Spor Yaşam

5 Bin Yıllık Oyun: Bowling

Bowling, son derece keyifli ve eski bir oyun. Günümüzde 100’den fazla ülkede milyonlarca insan tarafından oynanıyor. Araştırmacılar bowling’in geçmişinin M.Ö. 5200 ila M.Ö. 3000 yıllarına dek uzandığını söylüyorlar.

1930’da İngiliz Antropolog Sir Flinders Petrie’nin Mısır’da yaptığı araştırma sonucunda, bir çocuk mezarında taştan top ve dokuz pin (kuka) bulunur. Bu manzara karşısında Antik Mısır’da çocukların bu oyunu oynadıkları anlaşılıyor. Yine tarihsel bulgular bowling’in farklı ülkelerde de oynandığını gösteriyor. Örneğin Almanya’da M.S. 300’lü yıllarda kiliselerde dokuz pinin devrilmeye çalışılmasıyla oynanan oyun kişinin günahlarından ne kadar arınabildiğinin göstergesi sayılıyordu. Avrupa’da dini amaçlarda kullanımı 14.yüzyıla kadar sürdü. Daha sonra ise bu oyun bir çok spor olarak kabul edilmeye başlandı.

Bu süre zarfında oynanan oyunlar günümüzün bowling oyunuyla pek benzerlik göstermiyordu, biri hariç: Hollanda’da pinlerin üçgen şeklinde dizilerek oynandığı Dutch Pins adlı bir oyun vardı. Bu  oyun modern bowling’in atası kabul edilebilir. Tabii Polonezya’da oynanan pin devirme oyununun da mirasını unutmamalıyız. Bu oyunda pinler 60 feet mesafeden atılan toplarla devriliyordu. Bugün 60 feet’lik ölçü yani yaklaşık olarak  18,3 metrelik mesafe atış noktası ile pinler arasında halen korunuyor.

Bowling oyuncuları nasıl giyinir?

Her oyun gibi bowling’in de belli başlı kuralları bulunuyor. Örneğin işten çıktığımız gibi takım elbisemizle bowling oynamamız doğru olmaz. Kendine özgü giyim kuşam ve görgü kuralları bulunan bu zevkli oyunda, erkekler polo yaka t-shirt ve sportif kumaş pantolon, kadınlar ise aynı şekilde sportif kumaş pantolon, şort ya da kısa etek ve t-shirt giyebilirler. Her oyuncu, özel üretilmiş, altı kaymaz, yapışmaz, rahat ve sportif bowling ayakkabılarını giyer. Bu ayakkabılar salonlardan temiz edilebilir. Salonlarda hijyen sağlamak amacıyla ayakkabıların içine dezenfektan sprey sıkılarak oyuncuların konforu sağlanır.

Isınmak gerekiyor

Bowling eğlenceli olduğu kadar fiziksel performans gerektiren bir spor. Dolayısıyla her oyun öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapmamız gerekiyor. Öncelikle ellerimizi, kollarımızı, boynumuzu ve bacaklarımızı yavaşça ve hayali daireler çizerek oyuna hazırlayabiliriz. Yaklaşık on dakikalık bir ısınma yeterli olacaktır. Centilmenliğin, eğlencenin ve saygının değer verildiği bu sporda hırslı, kavgacı ya da asabi davranışlar pek hoş karşılanmaz. Kadınlar ve erkekler bir arada aynı takımda rahatça oynayabilir. Dikkat ve konsantrasyon bu oyunda çok önemlidir.

Bowling ayakkabıları giyildikten sonra salona giren oyuncular ekiplerini oluşturur ve sıraya girerler. Atış öncesinde ayakkabıların altı kontrol edilir.

Standart bowling topları üç deliklidir. Orta, yüzük ve başparmak deliklerden sokulur. Orta ve yüzük parmak ikinci ekleme kadar, başparmak ise tamamen yerleştirilebilir. İşaret ve küçük parmaklar, topun üstünde bırakılır. Avuç içi ise topun yüzeyi ile gevşekçe temas eder. Oyuncu parmaklarını topun içindeki deliklere geçirdikten sonra kavrar. Parmaklarımızın kolayca çıkabilecek kadar deliklere yerleştirilmesi gerekir.

Bileğimiz sağlam ve dik durmalı, bükülmemeli. Atış yapılan kolun dirseğini ise kalçaya yakın tutmamız gerekir. Ardından oyuncu birkaç adım geri gider ve sonra sonra öne doğru bir-iki adım atıp dizleri hafifçe kırarak ve kolunu bir sarkaç gibi sallayarak topu pinlere doğru yuvarlar.

Bir bowling oyunu 10 pinle oynanır. Bu zevkli oyunda topumuz, elden çıkarıldığında çizilen rotaya göre hareket eder. Hedefimiz ortadan vurarak mümkünse pinlerin tamamını devirmektir. fakat bu her zaman mümkün olmaz. İkinci hakkımızda kalan pinleri devirmek için zıt taraftan atış yapılmalıdır. Örneğin topların çoğunluğu sol tarafta kalmışsa atışımızı sağdan yapmamız gerekir. Her oyuncu sırayla 10 kere oynar, her seferinde iki atış hakkı vardır. Elde edilen puanlar toplanarak oyunun kazananı belli olur.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.