Genel

Gençliğe Armağan Edilen Bayram : 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için gerekli olağan şartların sağlanması amacıyla Samsun’a geldiği bir tarihtir. Bu tarih, Türk Cumhuriyeti ve Türk milleti için önemli bir tarihtir. 19 Mayıs 1919 “Gençlik ve Spor Bayramı”, Mustafa Kemal’in gençlere armağan ettiği bir bayramdır. Atatürk, Türk milletinin kurtuluş kaynağı olarak gençleri görmüştür. Gençleri her daha daim bir kanaat önderi olarak görmüştür.

Atatürk’ün, gençliğe dair birçok sözü ve Gençliğe Hitabesi vardır. Atatürk’ü anlamak için, onu görmek ve ona dokunmak gerekli değildir. Atatürk’ü anlamak onun sözleriyle yaşamaktır. Atatürk’ün gençlere olan güvenini şu sözleriyle açıklayabiliriz.” Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, Türk milleti gittikçe kötüleşen savaş koşullarına doğru ilerlerken fikri ve stratejik önder olan Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı için çözümler ararken; uygun zeminin hazırlanması için 19 Mayıs 1919′ da Samsun’a gelmiştir. Bu tarih Türk milletinin bağımsızlık savaşını simgelemektedir. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç simgesini gençlere armağan etmiş olması genç fikirlere güvenmiş olmasıyla ilintilidir.

Samsun ili, işgalci devletlerin askeri kuvvetleri için önemli bir stratejik noktadır. Coğrafi konumundan dolayı Orta Anadolu’yu kucaklayan bir kapıdır. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç noktası olması için güvenilirlik ve stratejik konumu elverişlidir. İngiliz kuvvetleri, 9 Mart 1919’da askeri kuvvetler çıkarması Samsun’un stratejik öneminin anlaşılmasının en önemli ispatıdır. İngiliz kuvvetlerinin çıkarmasına sessiz kalmayan bağımsız Türk milleti, Türk Makinalı Tüfek grubuna mensup olan Hamdi Teğmen’in önderliğinde bağımsızlık ateşinin ilk kurşunu atılmıştır.

Yarı işgal altında olan İstanbul Hükümeti, İngiliz Yüksek Komiserliği’nin talepleriyle bölgeye olağanüstü bir kuvvetlerle donatılmış bir kumandan göndermeye karar vermiştir. Olağanüstü yetkilerle donatılmış kumandan, Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mustafa kemal Atatürk’ün kumandan olarak gönderilmesi, Mustafa Kemal’in Anadolu’ya geçiş isteğini tamamlayan bir karar olmuştur. 16 Mayıs 1919 Cuma öğlen saatleri sonrasında “Bandırma” vapuru ile Ulu Önder Mustafa Kemal İstanbul’dan Samsun’a ulaşmak için Galata rıhtımından yola çıkmıştır.

Bir Gemi Yanaştı Samsun’a

Bir gemi yanaştı Samsun’a sabaha karşı,
Selam durdu kayığı, çaparası, takası,
Selam durdu tayfası.

Bir duman tüterdi bu geminin
bacasından, bir duman
Bir duman değil bu!
Memleketin uçup giden kaygılarıydı.

Samsun limanına bu gemiden atılan
Demir değil
Sarılan ana yurda
Kemal Paşa’nın kollarıydı.

Selam vererek Anadolu çocuklarına,
Çıkarken yüce komutan,
Karadeniz’in halini bir görmeliydi.

Kalkıp ayağa ardı sıra baktı dalgalar,
Kalktı takalar.
İzin verseydi Kemal Paşa,
Ardından gürleyip giderlerdi,
Erzurum’a kadar.

Cahit KÜLEBİ

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum Bırakın