Genel

Kayadaki Cevher Tuz!

Kaya tuzu son yıllarda giderek daha popüler bir tuz türü olarak karşımıza çıkıyor. Kolay erimediği için yemeklere pişirilme aşamasında ilave edilmesi tavsiye edilen bu tuz jeololojik dönemlerde denizlerin kuruyarak bugünkü kayaların arasında ya da yeraltında kalmasıyla oluşuyor. Bir klor bileşiği olan kaya tuzu diğer tüm tuzlar gibi kimyada NaCl sembolüyle anılıyor. Na yani sodyum ve Cl yani klordan oluşan tuz insan vücudu için son derece önemli mineralleri içeriyor. Saf tuzun yüzde 40 oranında sodyum ve yüzde 60 oranında klor içerdiğini biliyoruz.

Tuz nasıl elde ediliyor?

Doğada tuz sıvı ve katı olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkıyor. Kaya tuzu katı, deniz tuzu ise sıvı olarak doğada bulunuyor. Yaygın olarak tuz üretiminde doğal yöntemler kullanılıyor. Örneğin sıvı haldeki tuzun elde edilmesi için tuzun eriyik olduğu suyun buharlaşması gerekiyor. Bunu da rüzgar ve güneşten yararlanarak gerçekleştirmek mümkün. Kaya tuzu da benzer şekilde elde edilebiliyor. Yeri ve içeriği belli olan tuz domlarına tatlı su veriliyor, tuzun bu sayede yeryüzüne çıkması sağlanıyor. Ardından suyun yeniden buharlaştırılarak geriye sadece tuzun kalması sağlanıyor.

Kaya tuzunun faydaları

Bazıları bilimsel olarak kanıtlanmasa da kaya tuzunun bilinen yararları şu şekilde  sıralanabilir:

 • Mevsim değişiminde ruh halimiz de değişkenlik gösterir. Kaya tuzu bu dönemi sakince atlatmamıza yardım eder.
 • Kaya tuzundan yapılmış aydınlatma unsurları evdeki enerjiyi temizler, negatif serbest iyonlar salar ve bu sayede oksijen akışını artırır.
 • Stresle baş etmemize yardımcı olur.
 • İçinde bulunan zengin mineraller sayesinde bedenimize yarar sağlar.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye destek olur.
 • Bağırsak fonksiyonlarımızı düzenler, asiditeyi azaltır.
 • Solunum sorunlarına da iyi geldiği biliniyor.
 • Suya karıştırılıp burun temizliği yapıldığında sinüs iltihaplarını azaltmak için etkilidir.
 • Alerjik astım ve soğuk algınlığında inhalasyon yapıldığında tedaviye yardımcı olur.

Kaya tuzundan kristal lambalar

Vücudumuzda herhangi bir dokunun yapısı değişip bozulmaya başladıysa bunun önlenmesi ve hücrenin onarılması için belli dalga boyuna sahip kaya tuzundan yapılmış kristal lambalar sayesinde havada dengeli bir iyon potansiyeli oluşturabiliriz. Çünkü bu tuzun titreşim frekansı insan bedenininkiyle aynıdır. Beynimizin elektriğinin frekansı ile kaya tuzunun frekansı 8 Hertz civarında olduğu biliniyor.

Radyasyona karşı

Tuzun kristal yapısından dolayı radyasyonu nötralize etmek gibi bir gücü bulunuyor. Hatta atom çöplerinin tuz depolarında saklandığını da biliyoruz. Bu nedenle tuz kristalinden lambaları ya da sadece kristalleri çalışma masamıza, bilgisayarımızın ya da televizyonlarımızın yanına koyarak yayılan radyasyonu bertaraf etmemiz mümkün olabilir.

Dünyanın en ünlü kaya tuzu domları

 • Dünyanın en büyük kaya tuzu mağarası Türkiye’de bulunuyor. Çankırı Kaya Tuzu Mağarası tam 8 kilometre uzunluğa sahip. Dünyanın en büyük kaya tuzu mağarası olarak bilinene bu nokta turizme  açık. Yaklaşık 5 bin yıldan bu yana bu bölgede kaya tuzu üretimi yapılıyor.
 • Himalaya tuzu da dünyanın en ünlü tuz yataklarından biri kabul ediliyor. Pahalı olmasının yanı sıra pembe ve turuncu alacalı rengiyle vitamin ve mineraller açısından da son derece zengin. Marketlerin yanı sıra eczanelerde de satılıyor.
 • Polonya’nın Krakow kentinde bulunan Wieliczka Tuz Madeni yine ünlü kaya tuz domlarından biri. Burayı da yılda 2 milyon turist ziyaret ediyor.
 • Azerbaycan’da bulunan Nahçıvan Tuz Madeni ise özellikle astım tedavisinde etkili olduğu için sağlık turizmi açısından dikkat çeken noktalardan biri.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.