Genel

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Türkiye ve Kıbrıs’ta kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, UNESCO’nun 1979 yılını Çocuk Yılı ilan etmesinin ardından TRT tarafından Uluslararası çocuk şenliği olarak kutlanmaya başlamıştır. TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan, Atatürk’ün çocuklara bir armağanı olup, tüm dünya çocukları tarafından kutlanan bir bayram haline gelmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı Her Yıl Coşku İle Kutlanıyor

Tüm dünya çocuklarının bir araya geldiği ve birbirinden güzel geleneksel gösterilerle kutladığı 23 Nisan şenliği, her yıl son derece renkli ve eğlenceli gösterilere sahne oluyor. Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin resmi bayramı olarak başlayan 23 Nisan aynı zamanda resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

1921 yılında çocuk bayramı olarak kabul edilen 23 Nisana resmi olarak ilk kez 1980 darbesinden sonra Milli Güvenlik Konseyince 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı verilmiştir. İlk kutlandığı 1927’li yıllarda saygı duruşu ile başlayan kutlamalarda İstiklal Marşı söylenerek günün anlam ve önemi yaşatılırdı. Ama artık günümüzde dünyanın dört bir yanından çocuklar Türkiye’ye geliyor ve dostluk, barış, kardeşlik mesajları vererek birbiri ile kucaklaşıyor. 1927 yılında başlayan ilk kutlamalarda Atatürk tarafından Cumhurbaşkanlığı Bandosu’na çocuklar için konser vermesi talimatı verilmiş ve çocuk balosu düzenlenerek çocukların o günü eğlenerek geçirmesi sağlanmıştır.

23 Nisan’da Koltuk Devri Uygulaması

Makam koltuğu uygulaması ilk kez 1933 yılında Atatürk tarafından başlatılmıştır. 23 Nisan sabahı Atatürk çocukları makamına kabul ederek onlarla keyifli sohbetler yapmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Türkiye’de dikkati çeken en keyifli uygulama koltuk devridir. Çocuklardan biri başbakanlık, bakanlık gibi önemli makam koltuklarına birkaç dakikalığına geçer ve o andan itibaren o makamın sahibi olur. Talimatlarını verir, makamın asıl sahibinden neler istediğini belirtir. Hem keyifli hem de renkli konuşmalara tanık olunan bu dakikalarda makamın sahibi 23 Nisan çocuğudur.

Devlet büyüklerinin Anıtkabir’de düzenlediği törenle başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını her okul kendi mekanında kutlayarak geçiriyor. Son yıllara kadar stadyumlarda toplanan tüm okul öğrencileri artık kendi okullarındaki bayram etkinliklerine katılıyor.

EGEMENLİK BAYRAMI

Egemen bir milletin,
Coştuğu bir gündür bu!
Yurduma hürriyetin,
Koştuğu bir gündür bu.

Başımızda Atatürk,
Ülkümüz yüce Türklük,
Milletimin en büyük,
Sevdiği bir gündür bu.

23 Nisan’ı veren,
Bugünleri gösteren,
Büyük Atam diyor ki:
“Türk, çalış, övün, güven!”

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.