Yaşam

Bilinçli Tüketici Kimdir Nasıl Olunur?

Bilinçli Tüketici Nasıl Olmalı

Bilinçli tüketici demek, piyasada yer alan her ürünün fiyatını detaylıca inceleyerek ve diğer ürünlerin fiyatları ile karşılaştırarak, dikkatli alışverişler yapan birey demektir. Bilinçli tüketici olan bir birey, aldıklarına, harcamalarına, promosyonlara ve kampanyalı ürünleri almaya dikkat etmektedir. Bilinçli bir tüketici her zaman aldıklarının son kullanma tarihlerini kontrol eden, sahte ürünlerden uzak duran, fiş vermeyen market ve mağazalardan alışveriş yapmayan ve iade edebileceği ürünleri almaya özen gösteren bireydir. Peki, tam anlamıyla Bilinçli Tüketici Kimdir Nasıl  Olunur gibi bir soru aklınızda yer alabilir. Cevapları madde halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Gereksiz elektrik ve su kullanımından uzak durularak bilinçli tüketici olmak için en önemli adım atılmış olur.
  1. A sınıfı ürünlerden kullanmaya özen gösterir ve kesinlikle enerji tasarrufu sağlamayan ampul ve elektronik ürünleri kullanmamaya dikkat eder.
  1. Bilinçli bir tüketici geri dönüşüme her zaman önem verir ve belediye ya da sivil topluluk kuruluşlarının geri dönüşüm kutularını kullanır.
  1. Tüketicileri koruma dernekleri ya da bilinçli tüketici olma örgütlerine üye olur. Ve mutlaka düzenli olarak seminer ve toplantılara katılım sağlar, buradan öğrendiklerini de çevresi ile paylaşır.
  1. Tamamen mecbur kalmadığı sürece kredi kartı ya da gereksiz yere kullanılan ihtiyaç kredisini almaz ve kullanmaz.
  1. Piyasadaki fiyatları kesinlikle araştırır, inceler ve karşılaştırma yapmadan hiçbir ürünü almaz.
  1. Bilinçli bir tüketici, korsan, sahte ve imitasyon olan tüm ürünler kaçınarak, ürünlerin orijinalinin sahiplerinin hiçbir zaman hakkına girmez.
  1. Kapılara kadar gelip ya da telefonlar ile arayıp satış yapmak isteyenlere inanmaz ve uzak durur.
  1. Mağazalardaki ve alışveriş yaptığı tüm alanlardaki indirimleri ve kampanyaları takip eder. Outlet ürünlerden daha fazla alışveriş yapmaya özen gösterir.
  1. İthal ürünleri değil daha çok ülkesine ait olan ürünleri alır ve herhangi bir problem ile karşılaştığında sağlık ve gıda ihbar hattını arar.

Bunlar gibi sayabileceğimiz birçok madde var ve uyguladığınız zaman gerçekten de işe yaradığını göreceksiniz. Umarım ülkece bilinçli tüketici olma yolunda ilerleme kaydederiz. Çünkü ülkemizin geleceği için de bu şart.

Hoşça kalın…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.