Kişisel Yazılarım Web

Tabletleri Daha Güvenli Kullanmanın Yolları

Tablet

Merhaba arkadaşlar herkesin dikkat ettiği birçok konudan biride acaba tabletim güvenlimi? Her an, her dakika, her saniye tabletinizin başında durup kontrol edemezsiniz. Bunun içinde yapmanız gereken bir takım görevler var.

İşte, Tabletleri Daha Güvenli Kullanmanın Yolları;

İlk olarak yapmanız gereken en büyük güvenlik, indireceğiniz herhangi oyun, program vb. gibi uygulamaları  indirirken  oyunları ve programları marketten indirmenizi tavsiye ederim. (Google Play Store vb.) Ben marketten indirmesem ne olur diyeceksiniz belki de ama her şey akla gelen ilk düşünce gibi değildir. Örneğin; apk olarak bir oyun indirdiniz indirdiğiniz oyunun ne kadar güvenli olduğunu bilemezsiniz onun için indireceğiniz dosyaları orijinal şekilde indirin.

Tablet

Tabletinizde kullanacağınız virüs programları da çok önemlidir. Mesela benimde iki tane tabletim var. İkisinde de aynı virüs programını kullanıyorum ikisinde de aynı virüs programını kullanmaktaki amacım çünkü güvenli ve koruma sağladığını biliyorum. Sonuç olarak virüs programı kullanırken görsellere bakmayın.

Kafanıza yatan bir tane programı indirin kullanmaya başlayın eğer ki hoşunuza gitmezse kullanmayın seçeceğiniz virüs programını bir nevi ameliyat gibi düşünün eğer ki başarılı virüs programı seçerseniz ameliyatınız başarılı geçer eğer ki kötüsünü seçerseniz hastayı kaybedersiniz yani ameliyatınız başarısız geçer ve tabletinizin bozulmasına sebep olabilir.

Tabletinize güvenlik uygulamaları kurmanızı öneririm. Kimi güvenlik uygulamaları sayesinde tabletinizi uzaktan kumanda edebiliyorsunuz. Tabletinizi komple kilitleyebiliyorsunuz ve bu sayede tabletinizi siz yokken kimse kullanamıyor. Tabletinizdeki resimlerin, bilgilerin ve benzeri dosyaların çalınması, aktarılması vaziyetinin önüne geçiliyor.

tablet-2

Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta gireceğiniz siteler. Girdiğiniz site kötü amaçlı bir siteyse sizin IP adresinizi çalabilir ve kötü amaçlarda kullanabilir. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken girdiğiniz adreslerde tabletinizin bilgilerini paylaşmamanız gerekir. Girdiğiniz sitede tablet bilgilerinizi ele geçirirler ise tablette olan bilgilerinizi çalabilirler. Bunları önlemek içinde dikkat etmeniz gerekmektedir.

Size gelen dosya her ne olursa olsun bilmediğiniz dosyaları kesinlikle kabul etmeyiniz. Kabul ettiğiniz dosyalar sizin IP adresinizi ve MAC adresinizi çalmaya yönelik olabilir. Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece tabletiniz güvende olacaktır.

Hoşça kalın…

Yazar hakkında

Erol Apaydın

6 Aralık 1990 İstanbul doğumluyum. Aslen Sivaslıyım. Evliyim. Özel bir lojistik firmasında çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyorum, koyu bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım.

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.