Yaşam

Sıcaklar Kontrol Altında!

Yaz mevsiminin tüm ‘sıcaklığın’ hissederken, beden sağlığımız için alacağımız önlemler olduğunu da unutmayalım.

Yaz tüm güzelliğiyle beraber, su kaybı sıcak çarpması, terleme gibi sorunları da getiriyor. Kavurucu sıcaklar karşısında ne yapacağını bilemeyenler çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Özellikle yaşlılar, sporcular, hamileler ve çocuklar risk altında. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde her yaştan insanı etkileyebilecek sıcaklarda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz?

Vücudunuzu serinletin!

Aşırı sıcaklarda yükselen vücut ısısını kontrol altına almak için tıpkı ateşimiz çıktığında yaptığımız gibi serin-ılık duş almak işe yarayabilir. Her an duş alma imkanımız bulunmuyorsa soğuk suyla yüzü, boynu, baş çevresini, bilekleri yıkamak serinlemek için iyi bir fikir olabilir.

Buzlu içecekler işe yarar!

Kimileri boğazlarının ağrıyacağını ve hatta bademciklerinin şişeceğini düşünerek bu alternatifleri bir kenara koysa da tercihleri gözden geçirmekte yarar var. Buzlu meyve şurupları, ayran, frozen ya da sorbe gibi buzlu, soğuk ve şekerli içecekler tüketmenin sıcaklarla başa çıkmak için yardımcı olduğu biliniyor. Özellikler sporcular için iyi bir fikir olabilir. Zira hipoglisemi yani ani kan şekeri düşmesi ile karşı karşıya kalan sporculara gerekli olan kalori bu içeceklerden sağlanabilir.

Ne giyilmeli?

Yaz sıcaklarında terleten ve nemli ortamlara yol açarak mantarlarla ideal zemin hazırlayan sentetik giysilerden kaçınmak gerek; pamuklu kumaşlar yaz mevsimi için ideal. Sentetik, polyester, naylon karışımlı ve koyu renkli giysiler yerine, pamuklu, keten, viskon, bambu gibi malzemelerden imal edilmiş, bakterilerin kolay kolay üreyemeyeceği, teri emen ve koku yapmayan, açık renkli ve ince giysiler giymekte yarar var.

Bunlara dikkat!

  • Klima ile soğutulmuş ortamlarda doğrudan klima veya vantilatöre maruz kalmak baş ve eklem ağrılarına yol açabilir.
  • Sabah kahvaltınızı kuvvetli alın, öğlen yemeğinde ise menünüze mutlaka bol vitamin içeren salataları ilave edin.
  • Öğle saatlerini dışarıda geçirmemeye özen gösterin. Gölge, serin yerleri tercih edin.

Ve tabii cildimiz…

Deri, terlemek yoluyla vücut ısısını dengeliyor ama bu arada cildimiz aşırı sıcak ve nemden önemli ölçüde etkileniyor.

  • Cildi rahatlatmak için düzenli duş alın ve yüzünüzü bol bol su yıkayın.
  • Bütün cilt türlerinde yaz boyunca nemlendirme çok önemlidir. En önemli bakım ürünü nemlendiricilerdir.
  • Yaz bakımınız için güneşten koruma faktörlü koruma nemlendiricileri seçin.
  • Haftada birkaç kez (cilt türüne ve ihtiyacına göre) nem maskesi yapın.
  • Güneş sonrası bakımlarını atlamayın.

Hayvan dostlarımızı da unutmayalım…

Yaşamı paylaştığımız hayvan dostlarımızın yaz mevsiminde bizlere çok ihtiyacı var. Onlar için de kapımıza bir kap su koymayı unutmayalım.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum Bırakın