Yaşam

Dekorasyon Tedavi Yöntemi Olabilir Mi?

Ruh halimiz kötü mü? Belki de mesele yaşadığımız yerdedir. Belki de hanemize küçük bir çeki düzen vermek ruh halimizi onarmada yararlı olacaktır.

Dekorasyon terapisi: Yeşil, mavi kasvetinizi azaltır; kırmızı, mor…

Antik çağlardan beri uygulanan renk terapisi depresyonu rehabilitasyon etmekte son derece yararlı. Hem de fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde sık sık başvuruluyor.

Hanemizin mevcut renklerine bir göz atalım. Modası geçmiş hem de solmuş mu? Hanemizde yaratıcı renkler kullanmak; zihnimizi tazelemek için mükemmel ve pahalı olmayan bir metot olabilir. Duvarlarımızı örten renkler bizi iyi hissettirmeli.

Boya, duvarlar üzerinde güneş ışığının tesirini çoğaltır. Duvarlarımızı boyamak için açık mavi ve yeşillerden oluşan yumuşak renkler seçebiliriz. Yeşiller, yumuşak morlar ve derin mavilerin alanınızı genişlettiği ve kasvetinizi azalttığı ispat etmiştir. Mavi ışık sinirlerimizi yatıştırır, dinlendirir ve huzur verir. Turuncu ve kırmızının iştah açıcı tesiri vardır, gücü ve enerjiyi arttırır. Morun açık tonları ise sanatsal düşünceyi ve beyinsel faaliyeti arttırarak ilham verir. Ama dikkatle kullanılması ihtiyaç duyulan olan bir renktir. Koyu tonlarının hüzün ve çöküntüyü çağrıştıran tesirleri vardır.

Duvarları boyamanın ötesinde, yatak örtümüzde, mobilyalarımızda veyahut süsleyici yastıklarımızda da sevdiğimiz renkleri seçebilirsiniz.

Perdelerimizi açalım, ışık terapisi yapalım

İlmi araştırmalara göre, direkt güneş ışığı ferdin ruh halini ve enerjisini pozitif manada arttırıyor. Daha çok güneş ışığı alabilmek çöküntüyle mücadelede ruh halimizi yükseltecek tesirli ve kolay bir yöntemdir. Tabii ışığın ruh halimizi iyileştirmesinin en ehemmiyetli nedeni vücudumuzdaki endorfin ve serotonin (vücudu iyi hissettiren kimyeviler) hormonlarını arttırmasıdır. Yeteri kadar tabii güneş ışığı almak , kontrol edilebilir yapay ışık da kullanabiliriz. Yatak odamız; oturma odamız veya mutfağımız kadar ışık almak zorunda değildir, zira bu odaları daha çok hayat alanı olarak, yatak odamızı ise uyumak için kullanırız. Ve natürel güneş ışığının bir başka artısı; sabahları güneş ışığını daha çok aldığımızda, vücudumuz melatonin hormonunu üretmeyi durdurması için bir sinyal alır (bu hormon uyuma ve uyanma döngümüzü tertip eder) ve kolay uyanmamıza yardımcı olur. Bu yüzden perdelerimizi ve güneşliklerimizi açık tutalım.

Birkiler haneye enerji ve hayat verir

Mekanlarımızı tertip ederken bitkileri unutmayalım. Bitkiler tabiatı içeri getirir. Haneye enerji ve hayat verir. Kaygılarımızı, bitkinliğimizi azaltır; ruh halimizin düzelmesini sağlar.

Cam kenarlarına Kroton gibi canlı yeşil nebatlar koyabiliriz. Bu bitkinin yaprakları başta sarı damarlı yeşildir ama güneşin tesiri ile renklenip güzelleşir.

Bahçe işleri ile uğraşmanın da tedavi edici olduğu ispat etmiştir. İlham almak için nebatları içeriye taşıyalım ya da balkon ve bahçemizde bize huzur veren bir alan yaratalım. Bitkilerimize günde bir kaç dakikamızı adayabilirsek daha canlı, enerjik ve dolayısıyla belki daha mesut olduğumuzu hissedeceğiz.

Kapı girişimizi boşaltalım

Hanemizin girişi pozitif enerjinin geçiş yoludur. Bu yüzden kapımızın önü ve girişi pozitif enerji akışına uygun şekilde rahat olmalı. Temiz, aydınlık ve görmek istemediğimiz şeylerden arınmış olmalıdır. Kapının arkasında açılmasını engelleyecek bir şey bulunmamalı.

Mekanınızı aynalarla genişletelim

Aynalar, alanımızı daha geniş göstermek için ve başka bir ışık kaynağı görevi yaptıkları için çok ehemmiyetlidir. Feng Shui uzmanlarına göre aynalar odadaki enerjiyi arttırır. Bu yüzden yatak odasında aynaya yer verip vermemeyi dikkatli düşünmek gerekir. Rahatsız uyumamıza ve kötü hissetmemize neden olabilir.

Elektronik eşyaları yatak odanıza sokmayın

Elektronik ürünleri yatak odamızda en aza indirmek hatta hiç bulundurmamak daha dinlendirici uymamıza yardımcı olacaktır. Bu da çöküntüye karşı çok gereklidir. Bilhassa başucumuzda cep telefonu ile yatmamamız gerektiğini unutmamalıyız.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.