Tanıtım Yazıları Yaşam

Fernor Ceviz Fidanı Ne Zaman, Nereye Dikilir ve Özellikleri Nedir?

Fernor cevizi Fransız kökenli yer alıp, yüksek rakımlı bölgelerde dikimi yapılmaktadır. Daha çok soğuk iklim cevizidir. Dikim yapılacak olan rakım aralığı 50 ile 1800 arasında değişmektedir.

Fernor ceviz fidanı Fransız menşeili olarak bilinmektedir. Chandler Ceviz çeşidir ise Amerikan menşeili yabancı cins olarak satılan aşılı ceviz fidanlarıdır. Chandler ceviz fidanları 1200 metre mesafeye kadar ekilirken Fernor ceviz fidan çeşitleri ise 2000 metreye kadar güvenilir bir şekilde ekilebilir. Sizde en verimli fernor ceviz fidanlarına erişmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Fernor Ceviz Fidanının Chandler Cinsinden Farkı

Fernor cevizi Fransız kökenli yer alıp, yüksek rakımlı bölgelerde dikimi yapılmaktadır. Daha çok soğuk iklim cevizidir. Dikim yapılacak olan rakım aralığı 50 ile 1800 arasında değişmektedir. Ortalama olarak 1000 metreye kadar yükseklikte yer alan bölgelerimize daha çok Chandler ceviz fidanı dikimi önerilmektedir. Bununla beraber 1000 metrenin üzerinde yer alan alanlarda ise Fernor çeşidini kullanabilirsiniz.

Fernor Cevizin Özellikleri

  • Fernor ceviz çeşidi genetik yapısı nedeni yüksek rakımlı bölgelerde don olaylarında zarar görmemektedir.
  • Meyve olacak çiçekleri Mayıs ayında açılmaktadır. Bu yüzden fernor cevizi ağacı ilkbahar geç donlarından zarar görmez.
  • Sonbahar döneminde kasım ayına kadar fernor ceviz ağacı kış dinlenmesine geçmektedir. Bu nedenle sürgünleri don olayından etkilenmez.
  • Kış ayında oluşacak -20–25 dereceye kadar çıkabilecek donlar fernor ceviz ağacına zarar vermemektedir. Soğuğa son derece dayanıklı bir ceviz çeşididir.
  • Fernor ceviz fidanları geç zamanda çiçeklenen, sürgün dalları geç kapanabilen bir türdür. Bu yüzden de bahar ve sonbahar don olaylarından etkilenmeyen yüksek rakımlı alanlara kolayca ekilebilmektedir. Meyvesinin kabuktan kolay bir şekilde ayrılması, lezzetli oluşu ekimini son dönemlerde ülkemizde yaygın hale gelmiştir.
  • Tüplü şekilde yer alan fernor ceviz fidanları yılın 12 ayı dikilmektedir. Fransız cinsinde yer alan aşılı ceviz fidanlarımızı Türkiye’nin en yüksek rakımlı bölgelerine güvenilir bir şekilde dikebilirsiniz.

Dikildiği ilk yıl içerisinde meyve veren Tüplü Fernor Ceviz fidanlarının meyve kalitesi oldukça yüksek olmaktadır. Meyve salkımları 1 ile 5 arasında değişim gösterir. Yan dalında meyve verimi oldukça yüksektir.

Fernor Ceviz Fidanı Mevsim İsteği

Fernor cevizi fidanları ilkbahar geç donlarından hiçbir şekilde zarar görmemektedir. Dişi çiçekler Mayıs ayının başında çiçek açmaktadır.

Fernor Ceviz Fidanı Siparişi

Sizde ismine doğru aşılanmış sertifikalı açık köklü yada tüplü ceviz fidanı satın almak istiyorsanız Kapıdağ Fidancılık firması ile iletişime geçebilirsiniz. Kapıdağ Fidancılık firmasına http://www.cevizfidani1.com web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.