Tanıtım Yazıları Web

E Ticaret İle Değişen Dünyayı Yakalayın

E Ticaret Uzmanı

Gelişen dijital dünyayla beraber artık firmalar da e ticaret sistemine daha sıcak bakmaya başladı. E ticaret kısaca kişilerin ürün ya da hizmetleri internet aracılığıyla satın almasıdır. Ayrıca satılan ürün ya da sunulan hizmetin tanıtımı ve pazar oluşturma işlemleri de internet ortamında gerçekleşir. E ticaret hem alıcı hem de satıcı için hem daha pratik hem de daha ekonomiktir. Üstelik son yıllarda kişilerin internet alışverişine olan güvenleri arttığı için ülkemizde e ticaret hızla yükselişe geçmiştir.

Firmalar Açısından E Ticaretin Faydaları

Zamanın oldukça önemli olduğu modern dünyada e ticaret öncelikli olarak zaman kazandırmaktadır. Üstelik 7 24 hizmet verilebilen e ticaret ağları sayesinde müşteriye ulaşmak çok daha kolaydır. Bunun dışında ticaret klasik ticarete göre daha az maliyetlidir. Klasik pazarlamada satış noktaları kısıtlı kalırken e ticaret sayesinde tüm dünyaya ürün satışı ya da hizmet tanıtımı yapılabilmektedir. E ticaret sistemlerinde stok ve dağıtım masraflarının da büyük ölçüde değiştiği gözlemlenmiştir.

Çünkü e ticaret sistemlerinde stok takipleri daha net ve doğrudur. Müşterilerle daha hızlı ve bire bir ilişkiler kurulmasını sağlayan e ticaret firmanın reklamı açısından da oldukça önemlidir. Çünkü unutulmamalıdır ki en iyi reklam insandır. E ticaret fiziki mağazanın da büyümesine olanak sağlar. Geliri artan firma daha fazla yatırım yapabilir. Ayrıca dijital platformda e ticaret uzmanı tarafından doğru reklamı yapılan firmaya gelen müşteri sayısında da artış gözlemlenmiştir.

E ticaret Sisteminin Faydalı Olması İçin Neler Yapılmalıdır.

Öncelikli olarak e ticaret işinin yürütüleceği site ‘ kullanıcı dostu ‘ olmalıdır. Kullanışlı, eksizsiz ve doğru bilgiyi net bir şekilde veren, yorucu olmayan ve kullanım kolaylığını ön planda tutulması gerekmektedir. Birçok eticaret uzmanı özellikle bu konuda oldukça detaylı davranır. Renk seçimlerinin bile önemli olduğu bu aşamada her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir.

Ayrıca site teknik olarak da kusursuz olmalıdır. Çünkü yapılan araştırmalarda hızlı çalışmayan sitelerin kullanıcıya güven vermediği yönündedir. Özellikle alış veriş yapılan sitelerde güvenliğin en üst düzeyde sağlanması gerekir. E ticarette bir diğer önemli unsur da elbette ki içeriktir. Bu noktada e ticaret uzmanı bireyler içerik yönetimi ve gelişimi hakkında bir strateji belirler ve böylece firmanın imajına da yön verilmiş olunur. Özgün bir şekilde tasarlanan içerik ayrıca sizi rakipleriniz arasından da sıyırarak ön plana çıkaracaktır. Klasik pazarlamada müşterilerin görüşlerini almak e ticarete göre çok daha zordur. Ancak e ticaret sayesinde müşteri memnuniyeti ve beklentisi oldukça kolay öğrenebilir ve böylece firma çok daha hızlı gelişim gösterebilir.

Sosyal Medyanın E ticarete Etkisi

İnternet kullanımın yaygınlaşması, akıllı telefonların hayatımızdaki önemi düşünüldüğünde sosyal medyanın etkisi ve gücü oldukça önemlidir. Ürün tanıtım ve satışlarını direkt olarak etkileyen sosyal medya etkili ve doğru biçimde kullanılmalıdır. Ürünün hedef kitlesi, türü gibi özelliklerine göre eticaret uzmanı tarafından şekillendirilen sosyal medya gönderileri müşteri ve firma arasında da daha sıcak bir bağ kurmaktadır.

