Spor

Sadece 20 Dakika

Sadece 20 dakika ile hayatımızı kökten değiştirmek mümkün! Nasıl mı? Günde sadece 20 dakika egzersiz yaparak vücudumuzda saklı duran gizli hazineyi açığa çıkarıp onun gücünden yararlanabiliriz.

Elimizde sihirli bir değnek olsaydı neyi değiştirmek isterdik? Ruh halimizi mi, işimizi mi yoksa depresif ruh halimizi mi? Sihirli bir değnek beklemeye gerek yok, sadece spor yaparak hayatımızı değiştirebiliriz. Araştırmalar ruh, beden ve akıl sağlığı, iyi ilişkiler, verimli çalışma, zaman yönetimi ve öfke kontrolü için günde sadece 20 dakika egzersiz yapmanın iyi geleceğini söylüyor. 20 dakika yürümek, 20 dakika koşmak, 20 dakika tenis oynamak, 20 dakika yüzmek veya 20 dakika pilates yapmak… Her şey 20 dakikada olup bitiyor. Hem fiziksel psikolojik olarak bize ”iyi” gelen bu egzersizler beyin fonksiyonları için de son derece yararlı. Yani sihir egzersizde!

Muhteşem dörtlü

Dopamin, endorfin, feniletilamin,, serotonin… Hepimizin adını sık sık duyduğu bu hormonlar mutluluk için elzem!

Serotonin eksikliğinde bitkinlik, yorgunluk, depresif ve sıkılgan bir ruh hali ortaya çıkıyor.

Feniletilamin hormonu aşkı ve mutluluğu ortaya çıkarmaya yarıyor. Eksikliğinde ne olacağı malum: kronik mutsuzluk, değersizlik sevgisizlik hissi…

Dopamin; yaptıklarımızdan, tattıklarımızdan, gördüklerimizden kısaca hayatın kendisinden haz almamıza ve kendimizi iyi hissetmemize yarar. Eksikliğinde ”Artık çok sıkıldım bu hayattan, her şey aynı, tekdüze, hiç tat vermiyor” diye söylenip dururuz.

Endorfin de ağrıları gidermeye yarayan, vücudu iyi hissettiren bir başka mutluluk hormonu. Onun eksikliğinde yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik baş gösteriyor.

Bilim insanları günde 20 dakika egzersiz yapmamız halinde bu hormonların hepsinin birden gerekli miktarda salgılandığını ve böylece hayatımızın olumlu etkilendiğini söylüyor. Egzersiz esnasında bu hormonlar aynı anda salgılanarak mevcut ”iyi” ruh halimizi dört kat daha iyileştiriyor, kötü ruh halimizi ise olumluya çeviriyor.  Böylelikle olaylara bakış açımız değişiyor, dünyamız güzelleşiyor, mutlu oluyor ve çevremizi de mutlu ediyoruz. Stresli olduğumuz zamanlarda ortaya çıkan yeme arzumuzu da böylelikle bastırabiliyoruz, özellikle şekerli, yağlı gıdalar tüketme isteğimizi bu sayede tamamen yok ediyoruz.

Spor kalıcı etkiler yaratıyor

Egzersiz yapmanın faydaları saymakla bitmiyor. Araştırmalar sporun kalıcı etkilerini ispatlar nitelikte. Örneğin İllinois Üniversitesi’nin çalışmalarına göre spor beynimizin daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Kan akışımızın hızlanmasıyla rahatlayan beyin hücrelerimiz daha verimli çalışıyor. Bu da elbette uğraştığımız işe veya başka meşgalelere de yansıyor. Beynimizin algılama hızı artıyor, daha kolay öğreniyor, daha kolay çözümlüyoruz.

Konuya ilişkin bir başka araştırma da Montreal Üniversitesi’nde yapılmış. Sporun dolaşım sistemi üzerinde pozitif etki bıraktığını ortaya koyan bu çalışmaya göre egzersiz yapan kişilerin damarlarına esneklik görülmüş. Bu da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olası damar sertliği gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için bire bir.

Yapılan başka araştırmalara göre araştırmalara göre ağırlık kaldırmak beynimizin; mantık, problem çözme becerisi gibi yetilerini kontrol eden ön korteksini geliştiriyor. Yoga ise mantık ve duygu dengemizi geliştiriyor. Ayrıca stresi azaltıyor, kalbimizin temposunu düşünerek gerilimiz üzerimizden atmamıza yardımcı oluyor. Yüzme yaratıcılığımızı artırmaya yardımcı olurken Tai chi enerjimizi tazelemeyi sağlıyor.

İş yerinde huzur, performans ve dinamizm

Ayrıca araştırmalar, iş günlerinde spor yapanların iş yaşamlarında, spor yapmayanlara oranla daha mutlu olduklarını ortaya koyuyor. Böylelikle spor yapanlar stresten de uzak durabiliyorlar. Bristol Üniversitesi’nin bu alanda ortaya koyduğu çalışmaya göre mesai arasında veya öncesinde spor yapanlar kendilerini daha donanımlı ve daha dinamik hissediyorlar.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum Bırakın