Web

Kişisel Blog Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Kişisel Blog Nedir Nasıl Olmalıdır

Kişisel blog kendi belirlediğimiz herhangi bir konudaki düşüncelerimizi kendi üslubumuzla başkalarıyla paylaştığımız bloglardır. Eğer sizde kişisel blog sahibi olmak ya da kişisel bloglar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

KİŞİSEL BLOGLARDA KONU NASIL OLMALIDIR?

Kişisel bloglar içerik bakımından diğer bloglardan biraz daha farklıdır. Kişisel blogların diğer bloglardan farkı kişisel blogların aynı anda birden fazla konu barındırabilmesidir. Örneğin moda hakkında bir blogdan sadece moda hakkında yazması beklenir. Ama kişisel bloglarda böyle bir sınırlama yoktur. Kişisel bloglar aynı anda birden çok konu barındırabilirler. Hem moda hem de teknoloji hakkında yazabilirler. Ama tam tersi olarak bir konuda yoğunlaşan kişisel bloglar da vardır.

KİŞİSEL BLOGLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

-Kesinlikle özgün olmalıdır. Taklit bir kişisel blog çok uzun ömürlü olmaz.
-Okuyucuyla aradaki mesafeyi korumak gerekir, ama fazla da soğuk olmak iyi olmaz.
-Çok iyi bildiğiniz konular hakkında yazılar yazmalısınız.
-Seçtiğiniz konular okuyucuya fayda sağlayacak konular olmalı, okuyucular yazılarınızdan bilgi alabilmeli
-Para kazanma amacı güderek blog yazmamalısınız.
-İlgi alanınız ile ilgili yazılar yazmalısınız.
-Tema seçiminiz farklı ve özgün olmalı
-İçerikler etkileyici olmalı
-Blogunuzda kişisel düşüncelerinizi aktarmalısınız.
-Okuyucular istedikleri zaman sizin iletişim bilgilerinize ulaşabilmeli, sizinle iletişime geçebilmeli
-Sizi tanıtan bir hakkımda yazınız olmalı

KİŞİSEL BLOG YAZARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Her ne olursa olsun blog yazmayı bırakmamanız gerekir. Yani okunmuyorsunuz diye blog yazmayı bırakırsanız yenilmiş olursunuz. Eğer okunmuyorsanız bloğunuzda yeni bir şeyler deneyebilirsiniz. Umutsuzluğa düşmemek bu işte en önemli şeydir. Unutmayın ki eğer pes etmez ve yazmaya devam ederseniz sizin de bir okuyucu kitleniz olabilir.

Bir diğer önemli mesele de blogunuzda okuyucuların dikkatini çeken şeyleri paylaşmanız gerektiğidir. Mesela kendi hayatınızdan verdiğiniz örnekler her zaman okuyucunun ilgisini çekecektir. İnsanlar her zaman birbirlerinin ne yaşadıklarını merak etmişlerdir. Mutluluklarınızı, üzüntülerinizi, kızgınlıklarınızı her şeyinizi blogunuza yazarak okuyucularınız için samimi bir hava yaratabilirsiniz.

Yazdıklarınıza, düşüncelerinize zıt düşen okuyucular elbette olabilir. Bu durumda yapmanız gereken kesinlikle okuyucu ile zıt düşmemek olmalıdır. Okuyucuları küçük görmek yapacağınız en büyük hata olacaktır.

Her şeyden önemlisi kişisel blog yazarken imla kurallarına uymaktır. Kesinlikle imla kurallarına noktalama işaretlerine gerektiği önemi verip yazılarınızı özenle yazmanız gerekmektedir. Bu okuyucu karşısında ciddi bir duruş sergilemenizi sağlar. Bu sayede okuyucu sizi ciddiye alacaktır.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

7 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.