Web

Kişisel Blog İsimleri Nasıl Bulunur?

Kişisel blog sahibi olmak isteyen kişilerin en çok zorlandığı konu şüphesiz blog ismi bulmaktır. İsim blogunuzu diğerlerinden ayıracak, sizin imzanız olacak bir unsurdur. Bu sebeple isim konusu çok önemlidir. Peki, blog ismi nasıl bulunur? Bunun için öncelikle isim neden önemlidir onu kavramanız gerekir. Daha sonra bu bilgiler doğrultusunda kişisel blog için en doğru ismi bulabilirsiniz.

Blog içeriğine göre isim bulun!

Blog oluşturmak istiyorsanız ilk olarak blogunuzun hangi konular çerçevesinde olacağına karar vermeniz gerekir. Kendinize bir tema belirlemelisiniz. Daha sonra yapmak istediklerinize ve içeriğinize uygun bir isim bulmalısınız. İsmi ile alakasız bir blog ziyaretçileri kendisine çekmeyecektir.

Orijinal olun!

Blog ismi ararken orijinallik önemli bir unsurdur. Kendinizi ve blogunuzu diğer emsallerinden ayırmak istiyorsanız farkınızı ortaya koyan bir isim düşünmelisiniz. Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Farklı olmak için absürt isimler seçmek sizi komik duruma da düşürebilir. Bu sebeple hem farklı hem de ilgi çekici olmayı kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz.

Seo kriterlerini göz önünde bulundurun!

Bir kişisel blog için en önemli unsur seo kriterlerine uygunluktur. Yazdığınız yazılar gibi blog isminizde de seo kriterlerine uygunluk ararsanız bloğunuz daha çok kitleye ulaşabilir. Burada da dikkat edilmesi gereken şey seo kriterlerine uygun olmaya çalışırken orijinallikten de uzaklaşılmamasıdır. Seo uygunluğu için uğraşırken sıradan ve basit bir isim seçmemeye de dikkat edin.

Bu isimle tanınacaksınız!

Kalıcı bir kişisel blog sahibi olmak istiyorsanız keyfinize göre isim değiştirmemeniz gerekir. Ziyaretçileriniz sizi hep aynı isimle tanımalıdır. Bu şekilde kalıcı olabilir ve bu işten fayda sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla blogunuz için seçmiş olduğunuz isim uzun yıllar sizinle birlikte olacak. Bu kritere göre ilerde pişman olmayacağınız akıllarda kalıcı bir isim seçmelisiniz.

İnternetten yararlanın!

İnternet aracılığıyla isterseniz örnek blog isimlerine bakabilirsiniz. Ayrıca çeşitli araştırmalar yaparak bulduğunuz sonuçları kendinize uyarlayabilir ve blog ismi bulabilirsiniz. Kimi zaman bir bitki kimi zaman bir obje adını blogunuza isim olarak seçebilirsiniz.

Umutsuzluğa kapılmayın ve acele etmeyin!

Blog ismi seçmek uzun bir süreçtir. Hemen aklınıza tüm kriterlere uygun bir isim gelmeyebilir. Bu yüzden hemen umutsuzluğa kapılıp vazgeçmeyin veya acele kararlar vermeyin. İçinize sinen, belirli kriterlere uygun bir isim bulana kadar uğraşmaya devam edin. Unutmayın blog isminiz sizin imzanız olacak. Blog ismi seçmek uzun bir süreçtir. Aklınıza hemen tüm kriterlere uygun bir isim gelmeyebilir.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.