Genel

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar Şiiri Kimindir?

Nazım-Hikmet-Güzel-Günler-Göreceğiz-Çocuklar-Şiiri

Günlük yaşantımızda çoğu kez okuduğumuz, dizelerini duyduğumuzda evet ben bu şiiri biliyorum dediğimiz olmuştur hepimizin; peki hiç düşündünüz mü o dizelerin sahiplerini, kim hangi koşullarda hangi duygularla hayat vermiştir o mısralara? Bugün o çokça karşılaştığımız dizilerde filmlerde karşımıza çıkan bestesi yapılan duyduğumuzda içimize işleyen belki bizi bizden alıp uzak diyarlara götüren o sözcüklerin kime ait olduğunu araştıracağız.

Peki, GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ ÇOCUKLAR ŞİİRİ KİMİNDİR? Elbette NAZIM HİKMET RAN. Kimdir Nazım Hikmet hepimiz ismini biliriz de, bilmeyiz o isimde gizli olanları acılarını, sevdalarını; bir hayat ki içinde her şeyi son damlasına kadar yaşamış bunları da mısralara dökmüş. 1902 Selanik doğumlu Nazım Hikmet, ilk şiirini 1913 senesinde yazmış Feryad-ı Vatan, 1915 senesinde Heybeli ada Bahriye mektebine girmiş ve 1918 senesinde 8. olarak mezun olmuş; 1921 senesinde aşırıcılığı nedeniyle silahlı güçle ilişiği kesilmiş. Bir takım ona romantik devrimci bir takım ise romantik komünist ismini takmış.

Nazım Hikmet RAN

Nazım Hikmet RAN

Şiirleri yüzünden çoğu zaman yargılanmış 1938 senesinde silahlı gücü kışkırtmak nedeniyle 28 sene 4 ay ceza almıştır.1950 senesinde bağışlama yasasıyla serbest kalmış olmasına karşın 48 yaşında askere çağrılma ve orada öldürüleceği söylentileri ülke dışına kaçmasına neden olmuştur. 1951 senesinde Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Sürgünde yaşadığı senelerde da boş durmamış savaş karşıtı eylemlere karışmış radyo programları yapmıştır. 1963 senesinde Moskova da kalp krizi neticesi hayatını kaybetmiştir. Ölümünden 58 sene sonra yine Türk vatandaşlığına geri alınmıştır.Güzel günler göreceğiz çocuklar

Güneşli günler göreceğiz

Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar,

Işıklı maviliklere süreceğiz….

Umudu anlatmış Nazım Hikmet bu dizelerde her ne olursa olsun umut demiş umudunu yitirme güzel günler gelecek güneşli günler… Buradaki teferruat şudur aslında yaşadığı hayat göz önünde bulundurulduğunda hala umudu vardır. Hayata dair aşka dair hem de umuda dair bile.

Nazım Hikmet RAN Cezaevi

Nazım Hikmet RAN Cezaevi

Aşkları, cezaevi yılları, vatandaşlıktan çıkarılmaması mıydı ona bunca güzel şiiri yazdıran? Onu NAZIM HİKMET yapan, yılların eskitemediği şarkılara dize olan filmlere konu olan mısraları yazdıran neydi? Bunlara yanıt bulmak elbette zor fakat bir NAZIM HİKMET gerçeği var Piraye’si var romanlara konu olan “Ben senden önce can vermek isterim” dediği büyük aşkı, yerine yüzlerce şiir yazılan, güzel sevilen bir o kadar da aşk acısı çeken Piraye. Dediği gibi belki külleri karışmıştır birbirine kim bilebilir ki?

Umudun var olduğu hep var olacağı bir dünyada MAVİ GÖZLÜ bir DEV vardı ismini tarihe yazdıran yıllardır devam eden ve devam edecek olan o eşsiz sözleriyle GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ ÇOCUKLAR GÜNEŞLİ GÜNLER.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

Bu site spamı azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.