Genel

Kurban Yatırma Tekniği ”Rueff”

Kurban Yatırma Tekniği Rueff

Bugünkü yazımda hepimizin de bildiği üzere her sene başımıza gelen kurban kazalarının son bulması için önerilen ”Rueff” tekniğini ele alacağım. Kurban Bayramında kesim yapacak olan acemi kasaplara uyarılarda bulunan uzmanlar, kesilen kurbana zarar veren ve etin lezzetini azaltan yöntemler yerine, Rueff tekniğini öneriyor. Her Kurban Bayramında en çok görülen manzaraların başında gelen kurbanın boynuz darbesiyle yaralanıp ellerini, parmaklarını kesen acemi kasap görüntüleri Rueff tekniği ile tarihe karışacak.

Rueff yöntemi adı verilen teknikle kurban rahatlıkla tek hamlede yatırılabilir. Rueff tekniği büyükbaş hayvanlarda kullanılan muayene ve yatırmaya yarayan tekniktir. Bu tekniğin uygulanması için size 6 veya 7 metre uzunluğunda bir ip yeterlidir. Öncelikle hayvanın boynuzları kör düğümle sıkı bağlıyoruz. Daha sonra ipi uzatıyoruz iki omuz hizasına doğru ve hareketli düğüm elde ediyoruz. Bu düğümlenen ipi sonrasında göğüs kafesi ve karın boşluğuna yerleştiriyoruz. Üç tane hareketli düğümümüz oluşuyor. Çektiğimiz zaman üç düğümde aynı anda harekete geçiyor. Kuvvetli 3-4 kişi kurbanın büyüklüğüne göre çok rahatlıkla sağlıklı bir şekilde yaralanmadan, kaza bela geçirmeden yatırabilir. Rueff tekniğiyle yüzde 95 oranında kaza oluşmaz. Çok rahat sıhhatli bir şekilde ve yaralanmadan hayvanı bu teknik ile yatırabilirler. Yöntem doğru uygulandığı takdirde rastgele bir kazanın oluşmayacağını belirten uzmanlar, tekniğin üç hareketli düğümden oluştuğunu ve çok tesirli bir metot olduğunu belirtmektedirler. Kurbanın stressiz bir şekilde yatırılması etin lezzetli bir hal almasını da sağlamaktadır. Stresle beraber ette oluşan bu negatiflikler, Rueff tekniği ile yatırılan kurbanlıklarda olmuyor. Uzmanlarında önerdiği tek kişinin dahi yapabileceği bu yatırma tekniğidir. 400 kilo et veren başka bir deyişle canlı haliyle 800 kilonun üzerinde gelen bir hayvanı bir kişi bu yolla yatırabilir. Bu fakültelerde talebelere öğretilen bir metottur.

İşte Rueff Tekniği Videosu

Kurban bayramında yaşanan manzaralarla ilgili halkımızın çok daha dikkatli ve duyarlı olması gerekiyor. Çünkü dikkatli ve duyarlı olursak bayramın birinci günü hastanelerin acil kısımları dolu olmaz. Bunların ülkeye bir maliyeti var, iş kayıpları var, ömür boyu sakatlanmalar var. Bunları hesapladığınız zaman çok yüklü bir maliyet karşımıza çıkar ve insanlar o maliyet bakınca biz niye bu tekniği uygulamadık diye sorgular. Bu sene inşallah kazasız belasız bir Kurban Bayramı geçiririz ve millet olarak sağlıklı sıhhatli kurbanımızı eda ederiz.

Şimdiden herkesin Kurban Bayramı mübarek olsun… Allah niyetinizi kabul eylesin.

Allah’a emanet olun.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.