Yaşam

Enerjide Tasarrufun Yolu Çok Kolay

Hepimiz kış olunca kabarık gelen doğal gaz ve elektrik faturalarından şikayet ederiz. Halbuki basit ama etkili birkaç yöntemle paramızın cebimizde kalması mümkün.

Kışın yakıcı soğukluğunu hissettirdiği günlerde hepimizin en büyük masraf kalemini hiç şüphesiz elektrik ve doğal gaz faturaları oluşturuyor. Paramızın büyük bir bölümünü yatırdığımız enerji faturalarını daha da aşağı çekmek için başvurduğumuz yöntemler ise tasarruf yerine daha fazla fatura olarak bize yansıyabiliyor. Adeta bir şehir efsanesi haline geldiği için hepimizin doğru bildiği ısı ve enerji tasarrufu konusundaki bu yanlışlara gelin birlikte madde madde bir göz atalım.

1- Sıcak bölgelerde ısı yalıtımı yapılmasına gerek olmadığı konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Eğer öyleyse yanlış biliyoruz. Zira ısı yalıtımı kışın ısınmak yaz aylarında ise serinlemek için harcadığımız enerji ve yakıt miktarının minimumda olmasına yardımcı olur. Hatta öyle ki bir binanın ısıtılması soğutulmasına oranla daha zordur ve daha fazla enerji harcanması anlamına gelir. Dolayısıyla sıcak iklimin hakim olduğu coğrafyalarda yaşıyorsak soğuk iklimde yaşayanlara oranla ısı yalıtımına daha fazla özen göstermemiz kendi yararımıza olacaktır.

2- Enerji tasarrufu için mantolama yeterlidir. İşte bir başka bir şehir efsanesi daha. Enerji tasarrufu için ısı yalıtımı yapmak, otomasyon sistemleri ve yüksek verimli cihazlar kullanmak alınabilecek en kolay önlemdir. Zira merkezi olarak ısıtılan binalarda tüketim ısı pay ölçer cihazlarıyla ölçülmezse ve termostatik vanalar ile fazla ısı edilmezse de tasarruf etmek çok da mümkün olmaz.

3- Bir doğru bilinen yanlış da oda termostatları hakkında. Oda termostatını yükselttiğimizde evimizin daha hızlı ısınacağı inancı yanlıştır. Çünkü oda termostatı, ayarlanan sıcaklığa göre ısıtma sistemini devreye sokar ya da kapatır. Merkezi sistemle ısıtılan binalarda ise ısı derecesini yükseltmeniz bir anlam taşımaz zira sistemin dağıttığı ısı sabittir. Eğer evimiz daha hızlı ısınsın istiyorsak duvar, pencere ve zemin izolasyonunu ehil kişilere yaptırmamız gerekiyor. Bunun yanında örneğin iş yerinde mesai saatleri dışında iklimlendirme sistemlerini optimum çalıştırarak tasarruf sağlamak mümkün. Bunun için oda termostat sıcaklığını setback değerine çekmek binada %4 ila % 5 oranın da tasarruf sağlar.

4- İzole bant ve streç film ile pencerelerdeki boşlukları kapatmanın, izolasyon çıtaları ya da çift cama göre daha fazla ısının içeride kalmasını sağladığına dair olan yaygın inanış da aslında yanlış. Çünkü bu yöntem, cereyanı durdurup ısı kaybını azaltıyor ancak izolasyon çıtaları ya da çift cam kadar etkili bir yöntem değil.

5- İş yerlerinde aydınlatmaların açık unutulması en büyük problemlerden biridir. Yaygın kanının aksine en büyük enerji harcama kalemlerinin başına da aydınlatmalar gelir. Ne yaparsak yapalım bu sorunun üstesinden gelmeyi başaramadıysak aydınlatma sistemlerini otomatik olarak devre dışı bırakan sistemleri deneyebiliriz. Bunun yanında enerji verimli ampuller kullanmak da son derece önemli. Zira klasik ampullere oranla enerji tasarruflu ampuller %75 az enerji tüketir ve 10 kat uzun ömürlüdür. Bu şekilde faturalarımızın miktarında ciddi düşüşler sağlayabiliriz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.