Genel Yaşam

Neron’a Teşekkürlerimizle!

Çikolatalısından kurabiyelisine, çileklisinden karamellisine pek çok enfes çeşidiyle her yaştan lezzet severin favorisi olarak karşımıza çıkan dondurma aynı zamanda yararlı bir besin.

Dondurma yaz aylarının serinleten lezzetlerinin başında geliyor. Üstelik son derece yararlı. Uzmanlara bakılırsa dondurma sütün bütün yararlı öğelerini içeriyor, sütün içeriğinde kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, demir, A, B, E vitaminleri bulunuyor. Dondurma uygun koşullar yerine getirilmediğinde yararlı özelliklerini büyük bir hızla kaybediyor. Hemen söyleyelim, en ideal ısı -20 derece olarak biliniyor.

Dondurma ilk kez roma İmparatoru Neron’un farklı lezzetlere olan düşkünlüğü ile ortaya çıkıyor. Dağların zirvelerinden özenle toplanan ve sertleştirilerek top haline getirilen karlar, meyveler ve bal ile tatlandırılıp Neron’a takdim ediliyor. Bugün Türkiye’de dondurma satan pek çok dükkanın isminin sonuna ”Roma Dondurmacısı” ifadesini eklemesinin sebebi de bu olsa gerek. Dondurmanın süt ile hazırlanışının başrolünde ise Çinliler var!

Roma’nın rakibi Maraş

Roma’nın dondurması meşhur olur da bizimki olmaz mı? Maraş dondurması, Ahir Dağı’nın yüksek yamaçlarındaki çiçeklerle beslenen keçilerin sütleri ile yine bu topraklarda yetişen yabani orkide köklerinden elde edilen salebin birleşmesiyle elde ediliyor. Hikayesi ise şçyle; yörede Maraşlı Osman Ağa diye bilinen kişi, Osmanlı saraylarına ve asil konaklarına salep satarmış. Bir gün satıştan artan salebi şeker ve sütle karıştırarak kara gömmüş. Ertesi gün, karışımının yoğunluk kazandığını ve sakız gibi uzadığını fark etmil. Tattırdığı herkes bu lezzeti beğenince yemeğe doyamadığımız Maraş dondurması ”Karsambaç” olarak anılmaya başlamış. Bu dondurmanın en büyük özelliği ise üretiminde sadece keçi sütü kullanılması.

Meşhur Maraş Dondurmacısı

Meşhur Maraş Dondurmacısı

Kim daha çok yiyor?

Dondurma tüketiminin sadece yaz aylarıyla sınırlı kalmaması için markaların yaptıkları kampanyalar sonuçlarını veriyor. Verilere göre Türkiye’de kişi başı dondurma tüketimi yıllık yaklaşık 4,5 kg. Dünyada ise dondurma tüketimi sıralamasında Amerıka ilk sırada; yıllık kişi başı dondurma tüketimi 30 kg’ı buluyor. ABD’den sonra sırasıyla Avustralya, İsveç, Danimarka, İtalya ve Almanya geliyor.

Hem uzmanlara hem annelere kulak verin! 

Her gıdayı olduğu gibi dondurmayı da ölçülü tüketmek gerektiğini unutulmamalı. Uzmanlara kulak verip dondurmayı haftada en fazla iki defa tüketmenizi öneririz.

”Dondurmanın üzerine ılık su iç” sözü ise bir anne klasiğidir ve anneler her konuda olduğu gibi bu konuda da haklıdır; dondurmanın ardından içilen 1 bardak ılık su boğaz hassasiyetini koruyor.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.