Genel Yaşam

Kış Saati Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Kış Saati Uygulaması

Kış saati uygulaması saatlerin 1 saat geri alınması ile uygulanıyordu. Bunun sonucu olarak sabah erken saatte okula ve işe gidenler henüz hava karanlık iken yollara dökülüyordu. Yazın ise gün ışığından daha uzun süreler faydalanmak amacıyla tekrar ileri alınmaktaydı. Bu uygulama genelde sabah 3 – 4 arası yapılıyordu.

2016 – 2017 Kış Sezonunda Kış Saati uygulaması kaldırıldı mı?

1 Kasım sabahı güne herkes farklı bir saat dilimi ile uyandı. Bu sene ilk defa kış saati uygulaması olmayacağı duyuruldu. Ve yıl boyunca aynı saat dilimiyle devam edileceği söylendi. Buna istinaden kış saati uygulaması yürürlükten de kaldırıldı. Fakat birçok kişinin bilgisayarları, akıllı telefonları otomatik güncelleme de olduğundan biz bir işlem yapmasak da bir saat geri alınmış olarak uyandık. Dünyada bu uygulama hala devam ettiğinden telefonlar ve bilgisayarlar bundan etkilendi ve kafa karışıklığı yarattı. Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken, otomatik güncellemeyi kapatarak saati tekrar bir saat ileri almak olacaktır. Böylece ortada böyle bir problem kalmayacak.

Kış Saati Uygulaması

Kış Saati Uygulaması

Peki, bu uygulama neden yapılıyordu?

Kış saati uygulaması uzun yıllardır enerji tasarrufu amacıyla yapılmaktaydı. Günümüz değişen koşulları artık bu uygulamayı gereksiz kıldığından kaldırılma kararı alındı. Çünkü dezavantajları da oldukça çoktu. En çok şikayet edilen konu ise insanların daha hava kararmadan yollara düşmek zorunda olmalarıydı. Uygulamanın yönetmelikten kalkmasıyla beraber bu sorun artık olmayacak ve güne başladığımızda hava aydınlanmış olacak.

saatler-ne-zaman-bugun

Uzun yıllardır kış saati uygulamasının kaldırılması gündeme geliyor ve uygulamaya koyulamıyordu. Bunun sebebi ise diğer ülkelerle aramızda olan saat farkının artacak olmasıydı. İkili ülke ilişkilerinde, borsa işlemlerinde, bankacılık işlemlerinde sorun yaratacağı düşünülüyordu. Bu sene uygulamanın yürürlükten kalkması ile 2 saat olan fark 3 saate çıktı. Diğer ülkeler hala bu uygulamayı benimsediği için bu fark yaz aylarında tekrar 2 ye inecek.

Kış saati uygulamasının kaldırılmasının sebepleri

Kış saati uygulamasının kalkmasıyla daha fazla tasarruf amaçlanmaktadır. Ayrıca her sene oluşan kafa karışıklıkları ortadan kaldırılmak istenmesi ile yola çıkılmıştır. Klasik kamu sektörünün mesai saatleri olan 09:00 – 17:00 arasında düşünüldüğünde, akşam çıkış saatlerine kadar hava kararmayacak böylece büyük ölçüde bir tasarruf elde edilecek.

Saygılarımla…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.