Bitcoin Nedir?

Bitcoin son zamanlarda adından sıkça bahsettiren, herhangi bir merkezi otoriteye sahip olmayan bir kripto para birimidir. Bitcoin herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından kontrol edilebilecek yapıya sahip değildir. İnsanlar bitcoin ile temel ihtiyaçlarından lüks ihtiyaçlarına kadar market alışverişinden herhangi bir gayrimenkul satın alımına kadar bir çok şeyi satın alabilirler. Bitcoin sahipleri kripto paralarını güvence altına almak için yüksek güvenlik gerektiren sistemler kullanmaktadır. İlk çıktığında 0.50 cent olan bitcoin bugün 37 bin liralık değere ulaşmıştır. Bir merkezi otoriteye sahip olmaması bu kripto paranın değerini kontrol altına almaya olanak sunmamaktadır.

Bitcoin kontrol altına alınamama özelliklerinin bütününe ” Blockchain ” adını vermiştir. Bu teknoloji sayesinde Yapılan bütün işlemler kolayca kayıt altına alınabilmektedir. Finansal işlemler esnasında sağlanan güvenlik bu sebepten ötürüdür. Sanal para ve kripto para sözcükleri dünyanın herhangi bir yerindeki iki farklı insanın birbirleriyle güvenli bir şekilde alışveriş, takas yada işlem gerçekleştirmesi için sistem bu ismi kullanmıştır. Kripto paraların tarihi çok eskilere dayanmaz bitcoin 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Daha sonra diğer kripto paralar bitcoini takip etmiştir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin bütün dünyada popüler bir hale gelirken bir çok insan yatırımlarını büyük bir hızla bu sektöre yapmaktadır. Bir çok insanlar ellerindeki bütün yatırımları satıp hızla değerlenen bu kripto paralara yatırmaktadır. Bu kripto paralardan en çok değere sahip olan ve en çok talep göreni bitcoindir. Ripple ve ethereum gibi kripto paralar insanlar tarafından ilgi görmektedir. Bitcoin veya diğer kripto paralara sahip olmak ve yatırımlarınızı bu yönde yapmak için öncelikle bu paraları nerelerden nasıl alacağınızı bilmeniz ve doğru araştırma yaparak doğru ellerden almayı öğrenmek gerekir.

Bitcoin alınmadan önce bilmeniz gereken bilgiler vardır. Bu paralara yapacağınız yatırımların maddi olarak sizi çöküntüye uğratmaması ve herhangi bir değer kaybında psikolojik olarak etkilenmemeniz en önemli unsurlardan biridir. Bu konuda herhangi bir uzman yoktur. Bu yüzden çevrenizde bu kripto paralara ilgi duyan kişilerin iddialarına uyarak düşük yatırımlar bile yapmamanız gerekmektedir. Çünkü bu piyasadaki rakamlar ve endeksler herhangi bir şekilde test edilemez. Bu yüzden kripto paralar hızlı bir şekilde değerlenip aynı şekilde değer kaybedebilir. Kripto paralara için https://www.bitlo.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/BTC-TRY sitesinden bu kripto paralara sahip olabilirsiniz. Bitcoin dışında almak istediğiniz kripto paralardan biri olan ethereum almak içinde https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/ETH-TRY adresini ziyaret ederek işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Bitlo.com Bitcoin Al ve Sat

Bitlo.com Bitcoin Al ve Sat

Bitcoin ve diğer kripto paraları yatırım yapan insanların neredeyse bir çoğu yüzde yüz kazanacaklarını düşünerek büyük miktarlarda paralar yatırırlar. Ancak bu piyasayı kontrol altına alabilecek bir kurum olmadığı için risk oranlarını ve kontrolü ele alamazlar. Tahmin edemeyecekleri rakamsal farklılıklar olur. Bu yüzden bu sektörde kazanan insan ne kadar fazla ise kaybeden insanda bir o kadar fazladır. Yani bu sektörün avantaj ve dezavantaj oranları eşittir. Bu sektör devletler tarafından kontrol altına alınamadığı için halk içinden insanların büyük paralar kazanmasına katkı sağlayan sistemdir. Bitcoin şifrelerinizi her gün değiştirmenizi yüksek güvenlik programları kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kolay kırılabilen sistemlerdir. İnternet kurtları bir çok insanın sanal ofislerini kolayca kırabilir. Bu durum sektör açısından dezavantajdır.

