Yaşam

Kavurucu Sıcaklar, Fiziksel Aktivite ve Önlemler

Kavurucu sıcaklara karşı ne yapmalı? Yaz aylarında sağlıklı kalmak ve form tutmak için sıcaklarla aranızı iyi tutmamız gerekiyor. Peki nasıl?

Yaz geldi. Sıcaklar bastırdı. “Esmiyooooooor” nidaları her yerden yükseliyor. Klimalar, vantilatörler, yelpazeler fora… Kimileri bol su içmeyi öğütlüyor, kimileri “öğle saatlerinde sokağa çıkmayın” diyor. Yaşlılar, hamileler ve çocuklar için sıcaklar çok daha tehlikeli. Tabii bu gruba bir de spor yapanları eklemek gerekiyor. Çünkü onlar için durum daha karmaşık. Sıvı ve mineral kaybını daha yüksek oranda yaşıyorlar. Kimileri yaz aylarında “nasılsa terliyorum” diyerek sporu bırakmayı tercih ediyor. Oysa spor sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlar arasında. Ancak mevsimsel değişikliklere de ayak uydurmak gerekiyor. Peki nasıl? Neler yapmak gerekiyor. şu “esmeyen” havalarda sağlıklı kalmak için? Hem sporcuları, kadınları, erkekleri, gençleri ve yaşlıları, kısaca toplumun her kesimini ilgilendiren pratik öneriler hazırladık.

Spor yapanların sorunu ne?

Tabii ki dehidrate olmak! Düzenli olarak “su” ve beraberinde elektrolit dengesini düzenleyen sporcu içeceklerinden ihtiyacımız oranında tüketirsek dehidrate ola ihtimalini azaltmış oluruz. Bir de gölgelik alanları tercih edersek değmesinler keyfimize… Antrenman saatlerimizi de güneşin kavuruculuğuna göre ayarlayabiliriz. Örneğin sabah çok erken saatler ya da gece serinliği spor yapmamız için keyifli anlar olabilir.

Tabii bir de aşırı sıvı tüketimiyle beraber gelebilecek sorunlar da var. Tuz, mineraller, vitaminler, özellikle de magnezyum kaybı, aşırı sıvı tüketimiyle beraber ortaya çıkabiliyor. Bu da kasılmalara, burkulmalara, kramplara ve hatta kalp ritminin bozulmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden özellikle sıcak aylarda vitamin ve mineral takviyesi yapmakta ve kararında su tüketmekte yarar var.

Buzlu içecekler; frozen, slushie, granita ve benzerleri işe yarayabilir

Kimimiz boğazımızın ağrıyacağını ve hatta bademciklerinin şişeceğini sanır. Bir taraftan bu ihtimaller doğru olsa da diğer taraftan sulishie, granita, frozen ya da sorbe gibi buzlu, soğuk ve şekerli içecekler tüketmenin sıcaklarla başa çıkmak için yardımcı olduğu biliniyor. Özellikle spor yapanlarımız için iyi bir fikir olabilir. Hipoglisemi yani ani kan şekeri düşmesi ile karşı karşıya kalanlarımıza gerekli olan kalori bu içeceklerden sağlanabilir. Üstelik bu kalori ferahlatıcı bir şekilde vücuda girer.   Elbette spor yapmamız da şart değil. Toplu taşımadan inip gideceğimiz yere kadar yürümek bile bazen çok fazla efor sarf etmemize neden olabilir. Bu yüzden bu tavsiye hepimiz için geçerli.

Vücudunuzu serinletin!

Yükselen vücut ısısını kontrol altına almak için tıpkı ateşimiz çıktığında yaptığımız gibi serin duş almak, buz kompresi yapmak ve benzeri yöntemler işe yarayabilir. Vücut ısısının yükseldiğini fark ettiğimiz an duş alma imkanımız bulunmuyorsa soğuk suyla yüzü, boynu, baş çevresini, bilekleri yıkamak ve bir süre soğuk suyun içinde tutmak, serinlemek için iyi bir fikir olabilir.

