Genel

Kurban Bayramı Ve Faziletleri

Kurban Bayramı

Bu sefer ki yazımı önümüz Kurban Bayramı olması dolayısıyla kurban konusunda yazmaya karar verdim. Evvela Kurban Bayramının faziletlerini anlatmak istiyorum. Kurban Bayramı, hiç kuşkusuz Allah-u Teâlâ’nın başta biz Müslümanlar olmak üzere insanlığa büyük bir lütuf ve rahmetidir.

Kurban Nedir?

Kurban Nedir?

Zira Kurban ”Allah’a yakın olabilmek” ve ”Allah rızasına ermek” niyeti ile kesilen bir takım küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar kurban edilmektedir. Allah’a yakın olmak manasına gelen Kurban, imanı sayesinde kişinin her şeyini Allah yolunda feda edebilecek olması o kişinin Allah’a kulluk ve teslimiyetini dile getirmektedir. Kurbanın İslam inancındaki yerini Kur’an da Hacc suresinde geçen şu ayet özetler: ”Onun (kurbanların), etleri ve kanları katiyen Allah’a erişmez. Ama sizden O’na, takva (Allah’a teslim olma) erişir. İşte böylelikle size, onu musahhar kıldı. Sizi hidayete erdirdiği şey üzerine (hidayete erdirmesi nedeniyle) Allah’ı tekbir etmeniz için. Ve muhsinleri (Allah’a fizik vücutlarını teslim edenleri) müjdele!(22/Hacc-37)  Şöyle toparlayacak olursak Kurban, insanoğluna Allah’a karşılıksız teslim olmayı öğretmektedir. Kurban ile alakalı bir kıssa anlatacak olursakta belki anlatacağım kıssayı çoğunuz okumuş veya duymuşsunuzdur; Hz. İbrahim peygamberin erkek çocuğu Hz. İsmail’i, vahiy vasıtalarından biri olan düşünde kurban ettiğini görmüş ve bunu Allah-u Teâlâ’dan ilahi bir emir sayıp Hz. İsmail’i kurban etmeye kalkışması, erkek çocuğu Hz. İsmail’in de bunu aynı teslimiyetle kabullenmesi aslında biz Müslümanların Allah’a tüm varlığıyla teslim olmamızın gerektiğini anlatan bir kıssadan paydır. Hz. Adem(s.a)’den itibaren süregelen kurban ibadeti gerek dini gerekse dünyevi yarar içeren bir imandır.

Kurban genellikle ilk gün kesilir ve kesilen etin üçte birlik bölümü akrabaya, diğer üçte birlik bölümü et alacak vaziyeti olmayanlara ve yoksullara, geriye kalan üçte birlik bölüm ise Kurban sahipleri arasında hisse edilerek dağıtılır. Kurban kesim işi bittikten sonra ise bayram ziyaretleri başlar. Ne kadar akraba, eş, arkadaş varsa ziyaret edilip bayramları kutlanır. Bayramlarda insanlar birbirlerine daha yakın olurlar. Öyle de olmalı ya zaten büyük küçük demeden kardeşçe birbirimizin bayramını kutlamalı ve ülke olarak geçtiğimiz bu zor günlerde birbirimize yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizi Kurban Bayramına kavuşturan Allah-u Teâlâ’ya hamd ediyor, başta dostlarımız olmak üzere tüm Müslüman kardeşlerimin bayramını kutluyor ve hayırlara vesile olmasını Allah-u Teâlâ’dan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramınız mübarek olsun.

Kurban Bayramınız mübarek olsun.

İnşaallah yazım sizlere yardımcı olabilecek şekilde olmuştur. Hatam olmuşsa affola. Allah izin verirse önümüzdeki günlerde yine Kurban Bayramı ile ilgili bir yazıyla karşınızda olmayı düşünüyorum. Zaman ayırıp okuduğunuz için Allah sizden razı olsun. Yazımı peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v.)’in kurban ile ilgili bir hadis-i şerifi ile bitirmek istiyorum.

”Kim kurban kesecek maddi imkanı olur da kesmez ise, namazgahlarımıza yaklaşmasın”      Hadis-i Şerif

Allah’a emanet olun…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

1 yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.