Genel Yaşam

Etkili Dinlemenin İpuçları

Etkili İletişim Nasıl Kurulur

Dinlemek bir erdem midir? Doğru şekilde nasıl dinleriz? İletişimin önemli unsurlarından biri olan ”dinlemek” eylemini ”konuşmak” eyleminden ayıran en önemli unsurlar nelerdir? Peki ya etkili dinlemeyi biliyor muyuz?

Dinlemek… Gün içinde onlarca kez kusursuzca yaptığımızı düşündüğümüz ama çoğumuzun hakkıyla gerçekleştiremediği eylem… İçinde bulunduğumuz ilişkiler sarmalı içinde konuşmaktan hayata geçirmeye çok az fırsat bulduğumuz davranış kalıbı…

Kızılderililere ”Dinle, yoksa dilin seni sağır edecek” sözünü söyleten ve bir erdem olarak nitelendirilen dinleme eylemi, pek çok toplumda etkili konuşmanın en iyi yolu olarak da gösterilir. Hatta Kızılderililerin bununla ilgili ilginç ritüelleri de bulunuyor. Kızılderililer çadırlarında bir mavi boncuk ve birkaç tüyle süslenmiş olan kısa bir çubuk kullanırmış, sohbet sırasında bu çubuk kimdeyse o kişi konuşma hakkına sahip olur, diğerleri ise ”dinleme erdemi” gösterirmiş.

Kızılderililer, hem kendimizi hem de karşımızdakini anlamanın yegane yolu olan dinlemeyi öğrenmenin ve de öğretmenin yolunu bulmuş gibi görünüyor. Darısı diğerlerinin başına.

Peki nasıl dinliyoruz?

Hepimiz çoğu zaman ”dinlediğimizi” zannederiz ancak gerçekte adeta bir sanat olan bu eylemi bilinçli bir şekilde gerçekleştiremeyiz. Oysa ”bilinçli dinlemek” hem karşı tarafın ne söylemek istediğini doğru anlamak, bilgilenmek ve fikir alışverişinde bulunmak hem de topluluk içinde tarafımıza yönetilen soruları doğru ve gerektiği şekilde cevaplayabilmek için gereklidir. İşte bu nedenle ”dinlemek” her kültürde büyük bir erdem olarak kabul görür.

Etkili Dinlemenin İpuçları

Etkili Dinlemenin İpuçları

Günümüzün büyük kısmını insanlarla iletişim halinde geçiriyoruz. Çalışırken, işe giderken, işten dönerken, eve girerken, alışveriş yaparken ve daha birçok eylemi gerçekleştirirken görüşmeler, konuşmalar ve diyaloglardan yararlanıyoruz. İletişimin farklı boyutlarını yaşarken iletişimin sihirli çubuğunun ”dinlemek” olduğunu gözden kaçırabiliyoruz. Oysa ne kadar doğru ve etkili dinlediğimiz iletişimimizin ne kadar güçlü olduğuyla doğrudan alakalı.

Dinlemek sadece duymaktan ibaret değildir. Anlamak, anladıklarını yorumlamak, sorulara dinlediklerimizi doğrultusunda doğru cevaplar verebilmek ancak etkin ve bilinçli bir dinleme ile mümkündür. Bilinçli dinlerken öğrenebilir, yeni bilgilerin sahibi olabilir ve bir başkasının tecrübesinden yararlanarak kendi yolumuza ışık tutabiliriz. Dinlerken zihnimizde uyanacak yeni soru işaretleri sayesinde dünyayı farklı şekilde yorumlayabilir,  sorgulayabilir ve mevcut meselelere farklı bakış açıları geliştirebiliriz. Tüm bunları sadece konuşarak yapmamız mümkün mü?

Etkili Dinleme Teknikleri

Etkili Dinleme Teknikleri

Dinlerken bu hususlara dikkat!

Bir diyalog içinde dinleme sırası bizdeyken karşımızdakine maksimum düzeyde ilgi ve saygı göstermeliyiz.

Konuşmaya müdahil olmamız hem konuşanın hızını keser hem konu üzerindeki hakimiyetinin kaybolmasına neden olur hem de zamanın etkin kullanımına olumsuz yönde etki eder.

Tüm dikkatimizi konuşana vermeliyiz. Herhangi birini dinlerken onunla göz teması kaybetmemiz, konuşmacının konsantrasyonunu düşürmesine kimi zaman da kendisi gereksiz bir konuşma yapıyormuş gibi hissetmesine neden olur.

Vücut dilimizin bizim bilinçaltımız olduğunu unutmayalım. Bir konuyu dinleyip dinlemediğimiz, yapacağımız küçük bir hareketle açığa çıkacaktır. Vücut dilimizle gerçek düşüncelerimizi bırakın ima etmeyi adeta haykırırız.

Dinlemek hiç şüphesiz büyük bir erdemdir. Benjamin Franklin’in de dediği gibi: ”Dinlemesini bilenler, ülkeleri fethetmesini bilenlerden daha büyüktür.”

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.