Genel

Dişlerimizi Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsanlar yeni tanıştıkları kişilerin öncelikle gözlerine daha sonra da gülüşlerine bakarlar. Güzel bir gülüşün olmazsa olmazı ise sağlıklı dişlerdir. günlük hayatımızda basit ama etkili değişikliklerle ömür boyu bu gülüşü koruyup sağlıklı dişlerle yaşlanmamız mümkün.

Güzel bir gülüşün ve sağlıklı bir bedenin sırrı dişlerde saklı. Özellikle çocukluk yaşlarından itibaren dişlerimizi nasıl koruyacağımızı ve günlük bakımını doğru bir şekilde nasıl yapacağımızı öğrenmek, ileriki yaşlarda daha sağlıklı bir vücut ve pek çoğumuzun korkulu rüyası olan diş doktorunu daha az ziyaret anlamına geliyor.

Tükettiklerimize dikkat!

Sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk yolu günde en az 2 kez dişlerimizi fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanmak ve hatta periyodik olarak ağız gargarası yapmaktan geçiyor. Bir de az sayıda kişinin yaptığından neredeyse emin olduğumuz dilimizin fırçalanması da son derece önemli. Zira her ne kadar dişlerimizi büyük bir özenle fırçalayıp, fırçanın ulaşamadığı yerler için diş ipi kullansak dil üzerinde biriken atıkların yeniden diş minesine ulaşıp zarar vermesini engellemek için dilimizi de fırçalamamız gerekiyor. Günlük ağız bakımını yapmak sağlıklı dişler için maalesef yeterli değil. İyi bir bakımın yanı sıra dişlerimize hangi gıdaların zarar verdiğini bilmemiz ve bu gıdaları dikkatli bir şekilde kullanmamız da son derece önemli.

 

Örneğin, asit oranı yüksek olan gıdalar dişler için zararlı maddelerin başında geliyor. Asit sadece tükettiğimiz gıdaların içerisinde yer almaz. Besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüştürülmesiyle de oluşur. Dolayısıyla asit ve karbonhidrat uzak durulması gerekenler listesinde ilk sırada yer alıyor diyebiliriz. Peki ama her gün bilinçsizce yaptığımız diğer yanlışların neler olduğunu biliyor musunuz?

1- Öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktan kaçınmalıyız. Özellikle de şeker ve türevlerinden. Eğer nefsimize yenik düşüp bu gıdaları tükettiysek dişlerimizi fırçalamalıyız, bu o an için mümkün değilse en azından mutlaka ağzımızı su ile çalkalamalıyız.

2- Dişlerimizi yemeklerden sonra kürdan ile temizlememeliyiz. bu diş etlerimize zarar verir ve sonucu dişlerimizi kaybetmeye kadar varır. Kürdan yerine diş aralarınızı diş ipi ile temizlemeliyiz.

3- Sigara da uzak durmamız gerekenler listesinin başında geliyor. Tabi sarı dişler, ağız kokusu ve sağlıksız diş etleri istemiyorsak.

4- Sigaradan sonra sakınmamız gereken bir diğer kötü alışkanlık da alkol. Tükürük ağzımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gerekir.

5- PH’ı 7’den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. Çocuklarımızın neredeyse her öğününe yararlı diye dahil ettiğimiz meyve suları da PH’ı 2,5 olduğu için maalesef dişlere zararlı. Meyve suları zararlıysa kolayı diş düşünmeyelim bile çünkü hem fosforik asit hem şeker hemde sitrik asit içeren kola en zararlı içeceklerin başında geliyor.

6- Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

7- Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.t

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

1 yorum

  • Diş Taşları dişin düşmanıdır. dişi korumak için diş taşı oluşumunu engellemek lazım. bunun için düzenli diş fırçalamak gerekir. Ama hergün fırçalamasına rağmen dişi dökülenler var. bu genetiktir.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.