Kişisel Yazılarım

Kazanmaya Giden Yolda İpuçları

İş, okul, sosyal hayat, ikili ilişkiler… liste uzayıp gidiyor. Konu ne olursa olsun basit birkaç ipucu ile hedefe ulaşmamız çok kolay! Yeter ki önceliklerimizi belirleyelim ve bu yolda motivasyonumuzu canlandıracak adımları keşfedelim.

Hayatımızda değişiklik yapmak istiyor ama nereden başlayacağımızı mı bilmiyoruz? Yeni bir başlangıç için attığımız her adım başarısızlıkla mı? Mutlu sonlar, büyük başarılar ve hak ettiğimiz statü bizi teğet mi geçti? Belki de hedefimizi doğru belirlemek ve bu yolda motivasyonumuzu harekete geçirecek küçük tüyolara ihtiyacımız vardır. İşte yeni bir başlangıca ve başarıya giden yolda madde madde yapmamız gerekenler:

1.Kim olduğumuzu ve ne olmak istediğimizi kaleme alalım

Mevcut durumumuz hayal ettiğimizle örtüşüyor mu? Elimizde ki imkanlar neler? Bunlar hayallerimize ne ölçüde hizmet ediyor? Öncelikle işe bu imkanları nasıl geliştirebileceğimize odaklanmakla başlayalım. Bir durum analizi yaparsak eksiklerimiz ya da farkına varmadığımız imkanlarımız daha kolay gün yüzüne çıkacaktır. Unutmayalım ki insanoğlunun potansiyeli zannettiğinden çok daha fazladır. Hedefimizi ne kadar yükseğe koyarsak ve bunun için beynimizi ne kadar şartlarsak hedefe o kadar yaklaşırız. Zira beynimiz güdülendiği zaman hiç tahmin edemeyeceğimiz sonuçlara götürür bizi.

2.Hayal etmek başarmanın yarısıdır

Gözlerimizi kapayalım ve 5 yıl sonra hatta 10 yıl sonra nerede olmak istediğimizi hayal edelim. Bilimsel olarak da ispatlanmış ki beyin gerçek ile hayali ayırt edemiyor. Dolayısıyla hayallerimizi gerçek yapmanın bir diğer yolu bilinçaltımıza hayalimizi empoze etmekten geçiyor. Zira hayalimizi gerçek yapabileceğimize tüm kalbimizle inanırsak beynimiz onu gerçek kılmak için büyük bir çaba sarf eder ve bize başka düşünüş yollarının, çözümlerin kapısını aralar.

3.Hatalarımızla yüzleşelim

Geleceği sağlam inşa etmek istiyorsak geçmişteki yanlışlarımızı, yanılgılarımızı, hatalarımızı objektif bir şekilde masaya yatırarak üzerinde derinlemesine düşünmeliyiz. Hatalarımızın nedenlerinin bizden mi yoksa o günün şartlarından dolayı mı oluştuğunun analizini yapmalıyız. Bu çalışma bize geçmişten ders alarak geleceğe sağlama adımlarla yürüme şansını verir. Unutmayalım ki hatalardan ders çıkarmak başarı yolunda kat edilmesi gereken en önemli adımdır.

4.Nasıl daha verimli olacağımızı öğrenelim

İşimize veya üzerinde çalıştığımız projeye nasıl daha fazla konsantre olabileceğimizi ya da zihnimizi olaya nasıl daha iyi kanalize edebileceğimizi işin uzmanlarında öğrenelim. Kendimize doğru sorular sormayı da öğrenmeliyiz. Örneğin neden yerine nasıl sorusunu hayatımızın merkezine yerleştirelim. Böylece kendimizi yargılamak yerine hata ve başarısızlıklarımızın nedenini ve bu yolda nasıl çözüm üreteceğimizi öğrenmiş oluruz. Örneğin ” neden başarısız oldum” diye sorarsak cevabımız ”çünkü yeterli değilsin” olur ancak kendimize ” nasıl başarısız oldum” diye sorarsak çözüme doğru ilk adımı atmış oluruz.

5.Harekete geçelim1

Ünlü yaşam gurusu Robin Sharma’nın da dediği gibi ”Korkunun panzehri harekettir.” Yapmayı planladığımız işi ertelersek bu durum bize gerginlik, endişe ve tedirginlik hali olarak geri döner. Bu süreç ne kadar uzarsa korku ve başaramayacağım hissi de o denli artar ve bu durum bizi eylemsizlik haline sokar. Bir işin önündeki tek engelin kendimiz olduğunu unutmayalım, cesaretimizi toplayıp olabildiğince hızlı bir şekilde harekete geçelim. Büyüklerimizin de dediği gibi nerede hareket orada bereket.

6.Kendimize bir rol model seçelim

Hayatınızdaki rol modelimizin kim olduğunu ve bu kişiyi neden örnek aldığımızı araştıralım. Böylece onun hayata karşı duruşunu kendi yol haritamıza kolaylıkla entegre edebiliriz. Rol modelimiz başarıya ulaştıysa onun taktiklerini uygulayarak neden biz de başarıya ulaşmayalım ki.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum Bırakın