Kişisel Yazılarım

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap okumanın çocuklar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Kişiliğin oluşturduğu çocukluk dönemi aynı zamanda alışkanlıklarında edinildiği dönemdir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak çocukların ilgisini çeken şeylerin sayısı artsa da dil, duygu, hayal gücü, kişilik yönlerinin gelişmesi için kitapları, çocuklarımızın yaşamanın bir parçası haline getirmeliyiz. Onlara küçük yaşlarından itibaren okuma alışkanlığı kazandırmayı ve yaşam boyu kitaplarla aralarında bir bağ kurmalarını sağlamayı amaç edinmeliyiz. Bu bağın kalıcı olmasındaki en büyük görev tabi ki biz ebeveynlerin.

Çocuklarımıza Okuma Alışkanlığı Kazandırmamız Şart

Çocuklar büyürken önce içinde bulundukları aileyi, ardından da sosyal çevreyi örnek alırlar. Bu, hepimizin çocuğu için geçerlidir. Çocuğumuzun kitaplarla arasında bir bağ olması için onu bebeklik çağından itibaren kitaplarla tanıştırmamız gerekir. Anne babalar olarak çocuklarımız daha bebeklik çağındayken onlara düzenli kitap okumalıyız. Okumayı sevmeleri için dışarıdan gelen müdahaleler çocuklar üzerinde çoğunlukla ters tepki yaratır. Ancak küçük yaşlarından itibaren karşısında kitap okuyan ebeveynlerini gören bir çocuğun kitaplara ilgi duymaması için hiçbir sebep yok. Çocuğun yaşamında ne kadar çok kitap okuyan insan varsa, bu alışkanlığı pekiştirmesi de o kadar kolay olur.

Evde bir kütüphane olması da çocuğun ilgisini çekmek için avantaj sağlar. Düzenli kitap okuyan çocukların eğitim hayatında daha başarılı olduğu, okuduğunu anlama, problem çözme konularında yeteneklerinin geliştiği bilinen bir gerçek. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı edindirmemizle birlikte kendilerini ifade etme yönleri de güçlenir. Kitap okuyan çocukların okul ödevlerini yapmaları da kolaylaşır. Kitaplar çocuklarımıza bir alt yapı hazırlarken, çocuklarımızın belleği de bu alt yapının üzerine kurulur.

Kitapları Çocuklarımızın Dünyasına Nasıl Dahil Edebiliriz?

  • Çocuğumuzun odasına kuracağımız bir kütüphane, kitapları onun için daha görünür kılacaktır.
  • Okumayı söktüklerinde onlarla birlikte okuma etkinlikleri yapabiliriz.
  • Kitap kahramanlarını çocuğumuz ile aramızda paylaştıktan sonra, konuşmaları karşılıklı okuyabiliriz.
  • Boş vakitlerini geçirmesi için tablet, telefon ve bilgisayar gibi aygıtlar yerine ona seçenek olarak kitapları sunabiliriz.
  • Onlarla birlikte geçirdiğimiz vaktin bir kısmını kitap fuarlarına ve kitapçılara ayırabiliriz.
  • Çocuklarımıza hediye seçerken ilk sırayı kitaplara ayırabiliriz.
  • Periyodik dergilere abone olarak çocuğumuzun eline düzenli olarak okuyabileceği materyaller geçmesini sağlayabiliriz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

  • Yazı için teşekkürler Erol,
    Buna ek olarak Barış Özcan’ın paylaştığı “6 yaşındaki oğlumla 1000 kitap okuduk” bir videosu var. Nasıl yaptıklarını, nasıl başardıklarını anlatıyor. Senin yazını okuyacak ebevnyler bu paylaşacağım linkede göz atabilirler. Linke ismime tıklayarak ulaşabilirler.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.