Genel Kişisel Yazılarım

Hile Günü Nisan 1

1 Nisan şaka günü olarak neden kutlanır? Gerçekte nedir hiç merak ettiniz mi ?

Kendimi bildim bileli, bilirim ki, herkes birbirine Nisan 1 şakası yapar. Yapar yapmasına da acaba 1 Nisanın nereden ve nasıl geldiğini bilir mi?

İşte size (bilmeyenler için)1 Nisan şakasının gerçekte nereden geldiğinin tarihçesi:

15. asrın sonlarında, Haçlı silahlı gücü İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini abluka eder. Uzun süren bir abluka etme olmasına karşın, kış aylarının da tesiriyle, kale savunabilmektedir. Vaziyetin zorluğunu anlayan Haçlı silahlı gücünün komutanı farklı stratejiler düşünmektedir.

Nihayetinde 31 Martı 1 Nisana bağlayan gece Müslümanların son kalesinin önüne gittiğinde bir elinde İncil diğer elinde Kur’an; Elimde ki şu iki kutsal kitap üzerine ant içerim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. İhtiyaç duyulan müzakerelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Sonrası sabah, başka bir deyişle 1 Nisan sabahı, Haçlı silahlı gücü komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için buyruk verir.

Bunun üzerine Müslümanlar ant içmiştiniz, bize söz vermiştiniz… dediklerinde Haçlı silahlı gücü komutanı Benim sözüm size bir gün evvel akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevaplar ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o kötü gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Ne yazık ki halkımız arasında da yaygınlaşmış, onlarca, binlerce Müslümanın kırım günü olan 1 Nisanlar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.