Bitcoin Nasıl Oluşturulur?

Bitcoin oluşturmak için bir ağ sistemine ihtiyaç vardır. Ağ içerisinde Blockchain yapılan işleminin onay sürecinden geçmesi için ağda bulunan formüllerin çözümlenmesi gerekmektedir. Madencilik yapıldığı esnada formülü çözen şahıslara bir miktar bitcoin verilir. Bitcoin oluşturmak için madencilik yapanlar ve bu kişiler için düzenlenen formüller sürekli değişiklik gösterir. Geliştirmek istenen ve toplanmak istenen bitcoin hedefi önceden belirlendiği için madencilik ile uğraşanlara karşı geliştirilen formüller her gün daha zorlu bir hale getirilmektedir. Bunun sebebi kripto paraların sürekli değer kazanmasıdır. Çözülen her formülden sonra ağlar tarafından bloklar oluşturulur. Ağların düzenleyip kabul ettikleri blokları silmek veya düzenlemek sistemsel olarak imkansızdır. Bu sistem tarafından belirli kurallar vardır.

Sistemin izin verdiği blok sayısı saat başına 6 birimden oluşur. Blok oluşturulması için sunulan formüllerin zorlaştırılması bitcoin ve diğer kripto paraların sistemlerinde her geçen gün blok sayılarının azaldığı görülmektedir. Bu nedenle madencilerin hesaplarına yansıyan bitcoin sayısında her gün daha çok azalma görüldüğü bilinir. Sistemin oluşturulacak bitcoin için belirlemiş olduğu en yüksek limit 21 milyon BCT dir. Kurulduğu günden şimdiye kadar yaklaşık 20 milyon bitcoin oluşturulmuştur. Bitcoin için ve diğer kripto paralar için kısaltmalar kullanılır. Bitcoin btc ethereum eth ve ripple için xrp kısaltmaları kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın almak için bir çok alternatif yol vardır. Bu alternatifler içinde en mantıklı olanı ise güvenlik ve hız açısından en iyi olanını tercih etmektir. Kripto paralara sahip olmak için güvenli ve hızlı platformlardan biri olan https://www.bitlo.com/ adresini aklınızdaki ilk sıraya koyabilirsiniz. Bitcoin alışverişini sıkça yapan insanlar yatırımlarını güvenlik ve teminat altına almak için bu tarz profesyonel hizmet akışı sağlayan birimleri kullanmalıdır. Bitcoin sahibi olmak için bir kaç kriter mevcuttur. Bu kriterlerden en önemlisi bir bitcoin cüzdanı almaktır. Bitcoin cüzdanı almak için bir kaç alternatif vardır. Bitcoin cüzdanı için üretilmiş olan ve güvenlik açısından faydalı olan 2 cüzdanı şekli vardır.

Birincisi donanımsal cüzdan‘dır. Bu cüzdan sektördeki güvenlik açısından en uygun cüzdan olarak bilinir. Private key sistemi sağlayan bu cüzdan yanınızda olduğu sürece sisteminizi kontrol ederek hesabınızı güvende tutabilirsiniz. Bu cüzdanlar kart ve usb aygıtlarından oluşturulduğu için herhangi bir internet kesintisinden bağlantı erişimi yapılamadığı için en güvenli alternatif olarak bilinmektedir. Diğer cüzdan alternatifi yazılımsal cüzdan’dır. Banka hesabına koordine edilerek hesapla banka hesabı arasında bağlantı kurulabilen dijital cüzdan‘dır. Kripto para satın almak istediğiniz her noktada bu alternatife sahip olabilirsiniz. Bitlo sitesi bu alternatife kolayca sahip olabileceğiniz güvenli bir ortamdır. Kripto para işlemi gerçekleştireceğiniz sırada otomatik olarak kripto para adresiniz sistem tarafından bitlo ayrıcalığı ile oluşturulur.

