Yaşam

Bu Bitkiler Şifa Dağıtıyor

O içimizi ısıtan güneş ve tiril tiril giyinip kendimizi sokaklara attığımız günler geride kaldı. Hızla soğuyan havalar beraberinde hastalıklara davetiye çıkartıyor. Kışı mümkün olduğunca hastalanmadan geçirmemizin yolu ise bitkilerin şifalı dünyasından geçiyor.

Sıcak yaz günleri yerini düşen hava sıcaklıklarına bıraktı. Hal böyle olunca hastaneler de dolup dolup taşmaya başladı. İlaç kullanmaktan hoşlanmıyorsak ve hastalık kronik hale dönüşmeden önlem almak istiyorsak bitkilerin şifalı dünyasından azami derece yararlanmalıyız.

Hepimiz hafif kırgınlık hissettiğimiz gribin o ilk günlerinde ne yapsam da bu gribi yatak döşek yatmadan atlatsam diye kara kara düşünür dururuz. Ardından elbette ilk aklımıza gelen şeyi yaparız ve aktara giderek derdimize derman olacak bitki çayları alırız. Aman dikkat! Şifa bulayım derken sağlığımızdan olmayalım. Zira kimi aktarda yıllarca depolarda bekleyen ve pek çok haşerat ile yakın temasa maruz kalan bitkiler sağlıktan daha fazla hastalık barındırabilir. Bazen de aktarlar bizlere bir takım hazır karışım bitki çayları önerir. Ancak aktarların önerdiği bu karışımlardaki bitkilerde hangi pestisitler, herbisitler ve ağır metallerin var olduğuna dair hiçbir kontrol yapılmaz. Bu nedenle bilinen ve güvenilir firmaların kapalı ambalajlı bitkilerini ve bitki çaylarını tercih etmeliyiz. Zira üretim şartları ve üretim yerleri düzenli olarak denetlenir. Bunun yanı sıra hammadde olarak kullandıkları bitkilere dair pek çok analiz de yapılır. Bu nedenle tercihimizi bu firmaların ürünlerinden yana kullanmakta fayda var.Bir kış çayı hem leziz hem de sağlık deposu

Soğuk algınlığı, Nezle kış hastalıklarına sebep olan mikroorganizmalara karşı pek çok bitkinin etkili olduğu biliniyor. İşte bizleri kışın etkilerine karşı koruyacak bitkilerle hazırlanan bir çay (kış çayı) ve gargara tarifi!

1 poşet ıhlamur,
1 poşet papatya,
1 poşet adaçayı,
4-5 tane karanfil,
4-5 tane karabiber,
2-3 ince dilim zencefil,
Bir tutam kekik,
Küçük bir parça çubuk tarçın,
orta boy bir elmanın kalın olarak soyulmuş kabuğu

Tüm malzemeleri bir demliğe koyalım. Üzerine 5-6 su bardağı sıcak su ilave edelim ama suyun kaynar olmamasına özen gösterelim. Zira son yapılan çalışmalarda, uçucu yağ taşıyan papatya, adaçayı, nane gibi bitkisel ürünlerde kaynar su kullanıldığı zaman, etkili maddeleri taşıyan uçucu yağ miktarında kayıp yaşandığı ortaya çıktı. Dolayısıyla uzmanlar, kaynama noktasına gelmemiş takriben 80 derece civarındaki suyu kullanmamızı tavsiye ediyorlar. Suyu ilave ettikten sonra yaklaşık 15-20 dakika demlemeye bal da ilave edebiliriz. Bu çayı, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve rahatlatıcı olarak kullanabiliriz.

Gargara için:
Porselen bir kupaya 1 poşet adaçayı koyalım. Üzerine yine kaynar olmayan sıcak su ilave edip 10 dakika kadar bekletelim. Adaçayı poşetini çıkarıp ılık hale gelmesini bekleyelim. Ilınınca gargara yapalım. Ancak etkiyi maksimuma çıkarmak istiyorsak gargara yaptıktan sonra en az 1 saat herhangi bir şey yiyip içmememiz gerekiyor. Adaçayının antimikrobiyal ve antiviral etkisi nedeniyle bu gargarayı taze olarak hazırlayıp günde 5-6 kez kullanırsak boğaz ağrısından eser kalmadığını göreceğiz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.