Genel

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Önemi

Ne Mutlu Türküm Diyene !

Cumhuriyet günümüzde birçok ülkenin tercih ettiği yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde halk kendini yönetmesini uygun gördüğü kişileri kapalı oylama yöntemiyle kendisi seçer. Tam anlamıyla bir özgürlüktür.

Cumhuriyetin İlanı

Sivas ve Erzurum illerinde oluşturulan kongreler, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin açılması gibi adımlar Cumhuriyet’in ilk adımlarını oluşturdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ayak sesleri 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile zaten duyulmaya başlamıştır ancak bu savaş ortamında yeni bir devlet kurmak oldukça zor olacaktır. 28 Ekim’de akşam yemeği esnasında Atatürk söz alarak masada yer alan İsmet Paşa, Kazım Paşa ve diğer milletvekillerine “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyerek söze başlar. Masada oturan herkes tarafından söz benimsenir ve yemek yarıda bırakılarak harekete geçilir. Kısa sürede iş dağılımı yaparak gerekli altyapı hazırlanır. Ardından Cumhur’a okunan Yasa Tasarısı ile milletvekillerinden yükselen “Yaşasın Cumhuriyet” nidaları altında Cumhuriyet’in ilanı gerçekleşir. Türkiye Cumhuriyeti başkanlığına ise yapılan oylamada 158 oy alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk getirilmiştir.

Cumhuriyet Mitingi

Cumhuriyet Mitingi

Cumhuriyetin Önemi

Cumhuriyet halkların özgürlüğü için en uygun yönetim biçimidir. Çoğunluğun oylamasıyla seçilen yöneticiler ülkeyi en iyi biçimde yönetmek zorundadır. Bu özgürlüğün halka verilmesini kutlamak için her 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı kutlanır.

Cumhuriyet bir ülkenin uygar medeniyetler seviyesine olmasını sağlamak için olmazsa olmaz bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet Bayramı ülkemiz açısından oldukça önemli bir bayramdır. Bu bayramda ülke genelinde tüm okullarda, meydanlarda kutlamalar yapılır. Cumhuriyet bayramı devlet büyükleri tarafından da özel törenlerle ve resepsiyonlarla kutlanır.

Tek Yürek Türkiye

Tek Yürek Türkiye

Birinci Dünya Savaşı gibi büyük ve yıkıcı bir savaştan çıkmış bir imparatorluğun çöküşü neticesinde bu imparatorlukta yaşayan insanlar yeni kurulan cumhuriyeti çoğunlukla desteklemişlerdir. Özellikle cumhuriyetin ilan edildiği gece Cumhuriyet bayramı 10 pare top atışıyla kutlanmıştır. Yine her Cumhuriyet Bayramı aynı coşkuyla atılan top atışlarıyla kutlanmaktadır. Cumhuriyet topraklarını yeni kurtarmış kaostan ve savaştan yeni çıkmış bir millet için ne kadar önemliyse bizim için de hala aynı oranda önemli olan bir yönetim biçimidir. Ve şuan hali hazırda görevine devam etmekte olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Allah’a emanet olun…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.