Yaşam

Vücudumuzu Yaz Aylarına Diyetle Değil Sağlıklı Beslenerek Hazırlayalım

Havaların ısınması ile beraber üzerimizdeki kalın kıyafetlerden kurtulup hafif ve ince giyinmeye başladığımız bu günlerde, aynaya her baktığımızda geçen kış aşırı yemek yeme ve yeterince hareket etmeme konusunda ne kadar hatalı davrandığımızı tekrar görüyoruz. Üstelik tatil zamanı ya da deniz mevsimi yaklaştığında fazla kilolardan kurtulma telaşına baş gösteriyor. Bu dönemde arayışına girişeceğimiz o sihirli formüllerin hiçbiri bize kalıcı ya da sağlıklı bir kazanç sağlamayacaktır, bunu bilmekte fayda var.

Herkesin vücut ölçüleri, genetik yapıları, alışkanlıkları farklıdır. Bu nedenle fazla kilolarımızdan kurtulmaya karar verdiğimizde öncelikle gerçekçi hedeflerimizi belirlemeli ve kendi vücudumuzu başkalarıyla asla kıyaslamamalıyız. Düzenli tartılıp ayna karşısında bedenimizi incelememiz bize yol gösterebilir, ama bunu sabah akşam yapar hale gelmemiz sadece ruh halimizi olumsuz yönde etkiler. Pozitif düşünmenin ve hedeflerimizi belirlemek ve bunları birkaç aylık dönemlerde gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirmek de çok önemli. Peki sağlıklı beslenerek yaz aylarına nasıl hazırlanırız:

Gereken Miktarda Su İçmeliyiz

Sadece yemekten kısarak ya da kendimize katı yasaklar koyarak başarılı sonuçlar almak mümkün değildir. Kalıcı ve anlamlı sonuçlar için üç şey çok önemlidir: Yeterince su tüketmek, hareketli bir yaşam tarzı seçerek düzenli egzersiz yapmak, yeterli ve kaliteli uyuyarak vücudumuzun dinlenmesine, kendini yenilemesine fırsat tanımak. Günde en az 8 bardak, mümkünse 10 – 12 bardak su içmeniz bu süreçte çok önemlidir. Yeterli su içmek metaboliazmanın düzgün ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Yürüyüş Yapmalıyız

Her gün düzenli olarak sadece 30 – 45 dakika tempolu yürüyüş ile yaklaşık 250 – 300 kalori yakabiliriz, 3 ayda toplamda yaklaşık 25000 kaloriye eşdeğer bir enerji tüketimizi elde ederiz ki, bu da yaklaşık 4 ila 5 kg fazla kilodan kurtulmak demektir! Hele yaz aylarında yüzme fırsatı bulursak bu fursatı mutlaka değerlendirmeliyiz. Yüzme, vücudun neredeyse bütün kaslarını çalıştırır ve belli bir tempoda 15 – 20 dakikalık yüzme seansları ile aynı süredeki yürüyüşün yaklaşık iki katı enerji yakabiliriz.

Güne Kahvaltıyla Başlayın

Kahvaltı etmeden güne başlamak, diyet yapan kişilerin en sık yaptığı hatalarından biridir. Eğer kahvaltı yapmadan güne başlarsak, vücut kendini enerji koruması altına alır ve metabolizma yavaşlayarak eksilen kan şekerini sabit tutmak amacıyla, yediğimiz her şeyi enerjiye çevirmeye ve aldığı enerjiyi de yavaş tüketmeye başlar. Oysa yaz günlerinde bol domates, salatalık, yeşillikler, zeytinyağı ve limon ile terbiye edilmiş zeytin ve az yağlı peynirler ile hazırlanacak kahvaltılar sayesinde bolca protein ve vitamin yanında yeterince karbonhidrat almış, güne enerjik başlamış oluruz.

İçtiklerimize Dikkat Etmeliyiz

Gün boyu çay ya da kahve tüketimimizi gözden geçirmeliyiz. Her gün doğru şekilde hazırlanmış bir fincan kahve ve birkaç bardak çay tüketilmesi hem sindirimi kolaylaştırır hem de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ancak çok fazla çay ve kahve tüketimi, çok miktarda kafein ve hatta polifenol alımı demektir ki bu durum bazı önemli besin öğelerinin emilimini bozabilir, mineral ve vitamin eksiklğine neden olabilir. Üstelik bunları şeker ile beraber tüketiyorsanız başımız dertte demektir! Günde bir fincan kahve ve 3 bardak çayı, birer kesme şeker atarak içtiğimizi varsayalım. Bu bizim her gün yaklaşık fazladan 90 – 100 kalori almamız demektir. Üç aylık sürede kilo vermek bir yana 1,5 – 2 kg fazladan kilo almamıza neden olabilir!

Ara Öğünlerimize Önem Vermeliyiz

Gün içinde, bize önerilen sık menülerden vazgeçmememiz, metabolizma hızının bir süre sonra sabitlenerek kilo vermenin zorlaşmasına sebep olur. Yani her gün ya da her öğünde hep aynı şeyleri yememeliyiz, her gün, her hafta sonu aynı egzersizleri ya da faaliyetleri yapmamalıyız, rutinimizi değiştirio, keyifle kilo vermeye devam etmeliyiz. Yaza girerken iştahınızı kontrol etmenin bir yolu da ara öğünlerden geçer. Öğleden önce ve sonra bir kaç ceviz içi, 5 – 6 badem, birkaç kuru kayısı veya erik kurusu, 2 – 3 diyet kraker yanında bir bardak az yağlı ayran, az yağlı meyveli yoğurt gibi enerjisi kontrollü, besin içeriği zengin ara öğünlerle, az az ama sık sık beslenerek hem tokluk sürenizi uzatabilir, hem de daha az yiyerek kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Sofralarımızı Farklı Renklerle Çeşitlendirelim

Lif ve vitamin deposu yeşillikleri, çeşit çeşit sebze ve meyveyi mutlaka günlük beslenmemize dâhil etmeliyiz. Sebzelerden baklagilleri ve yaz meyvelerini tüketirken, porsiyon miktarına dikkat etmekte fayda var. Her ne kadar sağlıklı beslenmenin önemli ögeleri olsalar da hem nohut, fasulye gibi baklagillerden, hem de kavun, karpuz, kayısı, şeftali gibi meyvelerden fazla yediğinizde fazla kalori alacağınızı aklınızdan çıkarmamalıyız.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum Bırakın