Adım 1 – Cüzdan Oluşturma

Cüzdan oluşturma hakkında 2 farklı alternatifiniz bulunmaktadır. Bitlo sitesi üzerinden oluşturacağınız cüzdan yazılımsal cüzdan’dır. İlk olarak bitlo sitesinden bir hesap oluşturmanız gerekir. Sizden istenen bilgiler güvenliğiniz sizinle kolayca iletişime geçmek içindir. Sizden istenen bilgiler; Kimlik bilgileriniz, adres, telefon numarası ,e-mail adresi, şifredir.

Adım 2 – Bitlo Hesabı Oluşturma

Bitlo bitcoin endekslerini takip eden ve burada sistemi izleyen bir borsadır. Bu borsada güvenli takaslar yapabilirsiniz. Bitcoin, ethereum, ripple ve Türk lirası değişimleri yapmanız mümkündür. Sizden istenen bilgileri ise kimlik bilgileri, cep telefonu ve kullanıcı paneline girmek için şifrenizdir.

Referans Numarası istenilen yere benim referans numaramı  nze86j yazabilirsiniz.

Bilgileri doldurduktan sonra kullanıcı sözleşmelerini okuyarak kabul ettikten sonra hesap oluşturma butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra cep telefonunuza bir kod gönderilecektir. Bu kodu istenen süre içerisinde girmeniz gerekir.

Cep telefonuna gelen onay kodunu girdikten sonra sizden kimlik bilgileriniz E-posta adresi ve adres bilgileriniz istenecektir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten bilgiler tamamlanmış olacak ve e-posta adresine gelen onay linkine tıklayarak üyeliğinizi aktif etmeniz gerekir.

Üyelik işleminizi gerçekleştirdikten sonra hesabınız sitenin bütün imkanlarından faydalanacaktır. Profesyonel yönlendirmeler ile doğru yatırımlar yaparak doğru kazançlar elde edebileceksiniz. Para yatırma ve para çekme işlemlerinden faydalanmak için hesap bilgileriniz bölümünde yer alan banka hesabı bilgilerinizi sisteme tanımlamanız gerekir. Hesabınıza parayı nasıl yatırmanız gerektiğini site yönlendirmeleri ile kolayca halledebilirsiniz.

Adım 3 – Bitcoin Satın Alma

Bitcoin satın almak için Türk lirasına ihtiyacınız vardır. Bu işlemi gerçekleştirmek için hesabınıza Türk lirası aktarımı yapınız. Bu işlemi gerçekleştirmek için sol tarafta bulunan para yatırma ve para çekme sekmesine girerek para yatırma kısmına girmelisiniz.

Bu kısımda karşınıza çıkan hesaba kendi banka hesabınızdan para aktarmanız gerekir. Bu işlem için bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz gerekir. Ayrıca bitlo hesabınız ile para transferi yapacağınız hesabın kimlik bilgileri uyuşmak zorundadır. TRY yatırma kısmında istenenleri yerine getirerek TRY hesabınıza aktarım sağlayarak BTC alabilirsiniz. Hesabınız bulunan TRY miktarına bağlı olarak BTC alabilirsiniz. Diğer kripto paralara sahip olmak için aynı adımları diğer kripto para seçenekleri üzerinden yapabilirsiniz.

Adım 4 – Bitcoin Satışı Yapma

Hesabınızda yeterli bitcoin var ise Bitcoin sat butonuna tıklayınız. Satış talebiniz onaylandıktan sonra bu işlem gerçekleşir ve başarılı bir şekilde satışınızı gerçekleştirirsiniz.

Diğer kripto paralar için aynı yolu bu paraların butonları üzerinden yapabilirsiniz.

Adım 5 – Komisyon Oranlarını Kontrol Etme

Bitlo bir çeşit borsa olduğu için çeşitli yatırım işlemlerini gerçekleştirmek için komisyon alma yetkisine sahiptir. Bu durum bitcoin alışverişi yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bir husustur. Bitlo hesaplarına yatırılan TL, BTC, ETH ve XRP aktarımı için komisyon alınmamaktadır. Fakat bitlo hesabından banka hesabınıza para aktarırken 3,54 TRY komisyon alınmaktadır. Cüzdanlarınıza aktaracağınız bitcoin ve ethereum için 0,0005 oranında komisyon alınmaktadır. Ripple için belirlenen rakam 0,0001 oranındadır.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

Bu site spamı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.