Yaşam

İlk Adımlardan Günümüze: Bitkisel Yağlar…

Bitkiden damla damla yağının çıkarılması; insan ile doğa arasındaki eşsiz bir ritüel… Bitkinin bir yol da çiçek verebilmesi için çiçeğinin nasıl koparılacağını ya da dalının nasıl kesileceğini bilmemiz de son derece önemli. Zira bitki kolay kolay vermez özünü… Bir kaç damla yağ elde etmek için bitkinin rızası alınması, gönlü olmalı.

Bitki, terapilerde kullanılan kokulu yağları fotosentez yoluyla işlediği güneş enerjisi ile meydana getiriyor. Yağ, bitkiden damıtma ya da sıkma yöntemi ile elde ediliyor. Ancak bu yağ çok yoğun ve çok güçlü olduğundan doğrudan cilde değdiğinde, değdiği yeri yakabiliyor, bu nedenle inceltilip hafifletiyorlar. Ancak, bitkisel yağlar güçlü oldukları kadar kırılganlar, ışığı pek sevmiyorlar, bu nedenle de koyu renk şişelerde korunmaya alınıyorlar.

Altın damlaların izinde… 

Bu altın damlaların insanlık tarihinde, aromaterapi, fitoterapi diye anılmasından çok önceleri başlayan büyüleyici bir hikayesi var. Bu yağların izini sürerken geçmişe yaptığımız yolculukta çok uzaklara gitmemiz gerekiyor. Bitkisel yağlar 6000 yıl öncesinde antik Mısır’da, özellikle de mumya yapımında yaygın olarak kullanılmış! Aynı çağlarda Çin’de de Tanrıya bir şükran belirtisi olarak sunulmuş bitkisel yağlar. Hindistan’da ise hem güzellik hem de ortamı güzelleştirmek amacıyla günlük hayata katıldığı biliniyor. İlkel topluluklarda ise dinsel törenlere mistik bir hava katmak için ya da büyücülerin gücünü vurgulamak için kullanılmış. Damıtmanın geliştirilmesiyle birlikte XVI. yüzyıldan itibaren bitkisel yağların eczacılıkta da kullanılması ağırlık kazanır. Aromatik yağların iyileştirme ve güzellik amacıyla kullanımı eski Yunan medeniyetlerinde de görüyoruz.

Kozmetikte aromatik yağların kullanımı

Doğu dünyası, yarattığı esanslar ile parfüm sektörünün de öncüsü oldu. Doğunun güzellik ritüellerinde bitkisel yağlarla vücudun ovulması sadece bir sağlık hareketi değildi, bitki kokusunun tene derinlemesine sinmesi ayrıca afrodizyak bir anlam taşıyordu. Geçmiş zamanlarda da parfümlerde ağırlığını koyan bitkisel yağların serüveni, krem ve merhemlerle cilt bakımında da devam ediyordu. Ama batı dünyasında, ciddi olarak kozmetiğe bitkisel yağları katanlar 1950’lerde Clarins ve Yves Rocher gibi kozmetik markalar oldu. Bu yağlar cildi sıkıştırıcı, canlandırıcı, sakinleştirici, yumuşatıcı ve toksin sürücü olarak formüle ediliyordu.

Fitoterapi

İnsan merak etti, aradı, doğa da insanın rehberi oldu! Fitoterapi, bitkisel özler içeren ürünlerin kullanımı ifade ediyor. Bitkisel tıp üzerine yazılan ilk metni, kil tabletler üzerine, M.Ö. 3000 yıl önce Sümerliler yazmış. Antik Mısır ise bitkilerin kullanımıyla ilgili en kapsamlı bilgileri kaybetmiş. Bu yazıtlarda da onlarca bitkinin kullanım kılavuzları yer alıyor.

Aromaterapi kelimesinin babası ise bir Fransız ve bir tesadüf sonucu bitkilerin tedavide kullanımı saptamış: 1910 yılında bir patlama sonunda yaralanan kimyacı Rene Maurice Gattefose, parfümeri sektöründe çalışıyordu. Yaraları zamanın yöntemleriyle yapılan tedaviye rağmen kangrene dönüşmeye başladığında bandajlarını çıkarıp yaralarına lavanta yağı üzerinde yoğunlaştırdı ve tedavisinden bahsederken de aromaterapi sözcüğünü kullandı. Böylece tüm dikkatler bitkisel yağların üzerinde yoğunlaştı.

Bitkisel yağların etkileri ve kullanım alanları

Kokulu yağlar, sinir sistemini ve hormonal bezleri düzenleyici etkilerinin yanı sıra cilde canlılık veriyor, antiseptik özellikleri ile mikrobik yapıları zayıflatıyor ve mikrop yayılımını engelliyor.

Bitkisel yağların kullanım alanları:

Banyolarda: Birkaç damla bitkisel yağ, su sıcaklığında buharı ile rahatlatıcı ve sakinleştirici etki sağlar.

Kompreslerde: 5-10 damla uçucu yağ damlatılmış ılık suyla yapılan komresler sorunlu bölgede rahatlama sağlar.

Spa merkezlerinde: Dokunmanın rahatlatıcı etkisine kullanılan yapın iyileştirici etkisi de katılınca kan dolaşımı canlandırılır, kaslar gevşetilir, stres giderilir, sakinleştirir, bedenin kendini onarması sağlanır.

Solunum yoluyla kullanım: Sıcak suya damlatılarak buharı solunduğunda nefesi açar. Temizler.

Buhar: Sıcak suya damlatılan uçucu yağ, bulunduğu ortamı kokulandırır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle stres giderir.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.