Genel

Aile Reisi Olarak Peygamber Efendimiz (s.a.v)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hanımlarına Nasıl Davranırdı

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) hayatı, müminler hatta bütün insanlığın kurtuluşu ve huzuru için örnek prensip mesajlar içermektedir. Nitekim bir ayet-i kerime bu gerçeği şöyle dile getirmektedir: ”Andolsun ki Resûlullah’da sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.”(Ahzâb 33/21)

Allah Resûlü (s.a.v) her yönden mükemmel bir aile reisiydi. Sade bir hayat sürdüren, toplumun her kesiminden insana örnek olan Efendimiz (s.a.v), yalnızca kendi zamanındaki insanların değil kıyamete kadar gelecek tüm insanlığı aydınlattı. Allah Resûlü (s.a.v) aileye son derece önem verirdi. Allah Resûlü’nün (s.a.v) aile hayatını incelediğimizde, onun her yönden mükemmel bir eş olduğunu görürüz. Hanımlara değer veren Efendimiz (s.a.v), onlara karşı sorumluluklarını daima en güzel şekilde yerine getirme gayreti içinde olmuştur.

Allah Resûlü (s.a.v) hanım ve çocuklarından hanedeki çalışanlara kadar herkese iyi davranır, kimseyi kırıp incitmezdi. Elbette onun nasıl mükemmel bir eş olduğu hakkında bir sürü yazılar yazılsa bile kafi gelmez. Burada Efendimiz (s.a.v) hanımlarına karşı nasıl davrandığına dair başlıklar halinde anlatarak onun bu yönünü göstermeye çalışacağım.

Hanımına Zaman Ayırırdı

Mutlu ve huzurlu bir aile hayatı için karı-koca birbirleri ile yakından ilgilenmeli, birbirlerine özel zaman ayırmalı, şartlar ne olursa olsun sorumluluklarını asla ihmal etmeden sürdürmelidirler. Allah Resûlü (s.a.v) pek çok sorumluluğu üstlendiği hâlde günün belli zamanlarını hanımlarına ayırır, yanlarına giderek kendilleri ile yakından ilgilenirdi.

Ev İşleri Yapardı

Allah Resûlü (s.a.v) eve gittiğinde boş oturmaz, ibadetin yanı sıra hanımı ile ilgilenir, ona yardım eder, şahsi işlerini ya da ev işlerini yapardı. Ev işlerinde hanımlar yardım etmek Efendimiz’in (s.a.v) tabii haliydi. Bundan dolayı kendi evi bir yana gerektiği zaman misafir gittiği yerde de yardım ederdi. Hatta yemek bile yapardı.

Hanımı ile Sohbet Ederdi 

Efendimiz de (s.a.v) tefekkür hâli hâkimdi. Aynı zamanda ne dışarda ne de evde asık bir yüzle durmaz, insanlardan uzak bir biçimde yaşamazdı. O (s.a.v) güler yüzlü, sevecen, çevresi ile yakından ilgili, hayatın içinde, ailesi ve çevresi ile tüm güzellikleri yaşayan ve paylaşan birisiydi. Allah Resûlü (s.a.v) hanımları ile akşam oturmalarında onlarla sohbet eder, bazen geçmiş kavimlerin başından geçen ibretl ve hikmetli hadiseleri anlatırdı. Hanımlarının gönüllerini hoş ederken bir yandan da onları ilim-irfan ehli olarak yetiştirirdi.

Hanımı ile Birlikte İbadet Ederdi

Efendimiz’in (s.a.v) geceyi Rabbine ibadet ile geçirmesi hanımı ile ilgilenmesine engel olmazdı. Bununla birlikte zaman zaman hanımları ile birlikte ibadet ederdi. Gecenin sonuna doğru hanımlarını uyandırıp teheccüd namazına kaldırırdı. Bazen hanımları gece kalkarak Allah Resûlü’nün (s.a.v) arkasında namaza durur, ibadetine katılırdı.

Hanımı ile Hoş Vakit Geçirirdi

Hanımlarına her zaman özel bir ilgi gösteren Efendimiz (s.a.v) onlarla zaman zaman hoşlarına gidecek özel anlar paylaşırdı.

Hanımına Sevgi Gösterirdi

Allah Resûlü (s.a.v) hanımlarına zaman ayırmakla kalmaz bu zamanı en güzel şekilde değerlendirirdi, Onlarla yakında ilgilenir, sorunlarını dinleyip çözerdi. ”Bana dünyadan kadın ve koku sevdirildi. Namaz da gözümün nuru kılındı” buyuran Efendimiz (s.a.v) hiçbir zaman onlardan sevgisini esirgemediği gibi bunu her zaman açıkça gösterirdi. Bunu yalnızca kendi yapmaz çeşitli vesilelerle sahabelerine de tavsiye ederdi.

Hanımına Değer Verirdi

Efendimiz (s.a.v) hanımlarına oldukça değer verir, son derece kibar davranır, asla kalplerini kırıp incitmezdi.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.