Yaşam

Kış Hastalıklarıyla Etkin Mücadele

Yaşantımızda birkaç noktaya dikkat ederek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direncimizi artırabilir, daha iyi beslenip, antioksidan besinlere diyetimizde yer vererek bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz.

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar kış aylarında hepimizin derdidir. Soğuk ya da farklı nedenlerle zayıf düşen vücudumuz virüslere karşı çaresiz kalarak hasta düşer. Uykusuzluk, yorgunluk ve iyi beslenmemek de bu hastalıklara karşı direncimizin zayıflamasına neden olabilir. Kış aylarında hastalıklara karşı korunmak ve sağlıklı kalabilmek için iyi beslenmemiz şart. Vitamin ve minerallerden yana zengin antioksidan besinleri tüketerek ve belli başlı davranışları benimseyerek hastalıklardan korunabiliriz.

Grip ve soğuk algınlığının belirtileri

Gribe neden olan influenza virüsünün A ve B olmak üzere iki tipi bulunuyor. Bu virüsler de kendi içlerinde alt gruplara ayrılıyor. Bu alt gruplar, domuz gribi, kuş gribi vb. farklı isimlerle adlandırılıyor. Çoğu zaman soğuk algınlığıyla karıştırılsa da bu hastalıkla ateş en önemli belirleyicilerden biri . Hasta kişilerde titreme, öksürük, vücut, baş ve boğaz ağrısı gibi şikayetler son derece yaygın. Hayatı etkileyecek kadar halsizliğe neden olan bu hastalıkla dinlenmek ve hekimlerin vereceği influenza için geliştirilmiş özel ilaçları kullanmak iyileşmek için etkili oluyor. Soğuk algınlığında ise genellikle hastalık ayakta geçirilebiliyor. Ateş pek sık görülmese de burun akıntısı, gözde kaşınma, iştahsızlık ve hayatı çok etkilemeyecek kadar halsizlik belirtiler arasında. Bu rahatsızlık çoğu zaman ilaçsız atlatılabiliyor. Yine de bir hekime görünmekte fayda var.

Her iki durumda da beslenmeye ve dinlenmeye özen göstermek gerekiyor. Her ne kadar hastalıklar genelde iştah kesse de özellikle C vitamini, demir, magnezyumdan zengin gıdaları ve antioksidanları bolca, kompleks karbonhidratları az miktarsa tüketmek ve protein alımını korumak daha hızlı iyileşmemizi sağlayabilir.

Hastalıktan daha hızlı kurtulmak ya da hasta olmamak için alabileceğimiz belli başlı önlemler:

  • Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Fırsat buldukça yüzümüzü yıkayarak olası mikrop, bakteri ve virüsleri bertaraf etmemiz mümkünç
  • Dışarıya çıktığımızda kalabalık ortamlarda bulunmamaya dikkat edersek başkalarına hastalığımızı bulaştırmamış oluruz.
  • Eğer hastaysak ve kalabalık ortama girmek zorundaysak ağzımıza bir maske takarak hastalığımızı bulaştırmamak için önlem alabiliriz.
  • Özellikle toplu taşıma ve benzer ortamlarda hapşırırken ve öksürürken ağzımızı kolumuzun içiyle kapatmaya özen gösterelim.
  • İş yerimizde masamızı, kapı kollarını ve temas ettiğimiz her yüzeyi düzenli olarak dezenfekte edebiliriz.
  • İş yerimizi ve evimizi sık sık havalandırmalı, ortamların aşırı sıcak olmasını önlemeliyiz.
  • Sebze ve meyveleri iyice yıkayarak tüketebiliriz.
  • Bol sıvı alımına dikkat etmeliyiz.

Nar, üzüm, mandalina, portakal… Hepsi antioksidan!

Nar, portakal, mandalina, üzüm suyu en güçlü antioksidanlar arasında sayılıyor. Nar ve üzüm suyu, portakal suyuyla karıştırılarak tüketilebilir. Eğer diyabet ya da insülin direnci problemi yaşamıyorsak bu meyve sularından her gün bir bardak tüketerek sağlığımızı korumaya yardımcı olabiliriz. Eğer diyabet problemimiz varsa veya meyve suyu tüketmeyi tercih etmiyorsak nar ve üzüm antioksidan gıdaları tüketerek hem posasından hem de içindeki vitamin ve minerallerden yararlanabiliriz. Nar, potasyum, B ve C vitaminleri açısından, üzüm ise A, B, C vitaminleri ile potasyum ve demir açısından çok zengin meyveler. Ayrıca balkabağı, greyfurt, kivi, böğürtlen gibi meyvelerin de antioksidan olduğu biliniyor. Bunların yanı sıra ceviz, badem, fındık, zeytin, avokado gibi iyi yağlar barındıran gıdaları da tüketerek bağışıklık sistemimize destek olabiliriz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.