Yaşam

Okul Öncesi Eğitimin 12 Temel Faydası

Çocuklar küçük yaşlarda, kendilerine verilenleri sünger gibi emiyor. Her yeni deneyim, öğrendikleri her kelime, benimsedikleri her davranış, daha verimli gelecek için bir yatırım oluyor. Uzmanlar, erken yaşta alınan eğitimin yaşam üzerinde çok büyük etkisi olduğunu ve bir insanda, çocukluğunun erken döneminde yapabileceğinden daha fazla izlenim bırakabileceğimizi belirtiyor.

Ayrıca, erken yaşta eğitimin 12 önemli yararı hakkında şu bilgileri veriyor:

SOSYALLEŞME

Çocuğun ailesi dışındaki insanlara güvenli bir çevrede sosyalleşmesi, temel bir unsurdur.

Anne-babalar, sezgisel olarak, çocuklarımızı diğer çocuklara tanıtmanın ve çocukların arkadaşlık kuracağı gruplarına geçişlerini desteklemenin önemli olduğunu anlıyoruz.

Çocuklarımızın utangaçlığın üstesinden gelmeleri ve özgüven kazanmaları için çocuklarımızın sosyalleşmelerini ne kadar erken sağlarsak o kadar iyi ederiz. Sosyalleşmeyi sonraya bırakırsak, çocukların sosyal gelişimlerini engelleriz. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar sosyalleşir.

İŞBİRLİĞİ VE PAYLAŞMA

Çocuğun iyi niyetli profesyoneller rehberliğinde güvenli bir öğrenme ortamında nasıl paylaşmayı, işbirliği yapmayı öğrenmesi ve cesaretlenmesi gayet önemlidir. Bu aşama (paylaşmayı öğrenmek), kardeşi olmayan çocuklar için zorlayıcı olabilir fakat bunu erken yaşlarda öğrenmek önemlidir.

HAYAT BOYU ÖĞRENME COŞKUSU

Dersler, çocukları etkili öğrenici olmaya teşvik edecek, eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde verilmelidir. Çocukların şevkle ve hevesle öğrenmeye susaması gerekir.

Eğitim sevgisi okuma, öğrenme, keşfetme, okul öncesi eğitimle kökleşiyor.

EĞİTİMİN DEĞERİNİ DENEYİM YOLUYLA İLETMELİYİZ

Çocukların birini kendilerine rol modeli alarak ve gerçek deneyimler sağlayarak öğrenmesi, eğitimin değerini kavraması önemlidir.

Anne ve Babalar, çocuklarının hayatında elbette çok büyük bir etkiye sahip olacaktır. Aynı zamanda ailelerin, çocuklarını kendilerini geliştirebilecekleri, öğrendiklerini deneyimleyebilecekleri ve yeni bakış açıları edinebilecekleri ortamlarla buluşturmaları da gayet gerekli ve önemlidir. Bu; ailelerin, çocukların eğitimine önem verdiklerini de gösterir.

SAYGI 

Başkalarına saygı göstermeyi öğretmek. Bu, insanlar ve eşyalar ile sınırlı değildir, aynı zamanda çevreye de saygı gösterilebilir.

Bu erdemi öğrenmek için, her şeyin paylaşıldığı ve keyifli davranışları hem organik olarak öğretildiği hem de öğrenildiği de okul öncesi ortamdan daha iyi bir yer yoktur.

TAKIM ÇALIŞMASI

Ekip çalışmasının,  başkalarının görüşlerine, dinleyiciliğine, işbirliğine ve eşitliğe saygı göstermenin öneminin kavraması ve öğretilmesi.

Pek çok okul öncesi etkinlik, ekip çalışması etrafında toplanmıştır. Erken yaşta bir ekipte nasıl çalışacağınızı öğrenen bir kişi nihayetinde sosyal açıdan daha uyumlu ve esnek olacaktır.

DAYANIKLILIK 

Okul öncesi eğitmenler ve ebeveynlerin, çocukların dayanıklılığını mümkün olduğunca artırmak için birlikte çalışması önemlidir. Açık beklentiler ve öngörülebilir sonuçlar ile tutarlı, güvenli ve adil bir sosyal çevre yaratarak, çocukların kendilerini ve duygularını yönetmek için gerekli becerileri geliştirmesi sağlanabilir.

