Web

Kişisel Blog Nasıl Oluşturulur?

Kişisel Blog Nasıl Oluşturulur?

Kişisel Blog Nasıl oluşturulur? Sorusunun cevabı aşağıdaki yazımızda yer Blog, kelime anlamı olarak günce anlamına gelmektedir. Blog ve ya Weblog da denilen bilgisayar dilindeki anlamı ise ağ günlüğü sitelerine verilen genel addır.

Kişisel Blog ise sadece düşüncelerden oluşmayan bir kişinin dünü, bugünü ve yarını olan, kişisel ve genel bilgiler içeren, yorumlara yer verilen, bilgi paylaşımı ve bilgi aktarımında kullanılabilen, istenirse reklam alanları ile para kazanabilen sitelerin genel adıdır. Kişisel blog açmak hem pahalı hem ucuz yöntemleri vardır. Kendi adınıza .com domainli bir site kurmak istiyorsanız domain alanı satın almalısınız. Eğer adınız.example.com şeklinde bir site domainine razı iseniz ücretsiz oluşturabilirsiniz.

Kişisel blog nasıl oluşturulur?

Kişisel blogun ne olduğundan bahsetmiştik. Peki, kişisel blog nasıl oluşturulur? Kişisel blog ücretli ve ya ücretsiz oluşturulabilir. Blog oluşturmak için ilk adım ücretli ve ücretsiz de değişiklik gösterir. Bir kişisel blog oluşturmak istiyorsak ve blogumuzu oluşturmak için ücretsiz bir yöntem arıyorsak bunu sağlayan birçok site mevcut. Bunları internetten araştırıp bulabilirsiniz. Söz konusu siteyi bulup üye olduktan sonra oturum açıp işlemlerinizi yönergeleri izleyerek yapabilirsiniz.

Temalar, şablonlar ve web sitenizin ismini oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra ise gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra web siteniz hazır. Ücretli kurmak istiyorsanız bu biraz daha uzun bir yoldur. Ama sitenizin bir garantisi olur. Diğerinde siteniz sizin adınıza olmadığı için sorun çıkabilir ama ücretli de ödeme yapıp kendi isminize açtığınız için bir sorun çıkacağını düşünüp durmazsınız. Bunun için ücretli kişisel bloglar daha güvenilirdir. Kişisel blogunuzu ücretli oluştururken ilk yapmanız gereken domain ve hosting alanı satın almaktır. Bunun hizmetini veren güvenilir siteler mevcuttur.

Daha sonra hazır temalı ya da kendi programlarınızda oluşturduğunuz web sitesi dosyasını hosting alanınıza yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlem zaman alıcıdır ama garantidir. Daha sonra programlama programlarında hazırladığınız ya da başkasına hazırlattığınız web sitesini kullanmaya başlayabilirsiniz. Tanınmak için web sitenizi sosyal sitelerinizde paylaşabilirsiniz. Ve kişisel blogunuz okuyuculara ya da müşterilere hazırdır. Kişisel web sitenizi para kazanmak için de kullanabilirsiniz. Ücretli blog açmanız için gereken altyapılar ise programlama dilleridir. Programlama biliyorsanız uzun uğraşlar sonucu kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

2 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.