Eğer evdeysek ve duş almamız gerekiyorsa soğuk ya da ılık duş yerine çok kaynar olmayan ancak sıcak kabul edilebilecek bir ısıda duş almak, dışarı çıktığımızda sıcaklığı daha çabuk kabul etmemize yardımcı olabilir.

Isınma ve soğutma hareketlerini dikkate almalıyız

Her egzersiz öncesi bedeni nasıl ki fiziksel aktiviteye hazırlamak gerekiyorsa her aktiviteden sonra da vücudu soğutma aktivitesiyle normal haline getirmek gerekiyor. Her spor için farklı hareketler mevcut ancak özetlemek gerekirse; yaptığımız aktivitede hareket ettireceğimiz kaslarımızı esneterek hareketlerimizi sınırlandırmak, yavaşlatmak ve vücudumuzu daha sakin hareketlerle soğutmaya hazırlamak diyebiliriz. Örneğin koşarken aniden durmak yerine tempoyu düşürmek, yavaşlamak, yürüyüşe dönmek ve kademeli olarak bilek, bacak, diz, kol kaslarımızı gevşetmek işe yarayabilir.

Fiziksel aktivitelerimizi kademeli olarak arttırmalıyız

Elbette sporun fiziksel gücümüze uygun olması da gerekir. Bir başka ifadeyle hiç spor yapmayanlarımızın birden koşmaya başlaması özellikle sıcaklarda son derece riskli. Aynı şekilde hiç fiziksel aktivitesi bulunmayanlarımızın sıcaklarda fazla efor sarf etmesi de buna benzer. Bu yüzden öncelikle fiziksel hareketleri kademeli olarak arttırmak gerekir. Bu da sabah ve gece saatlerinde yapılacak küçük egzersizlerle mümkün olabilir. Böylelikle vücudumuzu harekete alıştırmış oluruz.

Giyim kuşama da dikkat! Pamuklular, açık renkliler, ince giysiler…

Ve tabii giyim kuşama da dikkat etmek gerekiyor. Sentetik, polyester, naylon karışımlı giysiler yerine, pamuklu, keten, viskon, bambu gibi malzemelerden imal edilmiş, bakterilerin kolay kolay üreyemeyeceği, teri emen ve koku yapmayan giysiler giymekte yarar var. Ayrıca çok dar, koltuk altı, kasık ve göğüs gibi yerleri çok sıcak tutmayan ve çok sıkı sarmayan giysileri tercih etmeliyiz. Çok terliyorsak, yanımızda yedek atlet bulundurmamız da gerekebilir.

Bununla beraber nano-teknolojiyle üretilen yeni nesil bazı kumaşlar teri emerken cildin hava almasını ve aynı zamanda soğumasını da sağlıyor. Özellikle sporcular için üretilen bu giysiler spor yapanlar kadar günlük fiziksel aktivitesi fazla olan kişilerinde işine yarayabilir.

Ve tabii her zaman yaz aylarında açık renk ve ince giysiler giymek gerekiyor. Çünkü açık renklerin güneş ışığını ittiğini biliyoruz.

Ayrıca;

  • Eğer vücudumuzu güneşin zararlı etkilerinden korumak istiyorsak güneş koruyucularından yararlanabiliriz. Yüzümüze ve açıkta kalan bölgelere çok faktörlü, su bazlı yağsız güneş kremleri uygulayabiliriz.
  • Korumak istediğimiz bölgeyi örten ince ve açık renkli giysiler giyerek vücudumuza yardımcı olabiliriz.
  • Özellikle açık yara, kesik veya yanık gibi bir durum söz konusuysa, o bölgeyi mümkün olduğunca güneş ışınlarından korumak, temiz ve serin tutmak gerekir. Bunun için uygun bir pansuman varsa asla ihmal edilmemeli.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.