Öğretmenler, çocukların ilk elden deneyimler yoluyla öğrenebilecekleri zorlu bir ortam oluşturabilirler. Çocuklar sıkıntı ve güçlük çekebilirler. Veya zaman zaman bir oyun kaybedebilirler, ancak bu durum hayatta daha büyük zorluklar için başa çıkma stratejileri planlamak için temel oluşturmaktadır.

KONSANTRASYON

Okul öncesi dönemde, çocuklar yeni fırsatlar, yeni arkadaşlar ve yeni ortamlar keşfederler her fırsatta. Dolayısıyla zihinleri çok canlı ve yaratıcıdır.

Eğitimciler olarak bu yoğunluğu, dinleme, yönergeleri takip etme, görevlerle katılma ve konsantrasyonun kritik yaşam becerisini geliştirmeyi grup etkinliklerine katılma becerisi ile dengelemeliyiz.

SABIR

Her gün yetişkinler olarak, sabrımızın test edildiği durumlarla karşılaşırız. Çocukların, rol modelleme ve sosyal deneyimler yoluyla, sabırlarını geliştirip sıralarını beklemeyi öğrenirler. Verilebilecek örnekler arasında bir öğretmenin dikkatini çekmek, bir oyuncağı, oyun alanını paylaşmak veya bir oyuna girmek için beklemek sayılabilir.

GÜVEN VE BENLİK SAYGISI 

Güçlü bir refah duygusu, çocukları yeteneklerini, becerilerini ve ilgi alanlarını keşfetmeye teşvik edecek olan güven, iyimserlik ve benlik saygısı sunar.

Diğer çocuklar ve öğretmenlerle yapılan olumlu etkileşimler, durumları ve problemleri yaşamları boyunca çocukları kendilerine güvenle yaklaşmalarını sağlayacak pozitif, sağlıklı ve güvenli bir saygıyı teşvik edecektir.

ÇEŞİTLİĞE MARUZ KALMA

Erken yaşlarda farklılığa ve çeşitliliğe önem vermek bir çocuğun gelişiminde çok önemlidir. Erken yaşta eğitim, çocuklara farklılıkları takdir etme ve kabul etme yönünde rehberlik eder ve topluma çok yönlü katkıda bulunur.

Çocukların, herkesin kendi kültür, inanç ve etniğiyle kendi hayatında benzersiz ve özel olduğunu anlamaları önemlidir.

Anaokulu oyun oynamaktan çok daha fazlasıdır. Anaokulunun temel eğitim faydaları (okur yazarlık ve aritmetik gibi) somut olsa da, çocuklar çok yönlü birey olma yolunda sağladığı gelişmeler gerçekten çok değerlidir.

AKADEMİK BAŞARIYI ARTTIRIYOR

Okul öncesi eğitim çocukların akademik başarısını artırıyor. Oxford Üniversitesi’nde 3 bin çocuk üzerine yapılan inceleme, okul öncesi eğitim alan çocukların, almayanlara kıyasla daha yüksek oranda akademik kariyer seçtiğini gösteriyor. Araştırmamız, bir çocuğun evde beş yalın altındayken edindiği eğitim deneyiminin daha sonra edineceği akademik başarılar için gerçekten de önemli olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, tüm çocuklar ailelerinden aynı desteği alamıyorlar ve bu da okul öncesi eğitimi çocuklar için özellikle önemli kılıyor.

Bulgularımız, dezavantajlı kökenlerden gelen çocukların okul öncesi eğitimi için yapılacak bir yatırımın bu çocukların akademik hayatına muhteşem bir katkıda bulunacağını kanıtladı.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

  • Sosyalleşme çok önemli, günümüzde çocukların elinde ne yazık ki telefon çoğunlukta var. İçe kapanıklık olmaması için sosyalleşme çok önemli bir unsur. Teşekkürler yazı için, ebeveynler için faydalı bilgiler.

    • Rica eder, yorumun için ben teşekkür ederim. Maalesef ebeveynler çok küçük yaşlarda çocukları teknolojiye bağımlı yapıyor. Bunun için ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çocuklar nasıl yetişirse öyle devam eder.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.