Kişisel Yazılarım Spor

Futbol Efsanelerinin Bilinmeyen Yönleri

Futbol

Öncelikle futbolun açıklamasını yapacak olursak, bir meşin yuvarlağın, belki bir plastik topun veya gazeteden yapılmış etrafa fırlayan yuvarlağın peşinden sadece ayakların değil yüreklerin ve milyarların koşması sanatıdır. Öyle ki bazen bir mahalle maçında forvette, bazen de son anda çağrılan bir zorunlu halı saha kalecisi konumunda veya hep hayalini kurduğu takımın kaptanı olarak kupa maçında.

Belki birkaç kişi arasında çıkan bir oyunun bugünlerde tüm dünyaya hatta ekonomilere bile hitap edecek derecede evrensel bir olgu haline gelmesi şaşırılması gereken bir yapı halindedir. Kimi zaman sevinç, kimi zaman hüzün, kimi zaman ise umut ve tükenmişliğin hem de en olmaz artık dediğiniz anda gelişen bir mucizenin en ulaşılabilir yolu olmuştur futbol.

İnsanların birçoğunun yalnızken bile şarkı söyleyemediği dünyada milyonlarca taraftarın tek bir adı veya marşı utanmadan aksine gururla gözleri dola dola söylemesine etki sağlayacak kadar içsel bir duygudur futbol. Üstüne sayfalarca yazı, binlerce görsel ve yüzlerce film çekilse bile tarifi zor olan bu oyunun en önemli unsuru nedir? ”Tabi ki futbolcular” dediğinizi duyar gibiyim ve bu sahada kaderleriyle baş başa olan mucizevi sanatın icracıları olan efsane isimlerin hiç bilmediğiniz özelliklerini sizleri için derledim. Buyrun o zaman;

Rüştü Reçber

Rüştü Reçber

Rüştü Reçber

120 kez milli formayı terletmiş olan ve 2003-2004 yılında Barcelona’ya transfer olan ünlü kalecinin en ilginç yönü maçların başlamasından hemen önce eldivenlerinin üzerinden parmaklarını yalamak ve maç esnasında eldivenlerine tükürmek.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Dünyanın şuan da ki en iyi futbolcusunun az bilinen bir yönü asla alkol ve sigara kullanmamasıdır. Henüz 22 yaşında babasının alkol yüzünden hayatını kaybetmesi bunda en önemli etkendir. Daha sonra ise belli bir süre uyuşturucu bağımlısı kardeşiyle yaşadı ve bu yüzden alkol ve sigaradan uzak duruyor.

Roberto Carlos

Roberto Carlos

Roberto Carlos

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sol beki olarak gösterilen büyük üstadın ilginç özelliği ise maça çıkacağı formalarının alt kısmını kesiyor olmasıydı hiç şüphesiz.

Alex De Souza

Alex De Souza

Alex De Souza

Fenerbahçe’nin ve Türk futbolunun maestrosu ise sahaya sağ ayakla 3 defa zıplayarak girmektedir.

Gary Lineker

Gary Lineker

Gary Lineker

İngiliz ve dünya futbolunun en golcü isimlerinden olan bu büyük usta ise uğursuzluk getirmesin ve boşa gitmesin diye antrenmanlarda boş kaleye şut atmazdı.

Michael Owen

Michael Owen

Michael Owen

İngilizlerin bücür futbol sihirbazı. Büyük golcü Owen ise bir at tutkunu ve kendisine ait at çiftliği bulunmaktadır.

Raul Gonzalez

Raul Gonzalez

Raul Gonzalez

Real Madrid efsanesi olan müthiş forvetin en ilginç yanı ise uğuruna inandığı sarı renkli tişörtü ile antrenmanlara çıkmış olmasıdır.

Pele

Pele

Pele

İsminin kısaltması olan bu adın oluşmasının sebebi ise çocukken taşlarla ve teneke kutularla futbol oynarken çıkan seslerden kaynaklanmaktadır. Efsane ismin tam adı Edson Arantes do Nascimento’dur.

Didier Drogba

Didier Drogba

Didier Drogba

Galatasaray’ın eski Fildişili golcüsü Didier Drogba, kariyerinin ilk yıllarında Fransa Milli Takımı’ndan aldığı teklifi, o takımda kendine yer bulamam düşüncesiyle geri çevirdi.

Ronaldinho

Ronaldinho

Ronaldinho

Henüz 13 yaşında genç takımda oynarken, 23-0 gibi farklı bir sonuçla kazandıkları maçta attığı 23 golle tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

Frank Lampard

Frank Lampard

Frank Lampard

Dünyanın en zeki futbolcularından birisi olan Frank Lampard’ın IQ’su tam 150dir. Futbolcu olmasaydı heralde atom mühendisi bile olabilirdi.

Jordi Alba

Jordi Alba

Jordi Alba

25 yaşındaki Barcelona’lı yıldız Jordi Alba’nın hala ehliyeti yok ve antrenmanlara ise babası götürüp getiriyor.

  Alex Song & Patrice Evra

Alex Song & Patrice Evra

Patrice Evra & Alex Song

Alex Song’un 27, Patrice Evra’nın ise 23 adet kardeşi var. İki futbolcunun sadece kardeşlerinden 11’er oyuncudan 4 takım çıkarılabilir.

 

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.