Yaşam

Küçük Balkon Tasarım Fikirleri

Büyük şehirlerde yaşıyoruz ve dışarı çıkabileceğimiz bahçemiz veya verandamız bile yok. Küçük de olsa en azından bir balkonumuz var. Sıcak yaz  akşamlarında dışarıda daha çok oturuyoruz. Neden balkonlarımıza şirin bir dokunuş eklemeyelim?

Dünyanın en büyük şehirlerinde çok katlı konutlarda yaşayan milyonlarca kişi inanılmaz yaratıcı çözümlerle küçük balkonlarını daha yaşanabilir hale getiriyor.Balkonlar, evimizin bir uzantısı, büyüleyici ve rahat bir dış mekan odası, zevkimizi vurgulamanın ve stil duygumuzu göstermenin bir yolu hale geldi.

İster küçük bir balkonu olan bir apartmanda yaşayalım ister ikinci katta açık bir alanı olan kompakt bir evde oturalım bu tasarımlar kendi başımıza deneyebileceğimiz pek çok muhteşem fikir verecek. Balkonlarımızın zevk almak için çok küçük olduğu kuruntusuna kapılmayalım. Tüm küçük balkonu olanlar böyle düşünseydi dünya inanılmaz yenilikçi açık alanlardan yoksun kalırdı.

Bitkilerle balkonumuzu muhteşem bir tuvale dönüştürebiliriz

Çıplak bir balkondan daha korkunç bir şey olamaz. Küçük balkonlar için saksıda yetişen bitkiler boşluğa derinlik ve renk duygusu getirir. Yeşil bitkiler tazelik duygusu ile ev dekorasyonunu doğaya birleştirir.

Saksıda yeşil bitkiler ve çiçekler ve çiçekler balkon kenarlarına ve verandanın ön kısmına yerleştirilebilir. Balkon, teras ya da veranda küçükse; küçük saksılar ya da renkli sepetlerde çiçekler ve yeşil bitkiler yukarı asılabilir. Hafif saksılar ve sepetlerle balkonumuza teras ya da verandamıza uçuşan bir görünüm yaratarak sevdiğimiz renklere bir dokunuş yapabiliriz.

Her ayrıntıyı dikkate almayı unutmamalıyız. En sevdiğimiz çiçeklerle süsleyeceğimiz çiçek tarhlarımız  yok diye üzülmeyelim. Her bir saksıyı çiçek tarhı gibi görelim. Aslında her saksı kendine ait bir manzara ile balkona bir hareketlilik ve derinlik katar.

İyi seçilmiş çiçekli bitkiler doğru çevrede mükemmel açacaktır. Kimi zaman sadece dikkatle seçilmiş birkaç bitki çok büyük şey ifade eder. Bitkiler balkon duvarınızı muhteşem bir tuvale dönüştürebilir.

Oturulacak yerler

Balkonda oturulacak yerlerin rahatlılığı önemlidir. Bitkileri  yerleştirdikten sonra, artık bizim, balkonda nasıl bir yer alacağımıza bakalım. Balkonumuzun vahasında zaman geçirmekten tam anlamıyla hoşlanmak istemez miyiz? Gerçekten oturup arkamıza yaslanarak rahatlamak istediğimizde bazı ihtiyaçlar ortaya çıkıyor.

Verandada bir oda havası varsa, dışarıda bir akşam yemeği için bir masa ve sandalyelerle hoş bir ortam yakalayabiliriz. Neden olmasın? Kim muhteşem yemekler ve serinletici içeceklerle, akdeniz tarzı bir verandada hoşça vakit geçirmek istemez ki?

Veranda tasarlamanın en önemli bölümü ise önceliklerimizi belirlemekten geçiyor: En küçük boşluklara sıra geldiğinde bazı önemli seçimler yapmamız gerekebilir. Bitkiler ilk aşkımız mı? Oturup manzarayı seyredecek bir yer mi istiyoruz, ya da yemek yiyip, kafamızı dağıtmak için bir ortam mı? Boş alanları sevdiğimiz objelerle doldurmaktan korkmamalıyız.

Ahşabın sadeliği ve güzelliği

Ahşap bir masa ve bir kaç sandalye. Açık boya renkleri dış mekan atmosferinde iyimser bir hava yaratarak parlak bir dekorasyonu kusursuz gösterecektir.

Sadelikteki güç önemli. İç mekanın beyaz dekorunu yansıtan bir çift beyaz modern sandalye çok büyük bir ifade katacaktır.

Ferforje veya herhangi metal bir masa da balkon dekorunuzun şık bir parçası olabilir.

Balkonda oturmak

Balkon kenarında oturmanın gücünü asla küçümsememeliyiz. Bir boşluk hissi yaratmak için ortada bir açıklık bırakalım, fakat kenara bir bank yerleştirelim, böylece şık bir dinlenme noktasından bakmanın zevkine varabiliriz.

Stratejik sandalye seçimleri ile balkonunuza renk ve hareket katabiliriz. Renkli mavi – yeşil minderlerin yanında çizgili ve sarmal desenlerle bezenmiş bir bank harika görünür. Maviler, yeşiller, kırmızılar ve diğer parlak renkler de dikkat çeker.

Masanın altına ya da balkonun ortasına serilen nötr ya da parlak, renklerde harika bir halı, renk katacak, ilginç desenler ve sıcak dokusu balkonu neşelendirecek çeşitli alanları çekici hale sokacak ve dış mekan dekorunu bütünleyecektir.

Mum ve fenerler, çizgili yastıklar

Mum için fenerler yumuşak çizgili yastıklar, yumuşak minderler balkonlarda sıcak ve rahat bir yaz dekorasyonu yaratmak için harika unsurlardır. Parlak turkuaz halı ve bahçe mobilyalarının üzerine atılacak parlak çizgili yastıklar, balkonlar için renkli dekorasyon fikirleri arasında yer alabilir.

Sıra süslemelerde… 

Siyah, beyaz, pembe ve yeşil ile kendi dış mekan paletinizi yaratıp el yapımı kökboyaları gibi hünerli ayrıntılarla mekanımıza kendi damgamızı vurabiliriz.

 

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum Bırakın