Genel Web

Hacker Çılgınlığı

Hacker

Onlar sanal dünyanın kahramanları mı yoksa kurumsal yapıların en korktuğu yasa dışı insanlar mı? Kimileri için dijital çağın birer Robin Hood’udur hacker’lar…

Sanal dünyayı avuçlarının içi gibi biliyorlar. Bilgisayarların dünyası onlar için çocuk oyuncağı. Yüksek güvenlikli sistemlere rahatça girip çıkabiliyorlar. Hacker’lar… Kimileri için onlar yasa dışı da olsa birer kahraman, kimilerine göre tehlikeli, kanun dışı insanlar. Kimileri ise onlardan yararlanmayı tercih ediyor. Örneğin bankalar, bünyelerinde kadrolu hacker çalıştırarak sistemlerinde güvenlik açığı olup olmadığını tespit edebiliyorlar. Öyle ya, sistem açıklarını bir hacker’dan daha iyi kim görebilir?

Kendini siber dedektif olarak tanımlayan Kanadalı Marc Rogers’a göre hacker’lar, davranışlarındaki temellere göre sınıflandırılabiliyor. Eylemlerini kamu yararına yaptıklarına inanan bazı hacker gruplarının bu tavrı ”Robin Hood Sendromu” olarak adlandırılıyor. Bir grup hacker’in davranışlarının ardında ise kendini değersiz hissetme duygusu yatıyor.

 

Onları tanıyor musunuz?

Julian Assange

Julian Assange

Julian Assange: Son yıllara damgasını vuran belki de en ünlü hacker o… Assange, Wikileaks’i kurmadan önce Avustralya’da popüler bir hacker’di. 1987’den bu yana sistemlere hasar vermeden girmeye çalışıyordu. 1991’de tutuklanarak üç yıl sonra hüküm giydi. Sonrası malum dünyayı sarsan belgeler ve Assange’ın adeta bir kahramana dönüşümü…

Richard Stallman

Richard Stallman

Richard Stallman: 1971’de Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin yapay zeka laboratuvarında çalışmaya başladığında Stallman henüz Harvard Üniversitesi’nde öğrenciydi. Geliştirdiği yazılım, kişisel haklara saldırıda kullanıldı. Stallman, daha sonraları Free Software Foundation’ı kurdu.

Robert Morris

Robert Morris

Robert Morris: Morris’in 1988 yılında kazayla internet ortamına yayılan worm’u (solucan) birçok bilgisayara bulaştı. Bu kaza sayesinde, daha önceden belli bir kesim tarafından bilinen hacker terimi kitlelerin diline dolandı.

Kevin Mitnick

Kevin Mitnick

Kevin Mitnick: FBI’ın ”En Çok Arananlar” listesinde yer alan ilk hacker olarak tarihe geçti. Büyük bir şirketi milyonlarca dolar zarara uğrattığı için beş yıl hapis cezası aldı. Halbuki onun bir bilgisayarı dahi yoktu. Elektronik eşya satan mağazalarda zaman geçirerek, oradaki bilgisayar ve modemleri diğer bilgisayarlara bağlanmak için kullanırdı.

Kevin Poulsen

Kevin Poulsen

Kevin Poulsen: Dark Dante kod adlı hacker Poulsen’in sıra dışı bir eylemi bulunuyor. Poulsen, LA Radio radyoevinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisine çekilişle Porsche kazandırmıştı.

Gary McKinnon

Gary McKinnon

Gary McKinnon: Başta ABD ordusunun ve NASA’nın olmak üzere 97 adet bilgisayara sızmayı başarmıştır.Bazı önemli belgeleri ve yazılımları sildikten sonra UFO’larla yapılan araştırmayı incelemiştir.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.