Genel Yaşam

Sürdürülebilirlikte Yeni Trend: Ekolojik Evler

Ekolojik Ev.

Küresel ısınma, çevresel sorunlar, tükenen doğal kaynaklar yaşam alanlarımızda da dönüşüme sebep oluyor. Ekolojik anlayışla tasarlanan evler de bu dönüşümün birer parçası.

Dünyanın mevcut kaynakları hızla tükenirken ekolojik ürünler de insanların ilgisini giderek daha fazla çekiyor. Bu trend mimaride ve dekorasyonda da hakim. Sürdürülebilir ya da geri dönüşümlü malzemelerden üretilen aksesuarlar, düşük enerjiyle üretilen mobilyalar, kendi kendini temizleyen ev tekstili ürünleri, yeşil binalar ve daha birçok unsur ”ekolojik ev” anlayışının birer parçası. Her geçen gün sayıları artan yeşil yapılar da bu anlayışı destekler nitelikte. Küresel ısınmanın ciddiyetinin farkında olan tasarımcılar çareyi ekolojik dekorasyonda buluyorlar. Bu çok özel tasarımların fiyatları nispeten biraz daha pahalı olsa da ekolojik mobilyalar, özellikle bebek ve çocuk odalarında çok tercih ediliyor. Piyasada koltuktan sandalyeye, lambadan perdeye ekolojik ürünler bulmak mümkün.

Ekolojik Ev = Tasarruf

Ekolojik Ev = Tasarruf

Minimalist yaklaşım

Yalnızca ihtiyacımız olacak kadar malzemeyi evimize yerleştirerek minimalist ve ekolojik bir yaklaşım sergileyebiliriz. Burada yeniden kullanım, geri dönüşüm ve az tüketim olmak üzere üç noktaya dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin, artık evimizde fonksiyonunu yitirmiş bir eşyamızı başka bir amaç için yeniden kullanmamız hem tasarım hem de tasarruf anlamına gelebilir. Bunun yanı sora herhangi bir aksesuar ya da mobilyayı satın almadan önce buna gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını sorgulamamız gerekir. Tüketimi azaltarak tasarruf edebilir, geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş eşyaları tercih ederek hammaddelerin gereğinden hızlı yok olmasının önüne geçmeye yardımcı oluruz. Geri dönüştürülebilir ve çevreye az zararlı olması nedeniyle bitkisel ürünler, günümüzde ekolojik mobilya ve aksesuarlarda sıkça tercih ediliyor. Avrupa’da yoğun şekilde kullanılan koyun yünü, saman balyası, kullanılmış araba lastikleri gibi malzemeler geri dönüştürülen ürünler arasında.

Ekolojik Ev Tasarımları

Ekolojik Ev Tasarımları

Ekolojik ev tasarlamanın püf noktaları

Ekolojik evler her bütçeye uygun şekilde tasarlanabilir. Özel tasarımları kullanacak ekonomik gücümüz olmasa da bütçemiz dahilinde uygulamalar yaparak ekolojik bir yaşam alanı yaratabiliriz. Ekolojik mobilyaları yaşam alanlarımıza ne kadar taşıyabilirsek, doğayı korumaya da o kadar yardımcı oluruz.

 • Oturma gruplarında keten ya da pamuk gibi kumaşları tercih etmeliyiz.
 • Hafif aydınlatma seçeneklerinin yanı sıra ışığın gücünü ayarlayan anahtarlar kullanmalıyız. Böylelikle enerjiden tasarruf sağlarız.
 • Mobilyalarda, toksik maddeler içeren boyaları tercih etmemeliyiz.
 • Ekolojik evlerde kurşun, cıva gibi ağır metaller içeren malzemelere yer olmadığını göz önünde bulundurmalıyız.
 • Anti,statik yataklar tercih etmeliyiz. Bu özelliğe sahip yataklar gün boyu cep telefonu, bilgisayar gibi cihazların vücudumuzda oluşturduğu statik elektriği yok ederek bizlere keyifli bir uyku sunar.
 • Güneş enerjisiyle kendi kendini temizleyen, nano-teknolojik malzemelerden yapılan perdeler kullanmalıyız. Böylece hem su hem de temizlik için kullanacağımız deterjandan tasarruf ederek doğaya daha az atık bırakmış oluruz.
 • Mobilyalarda geri dönüşümlü malzemeler tercih etmeliyiz. Örneğin eski bir valizden yapılan sehpa hem göz zevkimize hitap eder hem de doğayı korumamıza yardımcı olur.
 • Bahçe mobilyalarında, demiryollarında kullanılıp çıkarılmış eski kestane ağaçlarından yararlanabiliriz. Kestane ağaçları çok dayanıklıdır.
 • Evlerimizin tesisatlarında kanalizasyona bağlanan banyo ve  mutfaktaki atık suların geri dönüştürülerek bahçe sulamada veya sifon içinde kullanılmasını sağlayabiliriz.
 • Isınmada güneş enerjisi panellerinden yararlanarak sıcak su ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Hoşça kalın…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

4 Yorum

 • E rol Bey kardeşim, iyi niyetinden ve emeğinden kuşku duymuyorum. Ama yazdıklarını yeterince araştırdın mı? Ekolojik malzemeler konusunda ne kadar süredir araştırma yapıyorsun? Copy-paste yapmadığına inanmak istiyorum. Zira demiryollarından sökülüp çıkarılmış kütükler/kalaslar (travers diyoruz biz onlara) krezot deilen kömür katranı ile emprenye edilmişlerdir ki Avrupa’da tehlikeli atık sınıfındadırlar çok yoğun kanserojen içerdikleri için. Bizde ise orta ve varlıklı sınıfın yazlıkları için dekoratif olarak yüksek fiyatlara satılır! Şahsım adına konuşayım; bırakınız ücret ödemeyi üstüne para verseler birşeyler ekip biçtiğim bahçeme1 km bile yaklaştırmam. Diğer mevzu ise nanoteknolojik kumaşlar. Acaba bu teknoloji ile üretilmiş nano-fiberlerin bitkilerin, balıkların ve dolayısyla insanların -dikkat edin sindirim sistemi demiyorum- hücre içine kadar sokulabildikleri ve uzun vadeli sorunlara yol açabilecekleri üzerine hiç makale okumuş muydunuz? Kanıt tabi ki zor; dedik ya uzun vadeli etkiler. Bu konu üzerinde ciddi çalışmalar var ve insanlık için yeni bir bela olabileceği ileri sürülüyor. Hararetle savunulamasa da en azından uyarmak, belirtmek gerekir diye düşünüyorum. İnsan sağlığını ilgilendiren bir şeyler yazıyorsanız bazı sorumluluklarınız olması gerektiğine inanıyorum.

  • Adnan Bey, yorumunuz için ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Yazılarımın hiçbir tanesi kopya değildir. Hepsi araştırmalar sonucu kaynaklara dayanan bilgilerdir. Bu konuda şüpheniz olmasın.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.