Genel Tanıtım Yazıları

Eren ŞENGÜL ile Makale.net Projesi Hakkında Kısa Bir Röportaj

makale..

Sosyal medya, dijital pazarlama derken, teknoloji ve internet üzerinde yeni bir sektör ile tanışmamış olabilirsiniz. O da “İçerik Pazarlaması”. Öyle bir servis düşünün ki içerik ihtiyacı olduğunda sizin yerinize uzman yazarlar ihtiyacınız olan metni hazırlıyorlar. Bahsettiğimiz servisin adresi ise Makale.net. Şimdi Makale.net’i biraz daha yakından tanımak için Kurucu Ortağı olan Eren ŞENGÜL’den bilgiler alacağız.

İlk önce Eren ŞENGÜL’ü biraz tanıyabilir miyiz?

22 Ekim 1990 İstanbul doğumluyum. Açıkçası okuduğum alan ile internet konusundaki girişimlerim oldukça farklı kulvarlarda. Halim Foçalı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi – Barmenlik bölümü mezunuyum. Bu zamana kadar birçok farklı meslekte çalışma fırsatım oldu, fakat değişmeyen tek şey mesai saatleri dışında internet siteleri ile ilgilenmem oldu.

Bize 3 cümle ile Makale.net’i anlatabilir misiniz?

Tabi anlatabilirim. Hatta bu cümleyi de sayarsak 2 cümlemi kullandım çünkü Makale.net’i anlatmak için 1 cümle yeterli oluyor. Makale.net makale ve içerik ihtiyaçlarının karşılandığı uzman yazar kadrosu ve ekonomik fiyatlar ile hizmet veren üretim fabrikasıdır.

Makale.net nasıl kuruldu?

Makale.net’in kurulması aslında 3 iyi arkadaşın bir araya gelerek yola çıktığı bir maceradır. Genellikle arkadaş ile proje yapılmaz dense de her şeyi planlı yaptıktan sonra projeyi yarıda bırakacak bir durumla karşılaşmadık. Benim aklımda böyle bir proje olduğunu belirttim. Koray ve Doğukan’da “Hemen buraya gelmelisin!” dediler. İstanbul’da yaşıyordum ve ben 2 gün içerisinde projeyi kağıda döktüğüm gibi İzmir’e yola çıktım. Sonrasındaki 8 ay İzmir-İstanbul arasında mekik dokudum diyebilirim. Makale servisimiz kuruluşu aslında oldukça heyecan doluydu diyebiliriz, her çalışan kendinden inanılmaz derecede fedakarlıklar yaparak bu projeye odaklandı.

Hatta bir kurucu projenin yapım sürecinde mevcut çalıştığı işinden bile kovuldu! Proje süreci 2 ay AR-GE 6 ay geliştirme olmak üzere 8 ay sürdü. Son 1 ay kala tüm proje kurucuları olarak sıfırı tüketmeye dahi başlamıştık. Fakat bu girişimin tutacağına o kadar inanıyorduk ki askerde bile şafak bu kadar sıkıştırmıyordu. Her zamanki gibi doğan güneş ve umutlar kazandı!

Ne kadar süredir içerik ve makale alanında hizmet veriyorsunuz?

Makale hizmeti vermeye 2007 yıllarında amatör olarak 2 kurucu Ben ve Doğukan başlamıştık. Yıllar yazmamıza, yazmak da profesyonel iş hayatına geçişi sağladı. Firma bünyesinde 7 yıla yakındır Türkiye’nin en kalabalık yazar kadrosuna sahip içerik ajansı olarak hizmet vermeye devam ediyoruz.

Makale.net bünyesinde kaç kişi görev alıyor?

Proje AR-GE ve geliştirme sürecinde 5 kişi ile Makale.net’in oluşumuna emek verdik. Şu anda 1 yazılımcı, 1 tasarımcı, 1 sosyal medya yöneticisi, 5 editör, 500+ yazar ile geniş bir aile kurduk diyebiliriz.

Makale.net’in büyüme hedefleri neler, biraz bahsedebilir misiniz?

Makale.net’in aslında en büyük hedefi kaliteli içeriği en ucuz fiyatlar ile tüketiciye sunarak, onlara zaman tasarrufu sağlamaktır. İçerik ve makale üretimi gerçekten ciddi mesailer gerektiren bir iştir. Hazır makale sunarak bu işi daha da hızlandırmayı hedefliyoruz.

2016 yılında hedefimiz öncelikle Türk internet sitesi sahiplerine ulaşmaktır. 2017 yılında global anlamda hizmet vermeyi planlıyoruz.

Sizce projenizi diğer projelerden ayıran en büyük özellik nedir?

Makale.net’in en büyük özelliği kolaylık, kalite ve ekonomik fiyatları tek cümle içerisinde barındırabilmesidir. Aynı zamanda hiçbir içerik ajansı tanıtım yazısı konusunda hizmet vermiyorken biz bu hizmeti de alıcı ile satıcıyı bir araya getirerek sunuyoruz.

Son olarak girişimcilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Girişimcilere tek tavsiyem özellikle bilgiye sahip oldukları alanlarda projeler üretmeleridir. Aksi taktirde hesaba katmadıkları birçok engel proje sürecinde onları bekliyor olacak. Bu engeller ise projenin kırılma noktasını oluşturuyor.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

3 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.