Spor

Futbolda Centilmenlik

Futbolda centilmenlik sporun en güzel yanıdır. Kimi futbolcunun aldığı terbiye bunu gerektirir, kimi futbolcunun ise gittiği kulüp. Fakat gerçek futbol sever bir insanın istediği arkadaşlık, kardeşlik ve centilmenlik çerçevesinde bir mücadele izlemek. Futbolda centilmenlik çoğu takım taraftarları tarafından hoş karşılanır ve yeşil sahada bu tür hareketler görüldüğü vakit alkışlanır.

Felipe Melo - Emre Belözoğlu

Felipe Melo – Emre Belözoğlu

Ülkemizde ne yazık ki futbolda centilmenlik bir takım holigan diye tabir ettiğimiz kişi veya kişiler tarafından pek hoş karşılanmıyor. Kendileri de bu tür davranışlara sıcak bakmadığı gibi içinde bulunan taraftar topluluğuna da bu olayı lanse etmeye çalışıyorlar. Bu tür taraftarlar futbolda centilmenlik dışında çirkeflik dediğimiz hareketleri sevmektedir. Sözgelimi en yakın olarak ülkemizden örnek vermek gerekirse bir zamanlar Galatasaray da top koşturan Felipe Melo. Futbolu sevenler ve izleyenler bu futbolcuyu tanır. İşte bunun gibi futbolcular yeşil sahada centilmenlik ve rakibe saygı dışı hareketlerde bulunur. Ne yazık ki Ülkemizde de aksine bu tür futbolcular sevilir. Kimse burada objektif olmadığımı filan düşünmesin. Beşiktaş’ta böyle bir futbolcu varsa onu da yazarım. Fakat bu hareketleriyle sivrilen futbolcular belli başlıdır. Böyle futbolcular futbolun kalitesini düşürürler. Futbolu az buçuk anlayan birine sorsanız futbol da centilmenlik dışı hareketleriyle adı çıkmış 3-4 futbolcu say diye size sayacakları isimler bellidir. Yanıtları da şu olur; Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Felipe Melo, Burak Yılmaz.

Semih Kaya - Galatasaray & Beşiktaş maçı

Semih Kaya – Galatasaray & Beşiktaş maçı

Birazda centilmen futbolculardan söz edecek olursak. Yine Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya’nın hakemin verdiği hatalı aut kararını köşe vuruşuna çevirmesi gibi veya başka örnek verecek olursak West Ham ile Everton arasında oynanan mücadelede skor 1-1 ve mücadelede uzatma anları oynanırken, topu almak üzere kalesini terk eden Everton kalecisi Paul Gerrard sakatlık geçirerek yere yattı. O anda kanattan gelen ortayla topu boş kaleye gönderme olanağı olan Di Canio, tersini yaptı ve topu eline alarak kalecinin sakatlığını gösterdi. Maç berabere bitti. Fakat bırakın bu hareketleri bizim futbolcularımızın yapmasını bizim penaltı kazanabilmek için her türlü şekle girecek kadar acizdirler. (bkz.Arif Erdem, Burak Yılmaz) Belki maç içerisinde profesyonel olarak pozisyon gereği kendinize avantaj sağlayan bir pozisyonda bunu yapabilirsiniz fakat maçın geneline baktığımızda bu isimlerini verdiğim futbolcular gibi yerden kalkmazsanız doğal olarak millette sizi tenkit etme hakkına sahiptir.

 

Süleyman SEBA kalbimizdesin...

Süleyman SEBA kalbimizdesin…

Yazımı Beşiktaş’ın unutulmaz Onursal Başkanı rahmetli Süleyman SEBA’nın bir hatırasıyla bitirmek istiyorum. Beşiktaş’ın şampiyonluğuna 1 maç kalmış ve son maç Trabzon deplasmanıydı. Beşiktaş şampiyonluğunu duyurarak İstanbul’a dönmek için Beşiktaş ve Trabzonspor’lular  aynı uçağa binip yola çıkıyorlar. Beşiktaşlı futbolcular haklı olarak şampiyon olmanın sevincini yaşamak isterken tam da bu sırada rahmetli Başkan Süleyman SEBA araya girer ve şu sözleri söyler;”uçakta Trabzonspor’lular var  kutlama yapmayın” diye uyarır ve bu sözler tarihe geçer.

Futbolda sporun güzelliği olan centilmenliği görmemiz dileğiyle…

Hoşça kalın…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.