Web

Sosyal Medyada İşler Çok Kolay

Sosyal medya deyince aklımıza ilk her ne kadar Facebook ve Instagram uygulamaları gelse de aslında hayatımızı kolaylaştıracak bir çok uygulama mevcut. Artık işlerimizi, plan ve organizasyonlarımızı sosyal medyanın sınır tanımayan sonsuz gücünü kullanarak gerçekleştirebiliyor, onun uçsuz bucaksız erişim kabiliyetinden özgürce yararlanabiliyoruz. Hepsine birden sosyal medya adını versek de bazı platformlar ve araçlar farklı sosyal medya platformlarını buluşturmak üzerine de kurgulanmış olabiliyor. Biz de bu platformlardan bir demet derledik. Biliyoruz ki bunlardan biri mutlaka işimize yarar.

CreateSpace: Amazon’un bir parçası olan bu platform, yazdığınız kitap ve benzeri çalışmaları kendi çabanızla kolayca yayınlayabilmenize olanak sağlıyor.

Doodle: Grup organizasyonlarında planı kimin yapacağına dair kura çekmeye artık gerek yok. Doodle sayesinde herkes bir etkinlik ya da organizasyon üzerinde çalışabilir. Örneğin 10 kişilik bir grubun mensubu her birey hangi günlerde uygun olduğunu tabloda işaretleyerek organizasyonun gününün kolayca belirlenmesini doodle.com üzerinden sağlayabilir.

Ifttt: Tüm sosyal medya hesaplarınızı birbirine bağlayarak hepsini daha kolay yönetebiliriz. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Dropbox, Feddly fark etmiyor. Hepsini bağlıyor.

Glisser: Slayt paylaşımı ve kitle katılımıyla gerçekleştireceğiniz sunumlar için analiz yapmanıza ve hazırlıklarınızı tamamlamayı kolaylaştıran bir platform. Eğer iş yaşantınızda bolca sunuma ihtiyaç duyuyorsanız büyük ihtimalle bu platform sizin işinizi kolaylaştıracak.

Kahoot: Oyun tutkunları için iyi bir fikir. Hayalinizdeki oyun neyse onu düşünüp tasarlamaya imkan veren bu platformda kendi oyununuzu oynayabilir, oynatabilir ve yayımlayabilirsiniz.

Lino: Eğlenceli mi eğlenceli, işe yarar mı yarar. Sanal notlar sanal kağıtlara yazılıyor ve bir anda kendi yapıştırmalı notlarınız ekranda. İşte bu kadar kolay. Lino’yu kullanmak oldukça keyifli. Gün  ortasında küçük bir mola vererek ya da güne başlamadan önce yakın tarihli notlarınızı incelemek için iyi bir seçenek.

Medium: Kişiselleştirilmiş bir blog alanına ihtiyacınız varsa Twitter kurucuları tarafından hayata geçirilen bu platform ilginizi çekebilir. Twitter hesabıyla girebileceğiniz uygulamada blog oluşturmak son derece basit.

Moodle: Bu açık kaynak kodlama ve iş birliği geliştirme platformu dünyanın en büyük açık kaynak ekipleri tarafından geliştirildi.

Overleaf: Gerçek zamanlı olarak topluca yazıp yayınlayabileceğiniz müthiş bir araç. 750 binden fazla kullanıcısı bulunuyor.

Quora: Siz sorun o söylesin. İlgilendiğiniz konuya ilişkin merak ettiğiniz ne varsa Quora’ya yazabilirsiniz. Alacağınız cevaplar karşısında şaşırabilir ya da gerçekten doğruyu bulabilirsiniz.

Slack: Arkadaşlarla daha iyi iletişim kurmak için ideal bir platform olabilir. 2014’te Flickr ortaklarından Stewart Butterfield tarafından kurulan bu platformum sloganı ise “daha az meşgul ol!” Platform üzerinden tüm dosyaları ayrı bir ekranda görmek mümkün. Uygulama içerisinde farklı kanallar açılabiliyor.

Storify: “Benim de bir hikayem var” diyenler için geliştirilmiş yine keyifli bir uygulama. Platform, herhangi bir konuya ilişkin internette bulunan videoları,makaleleri, haberleri, tweetleri ve birçok kaynağı bir araya toplayarak tek bir içerik oluşturmaya yardım ediyor.

Tweetdeck: Bu uygulama Twitter kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Sistem birden fazla hesaba yönetilmesini sağlıyor. Böylece bir defada birçok hesaba tweet atılabiliyor. Tweetdeck’in en kullanışlı özelliklerinden biri de zaman ayarlı tweet oluşturmaya zaman vermesi.

Zotero: Herkes bir kişisel asistanı olsun ister. Zotero bu konuda büyük bir boşluğu dolduruyor. Araştırma yapın, derleyin, toplayın, kaynak gösterin, hepsini Zotero’ya yaptırırken zamanı daha verimli kullanabiliriz.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.