Kişisel Yazılarım

Evlilik Sizce Sadece Fedakarlık Mı?

Evliliğin Simgesi

Kimileri evliliği sadece fedakârlıkta görüyor kimileri ise sevmekte ya da saygı ve sadakatte ama kimse bilmiyor evliliğin bunlara ileri safhada ihtiyacının olduğunu çünkü her şeyden önce evliliğin arkadaşlık, dostluk, sırdaşlık ve paylaşmakla başladığını. Pekâlâ, neden biz sadece karşımızdakine bakıyoruz beni sevsin, bana değer versin, fedakâr olsun ve sahiplensin diye acaba farkında mıyız bunları tek taraflı yaptığımızın yani bunları isterken bizimde karşılıklı yapacağımızın farkında mıyız ve biz bu kadar şeyi isterken hayatın hızla aktığının farkında mıyız? Değiliz. Evlilik bize fedakârlığı öğretir zaten biz sabredip hayatımızı yaşayalım. Evliliği kötü hayatınızın kurtuluşu olarak görmeyin.

Evlilik Sünnettir!

Evlilik Sünnettir!

 

Evlilik hayatınızda yaptığınız en güzel seçim olsun. Bunun için önce sabredip beklemekten başlayın ve çok şey istemeyin. Önce kendinize bakın siz yaparsanız oda yapar siz severseniz kendinizi oda sever, siz saygı gösterirseniz oda size saygı gösterir. Fedakârlıktan önce yapacağınız şey eşinizle arkadaş olmak, paylaşmak, dost olmak. Siz evliliğinizi sağlamlaştırmak için ne kadar uğraşırsanız o kadar kazanırsınız. Belki abartılacak kadar zor değildir evlilik belki sadece anne baba olmaktır ya da sebebe ihtiyaç yoktur. Biz her zaman imkânsızı ve zoru seven insanlar değil miyiz? Peki ya neden evliliğimizde küçücük bir sorunlarda pes eder ve arayışa geçeriz. Belki de imkânsız bir şey olduğunda tabiri caizse “bodoslama” dalarız hiç düşünmeden ne olur sonu demeden ve korkmadan peki neden sorun evlilik içinde olunca her şeyi büyütür ve kendimize sorun ederiz belki de sorun edecek kadar büyük değildir. Bence hayatı akışına bırakmak gerekir bazen mesela hayal kurmaktan, küçük şeylerle mutlu olmaktan vazgeçmemek gerekir ve herşeye rağmen gülümsemeyi unutmamak. Nasıl hergün su içmekten vazgeçmiyorsak gülümsemekten de vazgeçmeyelim. Mesela; bir kâğıda kendi eksi ve artılarımızı bir kâğıda da eşimizinkileri yazalım. Artılarımızı ödüllendirip eksilerimizi cezalandıralım. Ama bu ödül ve cezalar çocukça şeyler olsun ve küçük şeyler olsun. Büyük bedende küçük şeyler düşünmeyi ve hayal kurmayı öğrenmeyi başarabilirsek eğer evliliğimizi de hayatımızı da kolaylaştırmış ve evliliğimizin sorunlarını eğlenceli bir şekilde çözmüş oluruz.

 

Evlilik Bir Bütün Olmaktır!

Evlilik Bir Bütün Olmaktır!

Son sözüm ”Siz siz olun sakın hayatta çok uzun yaşayacakmış gibi büyük düşünmeyin her zaman küçük düşünün ki büyük şeyler yaşadığınızda şaşırmış gibi yaparsınız ?”( öğrenim ve kariyer hayatı bunun dışında).

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.