E ticaretin sosyal medya bölümünde e ticaret uzmanına büyük görev düşmektedir. Çünkü her sosyal medyanın paylaşım dili, şekli farklıdır. Hatta her sosyal medyanın daha sıklıkla kullanıldığı saat dilimi bile farklılık göstermektedir ve bu noktada eticaret uzmanı büyük önem taşımaktadır. Çünkü doğru zamanda doğru sili kullanmak uzmanlık isteyen bir iştir.

E ticaret Hakkında Yanlış Bilinenler

Ülkemizde internet hızlı gelişim gösterdiği için birçok ön yargıyı da beraberinde getirmiştir. Özellikle e ticaret konusunda birçok kişi hala ön yargılara sahiptir. Bu ön yargıların başında ise güvensizlik gelir. Ürünün geç geleceği, iade ve ya değişimde sorun yaşanılacağı, ürünlerin sahte çıkacağı ve satış sonrasında destek alınamayacağı gibi konular başta olmak üzere birçok kişi e ticaretten korkmaktadır. Yine bu noktada e ticaret uzmanı ile çalışmak büyük önem arz etmektedir. Çünkü doğru içerik ve tanıtım dili kullanılarak bu şüpheler ortadan kaldırılabilir.

E ticaret Uzmanı İle Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

E ticaret her ne kadar kolay gibi görülse de aslında oldukça zordur. Bunun başlıca sebebi ise elbette ki rekabetin çok daha fazla olmasıdır. Aynı ürün için saniyeler içinde birçok seçenek bulabilen kullanıcılar, bu seçenekler arasından seçim yaparken birçok şeye dikkat ederler. Dikkat edilen tüm bu noktalar e ticaret uzmanı tarafından öncesinde doğru olarak konumlandırılır. Sitenin kolay kullanımı, sosyal medyanın doğru kullanımı gibi unsurlar sayesinde e ticaret uzmanı firmayı doğru şekilde tanıtarak markalaşma sürecini hızlandırır ve ya var olan markayı daha iyi yerlere taşır. E ticaret işinde deneyimli olan uzmanlar, olası sorunları önceden belirleyerek çözümler geliştirir. Bu da firmanın güvenilirliğini olumlu yönde etkiler.

E Ticaret Uzmanı İle Çalışmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

E ticaret uzmanı ile çalışmaya başlamadan önce firmanın amacını ve beklentilerini belirlemesi gerekir. Böylece e ticaret uzmanına net ve doğru bilgiler aktarılarak, hızlı ve verimli sonuç alınması sağlanır. Bu doğrultuda firmanın kullanacağı renkten logoya, müşteriyle iletişim dilinden ürün ya da hizmetin doğru tanıtımına kadar bütün detayları bir bütün haline getirerek firmanın marka yönetimini de en doğru şekilde etkiler.

Bununla birlikte e ticaret uzmanı, ürün ve ya hizmet hakkında her detayı bilmelidir. Çünkü e ticarette müşteri çok daha fazla soru sormakta ve hızlı cevap almak istemektedir. Sorularına hızlı ve doğru cevap alan müşterilerin firmaya olan güveni de artış gösterir. E ticaret uzmanında bulunması gereken bir diğer özellikle de bireysel iletişimi hızlı ve doğru kurmasıdır. Böylece müşteriyle çok daha rahat iletişim kurabilir.

E ticaret Uzmanında Olması Gereken Özellikler

E ticaret uzmanı öncelikli olarak dijital platformlardaki ve sosyal medyadaki değişim ve gelişimlere hızla ayak uydurmalı, ve firmaya entegre edebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Özellikle her gün yeni bir sosyal platform hayatımıza girmekte ve kişilerin dikkatleri de o yönde değişim göstermektedir.

Bununla beraber hedef kitleyi ve bu kitlenin beklentilerini doğru algılamalı içerik yönetimini bu yönde geliştirecek kabiliyete sahip olmalıdır. Firmanın vizyonuna uygun bir dijital dil geliştirmesi gereken e ticaret uzmanı, bununla birlikte ürün ya da hizmet tanıtımını kelime kalabalığı olmadan en net ve eksiksiz şekilde anlatabilmeli, bunu yaparken kullanıcıların sıkılmadan e ticaret platformunu uzun süre kullanmalarını sağlamalıdır.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.