Yaşam

Soğuk Havayla Birlikte Gelen Hastalıklar

Soğuk Havayla Birlikte Gelen Hastalıklar

Soğuk havalarla birlikte gelen hastalıklar kış aylarında her insanın başına gelebilen hastalıklardır. Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle oluşabilecek birden çok hastalıklar vardır. Bu hastalıklar tedavi ve bakım gerektiren bol bol dinlenilmesi önerilen hastalıklardır.

Soğuk Havayla Birlikte Gelen Hastalıklar Ve İçeriği Nelerdir? Bunları sıralayacak olursak;

Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığı ile grip toplumca çoğu zaman karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı çeşitli virüsler tarafından oluşan hafif ağır seyirli üst solunum yolu sorunu yaratan bir hastalıktır. Türkiye’de ve Dünyada en çok görülen soğuk havayla birlikte gelen hastalıklardandır. Soğuk algınlığına 200 kadar virüs sebep olmaktadır. Bu virüsler karabalık ortamda rahatça bulunmaktadır. Belirtileri boğaz ağrısı, boğaz kaşıntısı, burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma, öksürük ve halsizliktir.

Grip

Grip

Grip: Üst ve alt solunum yollarını etkileyen en ağır Soğuk Havayla Birlikte Gelen Hastalıklardan biridir. Bu hastalık tüm vücudu etkileyen yorucu ve bulaşıcı bir hastalıktır. Her yaşta ve dünyanın her yerinde görülebilen bu hastalık hapşırma, öpüşme, aynı şişeden su içme ve aynı ortamda yakın temasta bulunmakla bile bulaşabilmektedir. Toplu taşıma araçları ve iş yerleri bu virüsün yayılmasında en etkili yerlerin başında gelmektedir. Belirtileri soğuk algınlığıyla benzer ancak soğuk algınlığından daha ağır bir şekilde geçmektedir. Üşüme, titreme bulantı ve kusma ek olarak söylenebilir.

Faranjit

Faranjit

Farenjit: Farenjit boğaz kısmının iltihaplanması hastalığıdır. Farenjit boğaz ve burun boşluğunda konumlanan bir virüstür. Eğer farenjit çok şiddetliyse akut farenjit diye adlandırılır. Stabil olarak ilerliyorsa buna kronik farenjit adı verilir. Akut farenjit üst solunum yollarının bir parçası olarak görülür. Belirtileri; boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu boğazda kuruluk, boğazda yanma veya kaşınma hissi, ateş ve öksürüktür.

Soğuk havayla birlikte gelen hastalıklar nelerdir? Sorusunun cevabı olarak en çok bilinen hastalıklar soğuk algınlığı, farenjit ve griptir. Bu hastalıklar tedavi gerektiren, bulaşmasını engellemek için toplum içinde dikkatli davranılması yakın temasta bulunmaması gereken hastalıklardır. Bu hastalıklardan korunmak için grip aşısı hastalanmadan önce yaptırılabilir.

Hasta Olmadan Önce Aşı Olmayı İhmal Etmeyiniz...

Hasta Olmadan Önce Aşı Olmayı İhmal Etmeyiniz…

Soğuk hava yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Eğer hasta olmak istemiyorsanız  güneşe aldanmayın ve üstünüzü dikkatli giyinin. 🙂

Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle.

Hoşça kalın…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.