Yaşam

Şifalı Suların Öyküsü

Çok eski medeniyetlerden beri insanlar, yer altından çıkan doğal kaynak suların iyileştirici etkilerinden faydalanmaktadırlar. Romatizma ağrılarından sinir ve sindirim sistemi hastalıklarına, cilt sorunlarından kadın hastalıklarına kadar birçok sorunun tedavisi için hekimler de kaplıca sularının şifalı etkilerinden faydalanılmasını önerir.

Avrupa’nın Ünlü Kaplıcaları 

Avrupa’daki ve Türkiye’deki kaplıcaların birçoğu hem kaplıcanın olduğu ülkedeki yerliler hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen alandır. İzlanda’da bulunan Mavi Lagün, 39 dereceye çıkan suyunun yanı sıra muhteşem mavi görüntüsüyle bize inanılmaz bir görüntü sunuyor. Suyun sıcaklığı bu kadar yüksekken bölgedeki hava sıcaklığı ise 2-3 derece arasında değişir. Fotoğrafçıların da uğrak bölgesi olan bu kaplıcayı denizden ayrılan bir parça oluşturur.

Macaristan’ın Budapeşte şehri de Avrupa’da bulunan termal kentler arasındadır. Şehirde çok sayıda SPA merkezi bulunmakta. Tarihi Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanan kaplıcaların kemiklere ve cilde iyi geldiği bilinir.

İtalya’nın Toscana tepelerinde bulunan Saturnia’da yer alan termal havuzlar manzara ile birleşince keyfini uzun uzun çıkarabileceğimiz bir ortam meydana çıkar. Bu bölgenin hoş da bir efsanesi var. Efsaneye göre Tanrı Satürn, insanlara kızınca yeryüzüne bir yıldırım göndermiş ve o yıldırımın yarattığı volkanik patlamalar sonucunda bu kaplıcalar oluşmuştur.

 

İsviçre’nin SPA merkezi olan Leukerbad ise bize bambaşka bir fırsat sunuyor.

Karlı dağları seyrederek sıcak su keyfi yapmak kuşkusuz hepimiz için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Bölgede bulunan 30 havuzun 4’ü ziyaretçilere açıktır.

Karlovy Vary ise Çek Cumhuriyeti’nde bulunan önemli bir termal kasaba. En ünlü termal adalardan biri olan bu kasabaya geçmişten günümüze tarihe, edebiyata, felsefeye damga vuran birçok isim uğramış

Türkiye’deki Kaplıcalar

Afyon Sandıklı’da bulunan kaplıcaların ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Türkiye sınırlarındaki en şifalı suların bu bölgede olduğu söylenir. Bu bölgeye gitmişken aynı zamanda çamur banyosu da yaparak keyfimizi daha da katlayabiliriz. Fıtıktan romatizmaya, kadın hastalıklarından kireçlenmeye kadar farklı sorunlar için bu bölgedeki kaplıcalara gelenlerin sayısı oldukça fazladır.

Pamukkale civarında bulunan kaplıcaları duymayanımız yoktur. Pamukkale’nin büyülü dünyasının tadını çıkartırken, kaplıcalarında da şifa bulabiliriz. Kaplıcaların suyunun sıcaklığı 35-100 derece arasında değişir. Kalp ve damar rahatsızlıkları, dolaşım sistemi, bronşit, astım, romatizma gibi hastalıklara iyi gelir.

Ankara yakınlarındaki Kızılcahamam Kaplıcalarını içilebilen maden suyu olarak da biliriz. Kızılcahamam’da çam ormanları içerisinde huzur dolu saatler geçirmemiz mümkün. Bu kaplıcanın suları eklem bölgelerindeki sıkıntılar için birebirdir.

Ağrı ilinde bulunan Diyadin kaplıcaları da bir başka termal alanı. Mineral oranı yüksek olan kaplıca suyu özellikle ruhsal dinlenmemizi doruk noktasına taşır.

 

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.