Kişisel Yazılarım

Ağustos Ayının En Gözde Kitapları

Kitap okumak iç dünyamızı zenginleştirmenin hem en keyifli hem de en heyecan verici yoludur. Bir kitabı okumaya başladıktan sonra adeta bambaşka bir dünyaya adım atarız. Bu tarz yeni dünyaları keşfederken bazen bir yardımcıya ihtiyaç duyabiliriz. Bu yardımcı bir arkadaş olabileceği gibi bazen de en çok satanlar listesidir. Ağustos ayında ülkemizdeki oyuncuların en çok tercih ettikleri kitaplar nelermiş bir bakalım.
  • “67” – Oğuzhan Uğur

Youtube’da çektiği videolar sayesinde tanıdığımız Oğuzhan Uğur ilk kitabı ile çok satanlar listesine hızla giriş yaptı. Bir trafik kazası geçirdikten sonra kendine dair hiçbir şeyi hatırlamayan, nerede olduğunu bile bilmeyen bir adamın hikayesini anlatan 128 sayfalık bu kısa roman okuyuculardan oldukça olumlu yorumlar aldı.

  • “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” – Mark Manson

Bize sürekli bardağın dolu tarafını görmemizi öğütleyen kişisel gelişim kitaplarından bıkmıştık doğrusu. Mark Manson’ın dünya çapında çok satan kitabı “Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı” bize bunu vadetmiyor; dünyaya pembe gözlüklerden, hayatımızdaki her şeye olumlu tarafından bakmamız gerektiğini söylemiyor. Bunun yerine hayatımızda kötü giden, negatif şeyleri kabullenebilmeyi daha büyük bir meziyet olarak gören Manson, kitabında bize tam da bunu öğretmeye çalışıyor.

  • “İkigai: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı” – Hector Garcia & Francesc Miralles

İçinde yaşadığımız kültür, ana dilimiz ve tanık olduğumuz şeyler dünyaya bakış açımızı şekillendirirken aynı zamanda dünyaya ve kendimize nasıl baktığımızı da etkiler. Yaşamdan ne beklediğimizi ve buna ulaşmak için neler yapmamız gerektiğini düşündüğümüzde farklı kültürlerin bakış açılarını da öğrenmek ufkumuzu açacaktır. İkigai bize Japonya’da hakim olan mutluluk algısını, uzun ve mutlu yaşamak için neler yapıldığını anlatıyor.

  • “Gazi Mustafa Kemal Atatürk” – İlber Ortaylı

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aile bağlarından başlayarak vefat ettiği güne kadarki yaşadıklarını, yazdıklarını ve yaptıklarını geniş bir çalışmayla bir araya getiren İlber Ortaylı ilk biyografik eseriyle aylardır çok satanlar listesindeki yerini koruyor. Tarih biliminde Türkiye’nin tartışmasız en iyilerinden biri olan Ortaylı, bu eserle Atatürk’ün yaşamının bilinmeyenlerine ışık tutmayı amaçlıyor.

  • “Başlangıç” – Dan Brown

Dan Brown’un artık kendisine aşina olduğumuz karakteri simgebilim profesörü Robert Langdon bu defa kendini üç semavi dinin temsilcileriyle iletişime geçmek zorunda kaldığı bir maceranın ortasında buluyor. Langdon’ın eski öğrencilerinden birinin sunumuna davet edilmesiyle başlayan bu yolculuk okurların oldukça ilgisini çekmiş gibi görünüyor.

  • “Pembe Fili Düşünme” – Zeynep Selvili Çarmıklı

Gündelik hayata ve yaşadığımız sorunlara farklı bir bakış açısı sunma fikrinden yola çıkarak yazdığı bu kitapta Çarmıklı, yurt dışında oldukça popüler olan “bilinçsel farkındalık” terapisini okurlarına sunuyor. Temel felsefesi olumsuz her durum ve olay için daha olumlu bir şey düşünmek olarak basitleştirilebilen bu terapi “Pembe Fili Düşünme” kitabında işlenmiş ve hayatlarında birtakım problemler yaşayanların hizmetine sunulmuş durumda.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

6 Yorum

Yorum yap

Bu site spamı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.