Kişisel Yazılarım

Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?

Son zamanların popüler oyunlarından biri olan Minecraft’tan biraz bahsetmek istiyorum sizlere. Minecraft, kayıp dünyaları keşfettiğiniz, canavarlarla mücadele ettiğiniz ve çeşitli sırları açığa çıkardığınız keyifli bir oyun. Elde edeceğiniz araçlarla kendi dünyanızı dilediğiniz gibi yeniden inşa edebilirsiniz.

Minecraft oyununda iki tane oyun türü bulunmaktadır. Bunlardan biri tam sürüm (Minecraft 1.0.0) diğeri ise tarayıcı üzerinden oynanabilen klasik sürümü. Her iki minecraft sürümünde de çok oyunculu ve tüm oyun tipleriyle oyun oynanabilmektedir.

PC’de nasıl oynanır?

Minecraft kare bir dünya. Eğer yeni başladıysanız ve ilk gece hayatta kalmak için nasıl adım atmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımızda başlangıç için bilgi alabilirsiniz. Önce kendimize kafamızı sokacak bir yer yapmamız gerekiyor. Odundan işçiliğimizin de yardımıyla hemen evimizi yapıyoruz. Gündüz vakti ava çıkarak işimize yarayacak ne varsa toplayıp evimize geri geliyoruz. Bu şekilde devam ederek topladığınız malzemelerden korunmanıza yarar sağlayacak itemler yapmalısınız. Oyunda sizin karakteriniz ve canavarlar var mause’un sol tuşuna tıkladığınızda vurur  ve odunları,taşları vb. şeyleri kırar. Karakterimiz W tuşu ile ileri, S tuşu ile aşağı,  A tuşu ile sola ve D tuşu ile sağa gider. Eğer farenin sağ tıkına basarsanız blok koyar. Toplam 10 kalbiniz var her kalp 2 candır. Kalbiniz biterse ölürsünüz ve envanterinizde bulunan eşyalar gider.Kendinize özel bir dünya yaratabiliyorsunuz ve çok oyunculuya girip server ekleyip 5-6 kişi ile oynayabiliyorsunuz.

Nasıl sağlığımı artırırım?

Çeşitli gıda ögeleri tüketerek sağlığınızı artırabilirsiniz. Açlık barını doldurarak sağlığınızı geri kazanabilirsiniz. Bunun için bazı iksirlerde mevcuttur. Alternatif olarak “Barışçıl” modunda oynadığınız zaman sağlığınız otomatik olarak zaman içinde kendini dolduracaktır.

Oyuna para da yatırabilirsiniz VIP olursunuz yani (özel müşteri olabilirsiniz). Kendi karakterinizi de yapabiliyorsunuz mesela benim karakterimin adı: GameFanTR sizde internetten böyle karakterinizi yapıp güzel güzel oynayabilirsiniz.

 

Yazar hakkında

Umut Taha Apaydın

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.