İnovasyon Web

Bulut Bilişime İhtiyaç Artarken Onu Ne kadar Tanıyoruz?

Dünyadaki verilerin miktarı her geçen gün artıyor. Dijital veriler, pratik olmakla beraber yanında depolanma sorununu da getiriyor. ”Big Data” artık büyük bir sorun. Evlerimizde tüm dijital verilerimizi ne kadar saklayabiliriz? Dev bir harici disk ile kaç ay geçirebilir, bittikçe yerine yeni harici diskler alarak bunları nerede biriktirebiliriz?

İletişim, bilgisayar ve dijital teknolojiler hızla gelişiyor. Neyse ki gelişirken big data’nın yani ”büyük veri”nin yönetim ve depolanmasına da çözümler getiriyor. Veri depolamada büyük kolaylık sağlayan ”bulut bilişim” de bu çözümlerden biri. Veri görünmüyor, tıpkı bir banka gibi veri başka bir noktada bizim adımıza saklanıyor. Biz ise istediğimiz an o veriye kolayca ulaşabiliyoruz. Böylece veri hayatımızda yer işgal etmiyor. Teknik olarak ifade etmek gerekirse; bilgisayar ve iletişim teknolojileri tabanlı veri ve kaynakların internet gibi bir gelişmiş ağ yapısı veya sistemi üzerinde paylaştırılmasına, depolanmasına bulut bilişim deniyor. Amerikan Ulusal Teknoloji ve Standart Entitüsü (NIST) bulut bilişim kavramını ”istediğinde rahatça ulaşılabilir, kullanılmaya hazır, yapılandırılabilen bilgisayar kaynaklarının paylaşıldığı havuza ağ bağlantısı sağlama modeli” olarak da tanımlıyor.

Olumlu ve riskli yönleri

Daha yüksek iş gücü ve hesaplama olanakları sunan bulut ve bilişim aynı zamanda depolama maliyetlerini de azaltıyor. Kaynakların ve verilerin yöneltilmesinden güvenliğe, paylaştırılmasından çalışma süreçlerinde hız kazanılmasına dek birçok konuda avantaj sağlayan bulut bilişim konum ve platformdan bağımsız, esnek bir çalışma ortamı sunuyor.

Bulut bilişimin elbette çeşitli riskleri de var. Örneğin iş yükünün hafiflenmesini sağlasa da bulut bilişim hizmetinin alındığı sağlayıcıya bir bağımlılık sorunu ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra en iyi ölçüde verim almak için istikrarlı bir ağ sistemine ve bağlantı kalitesine ihtiyaç duyuyoruz. Veri güvenliği de bu anlamda önemli bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Bulut bilişimin temel özelliklerini açıklamak gerekirse şu notları ele alabiliriz:

Paylaşım kolaylığı: Bulut bilişim, kaynakların ve hizmetlerin, mümkün olan en uygun düzeyde kullanıcılar arası paylaştırılmasını mümkün kılıyor.

Çok Kullanıcı: Bulut bilişim, aynı anda çok sayıda kullanıcının, kaynakları paylaşarak kullandığı bir ortam ortaya koyuyor.

Alternatif Maliyet Çözümleri: Bulut bilişim, var olan kaynakların mümkün olan en uygun düzeyde paylaştırılması ve kullanılması yönünde bir yaklaşım olduğu için, özellikle maliyet bağlamında alternatif ve esnek çözümler ortaya koymaktadır.

Esnek Hesaplama Gücü: Bulut bilişim, çok sayıda kaynağın, paylaşım çerçevesinde, aynı anda kullanıldığı bir ortam yaratarak, esnek hesaplama gücünün de kapılarını açmaktadır.

Dinamizm: Sürekli gelişime açık olan bir yapı olarak kabul edebiliriz.

Süreklilik: ilgili kaynakların birleştirilmesi ve bir arada kullanılması sonucunda sürekliliği bulunan bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.

Erişebilirlik: Bulut bilişim, gelişmiş iletişim ve ağ teknolojileri sayesinde kaynaklara her yerden erişim imkanı veriyor. Mekandan, konumdan ve hatta zamandan bağımsız olarak dilendiğimiz her an kolayca erişebiliyoruz.

Esneklik, Ölçeklenebilirlik, Ölçümlenebilirlik: Veriler ve kaynaklar burada çok rahatça düzenlenebilir. Bu sebepten esnek ölçeklenebilir olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyaç duyulan hesaplama gücü de sağlandığından iş yükünü ne oranda hafiflettiği de ölçümlenebilir.

Güvenlik: Mevcut kaynaklar çok sayıda kullanıcıya sunulduğu için güvenlik riski her zaman söz konusudur. Bu nedenle hizmet sağlayan şirketin bu işi büyük bir ciddiyetle ele alması gerekiyor.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.