Genel Yaşam

Stresin Düşmanı Magnezyum

Modern insanın en büyük sorunlarından biri olan stresle ”doğru beslenerek” savaşabilirsiniz. Bunun için vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri dengeli şekilde tüketmeli ve sağlıklı yaşam için gerekli olan destekleri almalısınız. Stres anında vücudunuzun daha çok ihtiyaç duyacağı magnezyum mineralini de sakın unutmayın!

Trafikte, iş yerinde, evde, okulda, sınavda, sosyal yaşamda, toplu taşımada, hastanede… O artık her yerde! Çağımızın vebası olarak kabul edebileceğimiz stres bugün hemen hemen herkesin hayatında bir şeylerin ters gitmesine sebep oluyor.

Aşırı stres yüzünden sağlık sorunu yaşayanlar kimi zaman bunun farkında olmasa da gerçek bunun ta kendisi. Stres kalp hastalıklarından kas ağrılarına kadar birçok rahatsızlığın nedeni olabiliyor. İş yaşamında üretkenliği azaltıp hayattan zevk almayı engelleyebiliyor. Baş ağrısı, uyku sorunları, bağışıklık sisteminin yavaşlaması, dikkatsizlik, unutkanlık, endişe, karamsarlık, depresyon stresin yaşamımız üzerindeki etkilerinden sadece bazıları.

Stresle başa çıkmanın elbette birçok yolu var. Bunlardan bazılarını uyguluyor ya da en azından uygulamaya çalışıyoruz. Örneğin yoga, spor, profesyonel destek, hobi edinme, gerilimden uzak durma, evcil hayvan besleme ve daha birçok unsur stresle mücadelede insanlara destek olabiliyor. Ancak genellikle ihmal edilen bir unsur var ki o da sağlıklı beslenme.

Stresin Düşmanı Magnezyum

Stresin Düşmanı Magnezyum

Stres ve Beslenme

Stresle mücadele etmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemli. Elbette düzenli ve yeterli derecede uyumak ve hayata pozitif bakabilmek de gerekiyor. Stresin kaynağı ne olursa olsun vücudumuz adrenalin salgılayarak tepki veriyor. Vücudun direnci stres sebebiyle düşerek yeni hastalıklara davetiye çıkarıyor. Eğer yoğun stres yaşanan bir dönemde vücutta çeşitli mineral ve vitaminler eksikse hastalıklar kolayca kendine yer bulabiliyor. Bu gibi durumlarda vücudumuzun farklı sağlık sorunları yaşamaması için özellikler A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum ve demir yönünden zengin gıdalarla beslenmemiz gerekiyor. Bunların yanı sıra stresle bire bir mücadele eden bir mineral daha var ki iskelet ve sindirim sistemindeki adalelerin kasıldıktan sonra gevşemelerini sağlıyor. Stres düşmanının adı magnezyum.

Stres, magnezyum ihtiyacını artırıyor

Yapılan bilimsel araştırmalar magnezyum eksikliğiyle stres arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteriyor. Magnezyum eksikliği olan kişilerde kaslar gergin kalıyor, kalp ve damar hasarları oluşturabiliyor hatta diyabet riski de artıyor. Stres anında tepki veren hormonlar vücuttan magnezyumu attığı için bunun eksikliğine bağlı sıkıntılar stresin yok olduğu anlarda da devam ediyor. Bu nedenle özellikle stresli dönemlerde magnezyum takviyesi almamakta yarar var. Stres düşmanı magnezyum vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla alınıyor. Yetişkinlerin günde yaklaşıl 400 mg. magnezyum alması gerekiyor. Ispanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, muz, çikolata, fındık, ceviz, karides, avokado, kakao, dil balığı ve kabak çekirdeği gibi yiyeceklerin önemli magnezyum kaynakları olduğunu unutmayın.

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

9 Yorum

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.