Genel Kişisel Yazılarım Yaşam

Hayatımızda Sağlıklı Gıdalara Yer Açalım!

Organik Sebze Meyve

Yeni çağın trendi organik beslenme. Öyle ki organik beslenme ve sağlıklı yaşam, market reyonlarından pazarlara, televizyon programlarından kitaplara kadar her mecranın ortak gündem maddesi. Peki ama hepimizin diline pelesenk olan organik gıdalar nasıl üretilmeli? Sağlıklı bir hayat için hangi gıdaları tüketmeliyiz?
Hızla artan şehirleşme, tarım alanlarının giderek daha az verimli hale gelmesi, geleneksel tarım yöntemlerinin talebe yetişmemesi ve üreticilerin karlılık payını arttırma isteği nedeniyle geleneksel tarım yöntemleri hızla terk edildi.Vücudumuzda geri dönülemez hasarlar bırakan, tarım ürünlerinin olgunlaşma süresini kısaltan, fiziksel özelliklerinin daha güzel olmasını sağlayan kimyasalların kullanımı, ürünlerdeki mineral ve vitamin oranının ciddi biçimde düşmesine neden oluyor. Bu maddeler ayrıca vücudumuzun kimyasını bozuyor ve çeşitli hastalıkları ortaya çıkartıyor. Bilim insanları, günümüzde hızla artan hastalıkların temelinde organik olmayan gıdaların rolünün büyük olduğu konusunda hemfikir.

Öyle ki, İngiltere Newcastle Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmada; endüstriyel gübreler, kimyasallar, böcek ilaçları ve pestisitlerin kullandığı tarım çıktıları, organik tarım çıktıları ile karşılaştırılmış. ‘’British Journal Of Nutrition’’da da yayımlanan araştırma; toksik metal ve tarım ilaçları gibi zararlı maddelere karşı insan vücudunu koruyan, kalp hastalığı, sinir sistemi bozukluğu gibi sorunların ve bazı kanserlerin gelişmesini önleyen antioksidanın; organik ürünlerde daha fazla olduğu gerçeğini ortaya koydu. Organik ürünlerde kadmiyum (kurşun ve civa gibi), nitrat ve nitrit gibi ağır metallerin oranı ise çok düşük. Peki ama neden? Çünkü organik gıdalar dış dünyadan gelen saldırılara karşı kendisini korumak için antioksidan üretiyor. Halbuki günümüzde tarım ürünlerinde kullanılan ilaçlar; sebze, meyve ve tahılların bu savunma sistemini köreltiyor. Dolayısıyla da tarım ürünlerindeki antioksidan miktarı azalıyor ve vücudun bağışıklık sistemi de beraberinde çöküyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Organik Sebze Meyve Üretilmelidir.

Sağlıklı Yaşam İçin Organik Sebze Meyve Üretilmelidir.

Organik ama nasıl?
Gelişmiş ülkeler, sürdürülebilir tarım ve sağlıklı bir nesil için organik gıdaların olmazsa olmaz olduğuna kanaat getirdi. Tarım ürünlerinin tarladan toplamasından, etkilenip tüketici ile buluşmasına kadar olan tüm süreçler profesyonel denetim şirketlerinin kontrolünde. Zira bu süreçlerin herhangi birinde ürünle kimyasal maddenin teması söz konusu olduğunda ürünün ”organik” sertifikası alması mümkün değil. Bu nedenle organik sıfatını alabilmesi için ürünün yetiştirildiği tarım alanı; sanayi tesislerine, oto yollara, işlek caddelere, maden işletme tesislerine, şehir atıklarına ve fabrikalara belli bir uzaklıkta bulunmalıdır. Ayrıca ürün yetiştirilirken tamamıyla organik bazlı gübreler kullanılmalıdır.

Sağlıklı bir hayat için…
Peki ama sadece organik beslenmek sağlıklı bir hayat için yeterli mi? Elbette hayır. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz de hem sağlıklı bir vücut hem de sağlıklı bir ruh yapısı için son derece önemli. Sağlıklı bir hayat için öncelikle yaygın kanının aksine karbonhidratların da aşırıya kaçmamak şartıyla beslenme listemizde yer alması gerekiyor. Ekmek tercihimizi ise dış kabuğu B vitaminleri, mineraller, antioksidanlar ve fitokimyasallar yönünden zengin olan tam buğday ekmeğinden yana kullanmalıyız. Zira tam buğday ekmeği glisemik indeksini düşürüyor ve vücudumuz için oldukça faydalı olan omega 3 – omega 6 yağ asitlerini içeriyor. Ayrıca yağlardan izole bir hayatın da doğru bir uygulama olmadığını bilmeliyiz. Bazı yağların iyi yağlar olduğunu unutmamalıyız! Tereyağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan türetmek vücudumuzun yağ ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamamıza yardımcı olur. Taze meyve ve sağlıklı atıştırmalık olarak nitelendirilen kuru yemişleri de beslenme listemizde bulundurmamız gerekiyor.

Herkese sağlıklı yaşam diliyorum.

Sağlıcakla kalın…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

6 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.