Yaşam

Çocuk Odasına Işığın En Faydalısını Seçelim

Çocuklarımızın odasında kullanacağımız aydınlatma unsurlarına karar verirken hangi kriterleri dikkate almamız gerektiğini biliyor muyuz?

Çocuk odası içinde çalışma, uyuma, giyinme ve oyun alanlarını barındırabilir. Çocuğumuzun her aktivitesi için farklı aydınlatma ve ışık kaynağı gerekli olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden çocuk odasında bütün aktiviteleri destekleyen bir aydınlatma planı yapmamız da şart! İşte çocuk odalarını aydınlatırken dikkat edilmesi gereken kurallar:

Dimmer özelliği olan aydınlatmaları kullanmalıyız

Farklı etkiler yaratmak için aydınlatma armatürü kadar, açma kapama düğmesinden de yararlanabiliriz. Dimmer (ışığı kısabilme) özelliği olan ürünler ideal. Işığı kısabilmek sayesinde aynı armatür ile oyun, çalışma, dinlenme ya da uyuma gibi farklı faaliyetler için farklı düzeyde ışık seviyesi yaratılabilir. Esneklik sağlar. Uyku vaktinde ışığı yavaş yavaş kısarak minik uykusuzları uykuya hazırlayabiliriz. Ayrıca ışığı kısmak yorulmuş gözlerin dinlenmesine de yardımcı olur. Işığı kısabilme özelliği yüzde 40’a yakın bir oranda enerji tasarrufu sağlar.

Çocuğumuzu seçimlere dahil edelim

Armatür tipine, ampul tipine ya da gücüne biz karar verirken, rengini, malzemesini bırakalım çocuğumuz seçsin. Yine odasında lambanın takılabileceği iki uygun yerden birini seçme şansını ona vererek dekorasyon yapma zevkini çocuğumuza yaşatalım. Çocuklar ne kadar erken yaşta karar vermeye teşvik edilirlerse, yetişkin hayatlarında tercih yapmakta o kadar kolay anlar yaşar ve yaşatırlar. En önemlisi de zevkli seçimler yaptırarak çocuklarımızı sistemle tanıştırmış olmamız. Unutmayalım, her tercih bir sistemdir.

Güvenliğe dikkat!

Özellikle bebekler ışığa bakmayı severler, o nedenle bebek odasında kullanacağımız ışığın gücü görece az olmalı. Doğrudan göze gelmeyen ve göz yormayan yumuşak ışıklı aydınlatma ürünleri tercih etmeliyiz. Bu amaçla dağınık ışık etkisi veren buzlu ampuller seçebiliriz. Hem kabloların ortalıkta olması hem de lambanın herhangi bir nedenle düşme riski olduğundan, çocuk odasında ayaklı aydınlatma ürünleri kesinlikle kullanmamalıyız. Abajur ve benzeri aydınlatma cihazlarının kordonlarının kesinlikle çocukların ulaşamayacakları, ısırıp ya da dolanamayacakları şekilde gizlenmesi gerekli.

Led aydınlatma

Led aydınlatma sistemleri, çok düşük voltajlı olduğundan güvenli bir aydınlık için ideal. Çocuk odasında gece aydınlatmasında güvenli biçimde kullanılabilir. Sürekli bir ışık açık bırakmak istiyorsak sadece 1 watt harcayan led ampulleriyle sürekli aydınlık ve güvenlik sağlamış oluruz.

”İyi geceler” yıldızları (kutucuk)

Dekorasyon amaçlı üretilmiş olan ”İyi geceler yıldızlarının” renkli projektörleri uyku zamanında büyülü bir ortam yaratabilir. Klasik müzik ve projeksiyonla yansıtılan yıldızlar, bebeğimizin rahatlamasını ve uykuya dalmasını sağlar. Bebeğimizin yıldızlar ve müzikle tanışması için iyi bir başlangıç olabilir. Rengarenk bir lamba olarak da kullanabiliriz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.